26.4 C
İstanbul
KategorilerAksiyonAnthony Hopkins’ın Son Filmi: The Virtuoso- Üstat (2021)

Anthony Hopkins’ın Son Filmi: The Virtuoso- Üstat (2021)

Anthony Hopkins’ın son filmi The Virtuoso (2021), aksiyon ve gerilim etiketlerine sahip bir film. Virtuoso, icra ettiği sanatta üstün yetenekli kişi anlamına geliyor. Film Türkçeye sanırım bu yüzden Üstat olarak çevrilmiş.

Film bir kiralık katilin hikayesi… Gizemli denebilecek bir patron için çalışan ve işinde hayli iyi olan kiralık katil (filmde isim kullanılmıyor), son aldığı işinde bir sivilin ölmesine neden olur. Bu onu olumsuz anlamda etkilese de çabuk toparlar ve patronundan yeni bir iş alır.

İzlenimlerim (spoiler yok)

Öncelikle film bir aksiyon yapımı değil. Filmin büyük çoğunluğunda, katilin iç sesini dinliyoruz. Yalnız çalışan, gerçek isim kullanmayan, bir orman kulübesinde tek başına yaşayan katil o kadar az konuşuyor ki bazen insanı sinir ediyor. Katiller de konuşmalı bence… Neyse bu “ağır” birisi ve konuştuğunda karizmasının eksildiğini düşünüyor olmalı…

1 saat 50 dakika boyunca son derece düşük tempolu bir film seyrediyorsunuz. Giriş kısmı yani katili tanıma, günlük rutinlerini öğrenme bölümü çok uzatılmış. Film ondan sonra başlıyor zaten. İkinci olarak eski bir asker olan ve uzun süredir tetikçilik yaptığı anlaşılan bu adamın işinde iyi olduğuna yönelik içsel konuşmalar dışında öyle çok fazla detay görmüyoruz. Filmin en büyük eksisi bence buydu. “Üstat” denebilecek kadar iyi bir katil, film boyunca sıradanlıktan kurtulamıyor. Üstelik basit hatalar da yapıyor.

Filmin karakter oluşturma noktasında son derece başarısız olduğunu söylemek zorundayım. Hiçbir karakterin altı dolmuyor. Gizemli patronu anılarını anlattığı mezarlık sahnesi dışında sadece masa başında görüyoruz. Kimdir bu? Ne iş yapar? Nereye yaşar? Neyle yaşar? Neden sürekli “temizlik” işleri yaptırıyor? (…) Benzer soruları ana karakter için de sorabiliriz. Film katilin kimliğini ve geçmişini bize açmıyor. İki saate yakın bir zaman tüm bunlar için yeterli aslında. Boş sahneler yerine bu detaylar eklenebilirdi.

Finali güzel miydi? Finalde iki önemli dokunuş vardı. Bir tanesini ben zaten en başta anlamıştım. Dikkatli izleyiciler de o noktayı tahmin etmekte zorlanmayacaktır. İkinci dokunuş güzeldi. Ona şaşırdım diyebilirim.

Sonuç olarak film maalesef sıkıcı ve ortalamanın altında. Bol bol konuşma dinliyorsunuz. Bence oynadığı karakterle bütünleşememiş ve hareketleri çok sırıtan bir başrol var. Finalde yer alan o küçük sürpriz için 2 saat vermeye değmez. Film ekibi afişlerde ve tanıtımlarda Anthony Hopkins adını ön plana çıkararak bir kurnazlık yapıyor. Anthony Hopkins sahnelerinin toplamı 10-15 dakika vardır ya da yoktur. O kadar az.

Son olarak finale yönelik spoiler içeren birkaç paragraf yazayım.

Final Üzerine…

Patronumuz neden katili öldürmek için başka katiller kiralamış? Filmin can alıcı noktası buydu. Patron, katilin öldürülmesi için başka katiller kiralamış; çünkü yanlışlıkla ölen ve sivil kayıp olarak bahsedilen kadın patronun yakınıydı, belki de eşiydi. Sivil kayba, katili aceleye getirerek aslında kendisi neden olmuştu. Mezar sahnesinde bunu kendisi de itiraf ediyor. Patron, katilin babasıyla asker arkadaşıydı. Bu nedenle katile saygısı vardı.

Bu sivil kaybın katili de üzdüğü ve onun psikolojisini etkilediği anlaşılıyor. Daha sonraki işte ölmek üzere olan kadına dikiş atması ve onu ölüme terk etmemesi ona bir vicdan rahatlığı sağlıyor. Bir sivili öldürdü, bir diğerini kurtardı.

Başta ölen o kadın ve patron yakınlığı filmde asla kelimelere dökülmüyor. Ancak iki önemli ipucumuz var. Birincisi katilin ölen kadının mezarına gittiğinde patronun da orada olması. Bu başta bir tesadüf gibi geliyor; ama hayır… Patron da kadının mezarının yerini biliyordu ve oraya gelmişti. İkincisi ve daha da önemlisi finalde katil öldükten sonra patronu o mezarın başında görmemiz. Oraya tekrar gitmesi, mezara bakması ve bunu katil öldükten sonra yapması, ölen kadının onun yakını olduğunu gösteriyor.

(Bu mezar katilin babasına da ait olabilir. Ancak mezar taşının hiç gösterilmemesi ve özellikle finaldeki sahneye dikkat ederseniz mezarın yeni kazılmış gibi durması ve başında sadece küçük bir mezar taşı bulunması bu teoriyi güçlendiriyor. Eğer mezar gerçekten de katilin babasına aitse sonuç yine değişmiyor. Patron ve “sivil kayıp” arasında bir bağ var.)

Patron aslında “sivil kayıplara” üzülecek birisi değil. Askerdeki olayı bu yüzden anlatıyor. Ancak bu sivili önemsiyordu; çünkü yakınıydı. Ölen kadına dikkat ederseniz onun çok da genç olmadığını görebilirsiniz. Patronun yaşına neredeyse uygun birisi.

Patron, üzülerek de olsa bu kaybın intikamını almak istiyor (“Patron neredeyse senin mutlu olmanı istiyor. Mutlu musun?”). Bu nedenle tam üç tane ayrı katile ödeme yapıyor. Dikkat ederseniz patron bizim katile yazdığı notlarda hiçbir zaman isim kullanmıyordu. Ancak katilimiz finaldeki kağıtta (kadın katile patron tarafından verilen kağıt) kendi isminin yazdığını gördü. Bu durum katilin bir tuzağa çekildiğini gösteriyor. Patron onun restorandan sağ çıkmamasını garantilemek istemiş. Bu nedenle oraya onu ismen ve cismen tanıyan katiller göndermiş. Avcıyı ava dönüştürmüş.

Peki şerif yardımcısı olayı nedir? Her şeyi altüst eden kişi zaten o sahte şerif. Adam büyük olasılıkla o gece gerçek şerif yardımcısını öldürmüş ve ölü cesedi bagaja koymuş (Ölü ceset… Hep bu ifadeyi yanlış da olsa kullanmak istemişimdir ve kullandım).

Bu adam da “beyaz nehrin” peşindeydi yani tam o saatte orada olması bir tesadüf değildi. Ancak bu adamın varlığından diğer katillerin haberi yoktu. Olayın ince noktası burası. Barmen kız yani katil onda bir tuhaflık olduğunu söylemişti. Bu kadarını hissetmişti. Onun sahte bir polis olduğunu anlamamıştı. Yani bizim patron gerçekten özel bir gece kurgulamış. Katilin kurtulmamasını kendince garantiye almış.

Katilimiz, “hedefini” tam olarak tespit edemediği için restoranda gördüklerini tek tek temizliyor. Ancak barmen kadının katil olabileceğini düşünmüyor. O daha önceden restorana gelmiş ve restoran sahibinin yerine geçmiş. Aslında bu katilin kendi planıydı. Ancak filmin başlarında yol kenarındaki kadına yardım etmek için durduğu anda az da olsa zaman kaybetmiş ve aklındaki planı uygulayamamıştı.

Filmin kırılma anı önemsiz gibi görünen o konuşmaydı.

Buradan alınacak ders şu: Bazen biz farkında olmasak da bir küçük dokunuş, bir konuşma, bir sarılma, bir bekleme vs. yaşamımızda bir kelebek etkisi meydana getirebilir. Bu yüzden hiçbir detay önemsiz değildir.

Son Eklenenler

En Popüler

In A Violent Nature İncelemesi | Benzersiz ve Korkunç

0
Karşımızda alışageldiğimiz slasher klişelerini altüst eden bir film bulunuyor. In A Violent Nature, Johnny adında ölümsüz, maskeli bir katilin hikâyesini aktarıyor. Peki, bu film...

Winnie The Pooh 2 İnceleme | Katil Ayı Artık Daha Güçlü

0
Winnie the Pooh serisinin slasher-ı katil ayı Winnie gerçekten harika bir dönüş yaptı. Serinin ilk filmi Şubat 2023’te gösterime girmişti. Yaklaşık bir buçuk yıl...

Elm Sokağında Kabus Serisi | Freddy Krueger’ın Bilinmeyenleri

0
Elm Sokağı serisi incelemelerine devam ediyoruz. Bir önceki yazıya buraya tıklayarak ya da aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://sinemasayfam.com/2024/06/26/elm-sokaginda-kabus-tum-dehsetiyle-freddy-krueger-2 5. Elm Sokağı Kabusu 5: Hayal Çocuk (1989) Serinin beşinci...

Elm Sokağında Kabus | Tüm Dehşetiyle Freddy Krueger

0
Elm Sokağı serisinin ölümsüz slasher karakteri Freddy 1984’ten itibaren kabuslarımıza musallat olmaya devam ediyor. Freddy, sizi kabuslarınızda öldürürse gerçek yaşamda da ölmüş oluyorsunuz. Kırmızı yeşil...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

2 YORUMLAR

    • Olabilir tabii ki… Ancak film mezar taşını göstermeyerek benim söylediğim teoriye kapı açıyor. Bu mezar bir savaş gazisi için yapılmış gibi durmuyor. Sanki boşlukta bir yere yeni kazılmış bir mezar havası var. Küçücük bir mezar taşı dikilmiş ve etrafındaki toprak sanki yeni kazılmış gibi… Özellikle finaldeki patron sahnesine bakarsanız daha çok belli.
      Böyle değilse yani gerçekten de babasının mezarıysa ne olur? Aslında çok fazla değişen bir şey olmaz. Patron tetikçimizi birdenbire gözden çıkarıyor. Değişen tek şey “sivil kayıp.” Demek ki sivil kayıpla ve patron bir şekilde ilişkili.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img