20.6 C
İstanbul
KategorilerKorkuTeksas Katliamı Serisi İncelemesi -1

Teksas Katliamı Serisi İncelemesi -1

Bu yazıda The Texas Chainsaw Massacre– Teksas Katliamı serisi üzerine konuşalım. Dev cüsseli ve elinde motorlu testere bulunan bir katil hayal edin. Suratında deri bir maske var. Onu ancak ölmeden çok kısa bir süre önce fark edebiliyorsunuz. Karşınıza aniden çıkıyor ve onu gördükten sonra hayatta kalma olasılığını neredeyse yok gibi. Kaçmaktan başka şansınız yok. Onu da becerebilirseniz…

Bilindiği üzere slasher filmleri korku türünün bir alt başlığı. Teksas Katliamı, slasher filmlerinin altında bir alt başlık açılmasını sağladı: Teen-slasher.Teen; 13-19 yaş grubuna verilen isim. Teen-slasher filmlerinde gençler, sapık katiller tarafından öldürülüyor. İşte bu türün başlangıcı Teksas Katliamı. Yine bir Teen-slasher olan Halloween, bu filmden tam 4 yıl sonra çekilmişti. Diğer taraftan Teksas Katliamı, maskeli katil furyasının da başlangıcı olarak kabul ediliyor.

LeatherFace, büyük bir bebek gibi. Korktuğu zaman kendini ya da evini koruma içgüdüsüyle öldürmeye başlayan dev bir bebek.

LeatherFace’in aslında kalabalık ve karışık bir ailesi var. İlk filmde seyrettiğimiz Drayton Sawyer bir şef. İkinci filmde yemek yarışması şampiyonu bile oluyor. Drayton, LeatherFace’in erkek kardeşi. LeatherFace’in ailesini ben filmleri anlattıkça zaten tanıyacaksınız.

Bu yazıda efsanevi seri katil LeatherFace yani Deri Surat’ın hikâyesini bulacaksınız.

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.   

Bu arada Teksas Katliamı serisinde bulunan filmler ve isimler şöyle:

  1. The Texas Chain Saw Massacre- Teksas Katliamı (1974, IMDb: 7,5)
  2. The Texas Chain Saw Massacre 2- Teksas Katliamı 2 (1986, IMDb: 5,6)
  3. Leatherface: Texas Chainsaw Massacre III- Teksas’ta Vahşet (1990, IMDb: 5,1)
  4. The Return of the Texas Chainsaw Massacre- Teksas Testere Katliamı: İleriki Nesil (1994, IMDb: 3,3)
  5. The Texas Chainsaw Massacre- Teksas Katliamı (2003, IMDb: 6,2)
  6. The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006, IMDb: 6,2)
  7. Texas Chainsaw 3D- Teksas Katliamı (2013, IMDb: 4,8)
  8. Leatherface (2017, IMDb: 5,0)
  9. Texas Chainsaw Massacre- Teksas Katliamı (2022, IMDb: 5,1)

1. The Texas ChainSaw Massacre- Teksas Katliamı (1974, IMDb: 7,5)

Serinin birinci filmi 1974 yapımı: The Texas ChainSaw Massacre. Film Türkçeye Teksas Katliamı olarak çevrilmiş ama orijinal isimde geçen chainsaw bildiğimiz motorlu testere. Filmin tam karşılı aslında Teksas (Motorlu) Testere Katliamı. Bu serinin en ayırt edici yönlerinden birisi işte bu. Katil kurbanlarını testereyle kesiyor.

İlk film 1973’te geçiyor. Filmin başlarında küçük bir Teksas kasabası Newt’in dışındaki mezarlıkta yaşanan tuhaf olaylar anlatılıyor. Birisi ya da birileri cesetlerin bazı parçalarını kaçırmaktadır.

2022 yapımı filmde yaşlı halini göreceğimiz Sally ve onun erkek kardeşi Franklin bölgeye bu yüzden geliyor. Dedelerinin mezarı da oradadır onu kontrol etmek için bölgeye gelmişlerdir. Bölümün kurbanları toplamda beş kişi. Bölgeye geldikten sonra Sally’nin yaşadığı evi ziyarete gidiyorlar. Daha sonra çevreyi dolaşırlarken farkında olmadan sırayla LeatherFace’in evine giriyorlar ve Sally dışındaki hiç kimse oradan bir daha çıkamıyor.

Bu filmin hikâyesine göre karşımızda kökleri kasaplığa dayanan bir aile var. Daha önce istasyonda gördüğümüz adam Deri Surat’ın büyük kardeşi Drayton Sawyer. Araca binen otostopçu manyak ise LeatherFace’in kardeşi Nubbins. Mezarları soyan kişi oydu. LeatherFace’in epey soylu bir ailesi var özet olarak… Drayton her iki kardeş üzerinde de etkili… Özellikle LeatherFace, onun yanında süt dökmüş kediye dönüyor.

Bu arada Nubbins’in iri yapılı kardeşine LeatherFace – Deri Surat diye hitap ettiği duyuluyor. Bu isim efsane serideki katilin adı olacak. LeatherFace, kurbanlarını gafil avlıyor ve onlara savaşma şansı bile vermiyor. Doğrudan bitirici darbeler vuruyor. Kurbanıyla oynamayı sevmiyor.  

Kirk adındaki karakterin ölürken yerde çırpınması gerçekten çok etkileyiciydi. Diğer taraftan Sally’nin yemek masasındaki çığlıkları izleyicileri derinden etkileyebilecek kadar gerçekçiydi. Özellikle o yıllar için düşünürsek filmde harika sahneler vardı. Final efsaneydi. Sağ tarafta Deri Surat’tan kaçmaya çalışan tır şoförü var. Onun ardında testereyle onu kovalayan LeatherFace… Diğer tarafta yoldan geçen aracı durdurmak için çılgınlar gibi zıplayan Sally.

Filmin sonunda mezar soyguncusu manyak tırın altında kalıp eziliyor. Bu onu son görüşümüz. Diğer filmde onun ikizi sahne alacak. Diğer taraftan LeatherFace tabii ki ölmüyor. Sally aracın ardında oradan uzaklaşırken LeatherFace motorlu testereyi kullanarak ürkütücü hareketini yapıyor.

Bakalım sonraki filmde neler yaşanacak…

2. The Texas ChainSaw Massacre 2- Teksas Katliamı 2 (1986, IMDb: 5,6)

Teksas Katliamı 12 yıl aradan sonra ikinci filmiyle devam ediyor. Sally’yi bu filmde hiç görmüyoruz ama onun hakkında şu bilgiler veriliyor: Sally’nin hikâyesine kimse inanmamış. Ancak yine de Teksaslı polisler bir ay boyunca o çiftliği aramış ama sonuç alamamışlar. Sally da konuşmayı kesip sessizliğe bürünmüş. Ancak 13 yıl boyunca Teksas’ın dört bir yanından testere ile öldürülmüş insan haberleri gelmeye devam etmiş.

Peki, bizim sapık aileye ne oldu? Kendilerini gizlemeyi başarmışlar. Ailenin aşçısı Drayton bir seyyar et lokantası kurmuş. Hatta iki yıldır Dallas’ta düzenlenen yemek yarışmasını o kazanıyormuş.

Drayton, seyyar lokantada et pişirirken önceki filmde aracın altında kalan sapığın ikizi ve LeatherFace ortalıkta pek görünmeden insan avlıyorlar. Düzenleri bu…

Bu arada önceki filmde gördüğümüz Sally’nin amcası Enright meğerse uzun yıllardır bu katillerin izini sürüyormuş. Adam inatçı… Aynı zamanda eski bir asker… Kendisine özel testereler satın alıyor. Katillerin bu bölgede yaşadığını anlıyor ve onlara ulaşmak için radyo sunucusu Stretch’i yem olarak kullanıyor. En sonda onlara ulaşmayı başarıyor.

Aslında bu bölümün sonunda bir netlik yok. LeatherFace ve ailesi öldü mü yaşıyor mu? LeatherFace’in karnı deşildi ama yine de öldüğü gösterilmiyor. Hatta Enright’ın durumu bile belirsiz.

Film Stretch’in o çılgın testere dansını yapmasıyla sona eriyor.

Bu filmin ilk filmin ciddiyetinden uzak kendini özgü bir havası var. Filmde komedi unsurları fazlaca kullanılmış. LeatherFace’in Stretch’e âşık olması ilginç bir seçim olmuş. Enright’ın Stretch’i yem olarak kullanmasına ve yardıma gelmemesine sinir oldum. Stretch kendi kendine kurtuluyor. Bu filmi Stretch karakteri neredeyse tek başına alıp götürmüş. Harika bir karakterdi. LeatherFace’in yüzü eskimiş yani o kadar çok görünüyor ki dehşet veren bir karakter olmaktan çıkıp sinir edici birisine dönüşmüş.

Sonuç olarak ikinci film ilk filme göre farklı bir çizgiye kaymayı tercih etmiş. Film çok fazla eleştiri almış ve fanların beğenisini değil nefretini kazanmış.

Bakalım üçüncü film LeatherFace’in imajını kurtarabilecek mi?

(LeatherFace’i ilk filmde İzlandalı oyuncu Gunnar Hansen canlandırmıştı. İkinci filmde bu karakteri Amerikalı oyuncu Bill Johnson canlandırmış)

3. Leatherface: Texas Chainsaw Massacre III- Teksas’ta Vahşet (1990, IMDb: 5,1)

Üçüncü filmde, ilk iki filmin yönetmeni ve senaristi Tobe Hooper geri planda kalmayı tercih etmiş. Tercih mi yoksa ikinci filmden sonra bir zorunluluk mu bilmiyorum. Filmin yönetmeni Hooper değil. Hooper sadece filmin 3 senaristinden birisi… Bu arada filmde Yüzüklerin Efendisi’nin Aragorn’u Viggo Mortensen da yer alıyor.

Filmin başlarında ilk filmdeki Sally’nin 1977 yılında bir bakım evinde öldüğü söyleniyor. Yamyam aileden sadece bir kişi yargılanmış ve 1981’de gaz odasında infaz edilmiş. Bu kişinin W.E. Sawyer olduğu söylense de bir sonraki filmde onun ölmediği görülecek. Yani bu anlatılanlar resmi bilgiler ve illa ki doğru olması gerekmiyor. Diğer taraftan juri, LeatherFace’in infaz edilen aile üyesinin alternatif bir kişiliği olduğuna karar vermiş. Yani olayın üzerini kapatıyorlar.

Bu ön bilgiden sonra geliyoruz üçüncü filmin konusuna. LeatherFace artık annesi, kardeşleri ve kızıyla birlikte ormanın içerisinde, ıssız bir yerde bulunan bir evde yaşıyor. Aile bireylerinin tamamı yamyam. Düzenleri şöyle işliyor: Aile bireylerinden otostopçu kovboy Tex ve manyak kardeşi Alfredo hiçliğin ortasında bir yerde bir benzin istasyonu işletiyor. Oraya gelenleri haritada bile görünmeyen bir yola saptırıyorlar. Sonra da peşlerinden giderek onları avlıyorlar.

Michelle ve Ryan adında Kaliforniyalı iki gencin yolu yamyam ailenin işlettiği istasyona düşüyor. Gençler onların tuzağına düşüyor ve kısa yola sapıyorlar. Ama bu kısa yol onların kabuslarının başlangıcı olacak.

Serinin bu filmi ilk filmin izinden gidiyor. Onun kadar başarılı değil; ama en azından ikinci filmin izinden gitmemiş ve kendisini toparlamış. Yeni testerenin üzerinde “Testere ailedir” yazıyor. Bu sözü ikinci filmde Drayton söylemişti.

Bence seri bu filmle de düşüşüne devam ediyor. İlk filmin kalitesinde bir yapım görmedik.

Şimdi bakalım 4 yıl sonra çekilen 4. film nasıl devam etmiş.

Texas Chainsaw Massacre- Teksas Katliamı film incelemesinin tamamına 25. Kare Youtube kanalı üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=riJKjf1b8G8

Son Eklenenler

En Popüler

Winnie the Pooh: Kan ve Bal İncelemesi ve Detaylar

0
2023 yapımı korku filmi Winnie-the-Pooh: Blood and Honey- Winnie the Pooh: Kan ve Bal Pooh, Bear ve Piglet adlı, yarı insan yarı hayvan iki...

No One Will Save You- Uzaylı İstilası Başladı

0
No One Will Save You, sonlara doğru duyulan birkaç cümle haricinde hiçbir konuşma geçmeyen ilginç bir bilimkurgu, gerilim ve fantastik film. Filmde yalnız yaşayan...

The Continental 1. Bölüm- John Wick Evreninin Öncesi

0
John Wick evreninden The Continental mini dizisi ilk bölümüyle ortalığı dağıtmaya başladı. Continental 1. bölüm, 1970'lerin New York'unda geçen hikayede yer alan temel karakterleri...

Suç ve Gizem: Agatha Christie’den Venedik’te Cinayet

0
Kenneth Branagh'ın canlandırdığı Dedektif Hercule Poirot, A Haunting in Venice- Venedik'te Cinayet adlı macerayla üçüncü kez karşımızda. Dedektifi daha önce Murder on the Orient...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,300TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img