10.1 C
İstanbul
KategorilerDramPera Palas’ta Gece Yarısı Dizi İncelemesi

Pera Palas’ta Gece Yarısı Dizi İncelemesi

Netflix’te yayınlanan Pera Palas’ta Gece Yarısı dizisi beni çok heyecanlandırdı. Zira dizinin zaman yolculuğu gibi eğlenceli bir konusu var. Dizinin tamamını dikkatle seyrettim. Son derece başarılı bir senaryo ve eğlenceli bir dizi… Hazal Kaya başta olmak üzere karakterlerin hepsi rolüne çok yakışmış.

Yapımcılar arasında iki tane yabancı isim var. Ancak ne olursa olsun diziyi alkışlıyorum. Eksiklerine rağmen yerli sektör için ümit verici bir gelişme…

Dizinin Konusu

Dizide Esra adında bir gazeteciyi seyrediyoruz. Cinayet romanları bağımlısı Esra, bir haber için Pera Palas oteline gidiyor. Ancak otelin taşıdığı önemli bir sır vardır. Oteldeki bir oda Esra’nın 1919’a yani geçmişe gitmesini sağlamaktadır. Ancak geçmişe gitmek her zaman risk barındırır. Orada yapılacak en küçük bir değişim geleceğin yeniden şekillenmesine neden olur.

Zaman yolculuğu temalı yapımları sevenler bu yerli diziyi beğenecektir. Yapımda Kurtuluş Savaşı öncesindeki Mustafa Kemal’e yer vermesi de harika bir detay olmuş. Mustafa Kemal’i kurguya zekice dâhil etmişler.

Ben bu yazıda karakterlerin zaman çizgisini anlatmak istiyorum. Detaylara girmeyi yani karakter gelişimleri ve olayların hatta senaryoda gördüğümü boşlukların üzerinde durmayı en azından bu yazıda düşünmüyorum. Sadece zaman çizgisine odaklanacağız.

Orijinal Adı: Pera Palas’ta Gece Yarısı

Tür: Drama, tarih, gizem

Yönetmen: Emre Şahin (6 bölüm), Nisan Dağ (2 bölüm)

Yapımcılar: Sam Anzel, Kelly McPherson, Emre Sahin

Senaryo yazarları: Sam Anzel, Charles King (kitap yazarı), Kelly McPherson, Emre Şahin, Elif Usman, Can Cengiz

Ülke: Türkiye

Gösterim Tarihi: 03 Mart 2022

Oyuncular: Hazal Kaya, Selahattin Paşalı, James Chalmers, Yasemin Szawlowski, Tansu Biçer, Ahmet Kursat Ocalan, Hakan Dinçkol, Engin Hepileri, Ebrar Alya Demirbilek

Süre: 45 dk (ortalama)

Bölüm sayısı: 8 (İlk sezon)

IMDB: 7,3

25. Kare puanı: 7,6

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Sonya’nın Zaman Çizgisi

Sonya 17 Nisan 1917’de kendi ülkesinden İstanbul’a geliyor. Değerli eşyalarını satarak Pera Palas’ta garson olarak çalışmaya başlıyor. Bu sırada Halit’e âşık oluyor. Ama ona doğrudan açılamıyor.

Eski ihtişamlı yaşamına kavuşabilmek için bir ara George’la anlaşıyor ve birkaç ay kadar onun için çalışıyor. Hatta bir ara Esra’yı öldürmeye çalışıyor. Küçük kız Leyla’yı odadan kaçıran da kendisiydi.

Sonya bizim görmediğimiz bir zaman diliminde Halit’le evlenmiş. Halit onu terk ettikten sonra 22 Haziran 1920’de derbent-i hakikate giriyor ve balo gecesine dönüyor (18 Nisan 1919). Orada Peride’yi öldürüyor. Sonra kendi zamanına dönüyor. Ahmet 2-3 yaşlarındayken kendisini asarak öldürüyor. Ahmet 1920’de doğduğuna göre Sonya 1923 ya da 24 gibi intihar etmiş olmalı.

Sonya’nın bulduğu anahtar ve not muhtemelen kırılan vazonun içindeydi. Onu buraya kimin sakladığı, notu kimin yazdığı henüz bilinmiyor. Yazı Osmanlıca… Demek ki bu notu yazan kişi Esra olamaz (Bu not muhtemelen Peride’nin günlüğünün içerisinden çıkan parçaydı. Günlüğün bir parçası değildi. Anahtarı da Peride’yi öldürdükten sonra ondan almış olma olasılığı yüksek).

Bu arada Sonya gelecekte Halit’le beraber güzel bir evde yaşıyor. Ayrıca hizmetçinin sözleri bize Sonya’nın defalarca zaman yolculuğu yaptığını gösteriyor. Sonya’nın intihar nedeni belirsiz. Belki Halit’i tekrar elde etmek istemiş olabilir. İlk bölümde Sonya’nın Halit’e bakışını görmüştük. Belki de onun geçmişe geldiği anlardan birisi buydu.

Şimdi de Esra’yı takip edelim.

Esra’nın Zaman Çizgisi

Esra 2022 yılında Pera Palas oteline bir gazeteci olarak gidiyor. Odasında bir anahtar buluyor. Bu anahtarı odasına kimin getirdiği belirsiz. O sırada Ahmet’teki anahtar hâlâ kendisinde… Geçmiş ya da gelecekten birisi döngüyü başlatmak için buraya anahtarı bıraktı ve gitti.

Esra 18 Nisan 1919’a geldi. Bu, dizideki en önemli gün. Balo günü… Kilit nokta… Halit burada onu görünce neden şaşırıyor? Çünkü o Esra’yı kendi geçmişinde görmüştü.

Esra, gelecekten gelen Ahmet’le birlikte kendi zamanına dönmek üzere odaya giriyor. Ancak bir şeyler ters gidiyor ve 1919’dan ayrılamıyorlar.

Ahmet’in durumu Halit’e bağlı olarak kötüleşince Esra, ilaç bulabilmek için 1928 ve sonrasına gitmeyi ümit ederek tekrar odaya giriyor. Ancak 17 Nisan 1917’ye yani iki yıl geçmişe geliyor. Burada Halit’le tanışıyor ve onunla gece geç vakitlere kadar güzel bir gün geçiriyorlar.

Esra ilaç bulamadan 1919’a geri dönüyor. Tekrar odaya giriyor. Bu kez 5 Aralık 1942’ye yani geleceğe gidiyor. Bu, George’un planlarını gerçekleştirdiği tarih. Esra hapse falan düşünüyor, ancak karmaşadan yararlanarak kaçıyor. İlaçları aldıktan sonra gizlice otele giriyor. Orada beklerken Leyla’yı görüyor. Leyla onu annesi Peride sanıyor. Leyla tekrar 1919’a dönüyor; ancak Ahmet ve Dimitri’yi odada bulamıyor. Hastaneye koşuyor.

Esra ve Halit, Mustafa Kemal’e yapılacak suikastı engelliyor. Esra burada Mustafa Kemal’e ilk bölümde gördüğümüz mendili veriyor. Tabii herkes onun Peride olduğunu zannediyor.

Bu olay sonrasında Esra, Halit’i sevse de onu bırakıyor ve zamanda ileri gitmek üzere otele geliyor. George onları yakalamadan geleceğe gidiyorlar. Ancak yine bir terslik oluyor. Kendi zamanları olan 2022 yerine 1995’e geliyorlar.

Buradaki bebek Esra’nın kendisi. Onun buraya tam olarak hangi tarihten geldiği ve kimin kızı olduğu belirsiz. Elimizde sadece Madam Eleni’nin kucağında bebekken çekilmiş bir fotoğrafı var. Arkasındaki yazı Latin alfabesiyle yazıldığına göre muhtemelen bu yazıyı Madam Eleni yazmamıştır diye düşünüyorum.

Bebek Esra bu tarihten itibaren Çocuk Esirgeme Kurumunda büyüyor. 2022 yılında Pera Palas oteline gazeteci olarak giriş yapıyor.

Esra’nın zaman çizgisi şu an için böyle.

Halit’in zaman çizgisine geçiyoruz.

Halit’in Zaman Çizgisi (07:53)

Halit ilk sezonda hiç zaman yolculuğu yapmıyor. Bu nedenle onun zaman çizgisi düz ilerliyor.

Halit, büyük hayaller peşinde koşan, biraz da serseri tipli bir gençtir. Kendi mahallesini hatta evini bile terk etmiştir. Nisan 1917’de kendisi kurtaran gizemli bir kadınla karşılaşıyor. Bu kadınla geçirdiği günün sonunda onun adını bile öğrenemez.

Halit, bu kadının Pera Palas’ta kaldığını bilmektedir. İki yıl boyunca her gün onu tekrar görebilmek ümidiyle otele gelir.

Halit nihayet, 18 Nisan 1919’da gelecekten gelen Esra’yı otelde görür. Onu görür görmez tanır ve hemen yanına gider. Ancak Esra onu tanımaz; çünkü Esra henüz geçmişe gidip Halit’le tanışmamıştır.

Bunun üzerine Halit, her olumsuz durum karşısında Esra’yı gizlice korumaya alır ve ona yakınlaşmaya çalışır. Halit, İngilizlere yakınmış gibi dursa da aslında direnişin yani Mustafa Kemal’in tarafındadır. İngilizce George, en sonda onun ikili oynadığını anlar ve Halit’i bir ihbarla içeri attırır.

Ancak Esra onu kurtarır ve birlikte Mustafa Kemal’in bulunduğu vapura gizlenmiş bombayı imha ederler. Esra ve Halit’in yolları burada ayrılıyor.

Halit’i bu andan sonra 22 Haziran 1920’de Sonya’yı terk ederken görüyoruz. Sonya ve ikisi evlenmiş. Sonya, 1920’de Ahmet’e hamile. Ancak Halit, birden ne olduysa, nasıl bir gelişme yaşandıysa Esra’yı ya da onun zannettiği isimle Peride’yi aramaya gideceğini söylüyor ve bavulunu alarak oradan ayrılıyor.

Halit’i en son 1920’deyken görüyoruz. Bavulunu alıp nereye gittiği belirsiz.

Pera Palas’ta Gece Yarısı dizi incelemesinin tamamına 25. Kare Youtube kanalı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı- Orijin Hikayesi

0
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes- Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı, serinin (sonradan yazılan) aynı isimli ön kitabına dayanıyor ve...

Merakla Beklenen Film Paranoya’nın Çekimleri Başladı

0
Yılın merakla beklenen, iddialı filmi Paranoya sete çıktı. Onur Buldu’nun canlandırdığı Muntazam adlı bir gazetecinin paranoyası nedeniyle başına açtığı komik ve tuhaf işleri konu...

Russell Crowe’ın Yeni Filmi Sleeping Dogs

0
Russell Crowe'ın başrolünde yer aldığı; suç, gerilim ve gizem etiketlerine sahip Sleeping Dogs, alzheimer hastası olan eski bir cinayet masası dedektifinin (Russell Crowe) bir...

The Greatest Hits Filmi | Zaman Yolculuğu ve Romantizm

0
Hulu'da yayınlanan The Greatest Hits, bilim kurgu konseptine romantik bir yaklaşım getiriyor diyebiliriz. Ned Benson tarafından yazılan ve yönetilen filmde, Harriet isimli bir kadın...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img