10.1 C
İstanbul
KategorilerBilim KurguRaised by Wolves 2.Sezon 4.Bölüm İncelemesi

Raised by Wolves 2.Sezon 4.Bölüm İncelemesi

Raised by Wolves 2.Sezon 4.bölüm yayında. Bölüm gerçekten heyecanlıydı. Bu yazıda detayları konuşalım.

Mother Gözlerine Kavuştu

Mother’ın gözlerine kavuşması tüm dengeleri altüst etti. Geçen bölümde Mother, Marcus’un gözlerin gücünü kullandığını hissetmişti. Paul’ü kurtarmak için mağaranın yanına gittiğinde Marcus’un bedeninde bulunan gözler parlamaya başladı. “Sahibini” buldukları için mi parladılar? Bence öyle. Çünkü o ana kadar hiçbir şekilde bir parlama olayı yaşanmadı. Gözler, gerçek sahibine varlıklarını hissettirdiler.

Bu arada gözleri kaybeden Marcus’un damarları eski haline döndü. Kim bilir belki de gözler onun bedeninden ayrılmasaydı, onların gücü Marcus’un hücrelerini patlatacak bir seviyeye gelecekti. Marcus gözlerin tüm gücü kullanmayacak kadar zayıftı. Sonuçta o bir insan…

Peygamber Marcus, İnsan Marcus’a Dönüştü

Marcus, Sol’ün peygamberi olduğuna o kadar inanıyor ki dikkat ederseniz mağaranın içinde Paul ona “Sol’ün sesini duydum” dediğinde aklı karıştı. Bir “Tanrı” neden iki kişiye ya da iki peygambere birden konuşsun? O an Marcus biraz sarsıldı; ama belli etmedi.

Şimdi Marcus tehlikeli bir yola girdi ve bu onun sonunu getirebilir. Güçlerini Mother’ın gözünden aldığını diğer “inananlardan” gizliyordu. Bunu kendisine Sol bahşetmiş gibi davranıyordu. Mother’ın gözlerini onun bedeninden aldığını diğerlerinden gizledi. Ancak bölümün sonunda Decima onda ısrarla farklı bir şeyler olduğunu söyledi. Bunun anlamı şu: Marcus, taraftarlarını sonsuza kadar kandıramayacak. Güçlere sahip olduğu noktasında söylediği yalan, duyduğu sesin aslında bir “sinyal” olduğu da ortaya çıkınca bu Marcus’un sonu olabilir. Marcus’u bu bölümde Trust’un zehirinden koruyan ve ona hayat bahşeden güçlerin ondan ayrılışı Marcus için sonun başlangıcı oldu gibi.

Öncelikle Marcus’un kendisini bunu kaldıramaz. Marcus artık tüm yaşamını, tüm var oluşunu Sol’e ve onun peygamberi olmaya bağladı. Bu inancı yıkıldığında kendisi de yıkılır. Çılgınca şeyler yapabilir. Marcus’un sonunu merak ediyorum.

Dönüşen Kim? Lider Kim Olacak?

Sizin de dikkatinizi çekti mi bilmiyorum; ama yaşanan her şey sanki temelde Mother ve Campion’ı değiştiriyor gibi. Tüm olaylar Mother ve Campion’ın etrafında dönüyor. Mother daha önce hiçbir androidde görülmeyen bir doğum gerçekleştirdi. Sonra onun gözyaşı dökmesi… Bu inanılmaz bir özellik ve Trust’u kapatırken yine gözyaşı döktü. Tüm bunlar bence onu Trust’un yerine hazırlıyor. İnsanlaşan bir yarı Tanrı android… Belki de en baştan beri Mother’ın ana görevi buydu. Çocuklarını korurken dönüşüm geçirmek…

Campion ise her durumda ölümden kurtulabilen ve en baştan beri hayatta kalabilen tek çocuk. Mother ve Father, Kepler-22b’ye ilk geldiklerin yanlarında 12 embriyo taşıyorlardı ve bunlardan sadece Campion hayatta kaldı. Mother’ın onu Trust’un yerine düşündüğü artık gizem değil. Mother yükseğe çıkarak yaptığı son konuşmada yönetimi birisine devretmek istediğini, içlerindeki potansiyeli ortaya çıkarmaya çalıştığını söylerken yine Campion’a bakıyordu.

Campion, inançlıların yanından kaçtıktan sonra öldürülmek üzereydi. Ayağı kaydı, yere düştü ve tam o sırada adam ona ateş edecekti. Father’ın yakıt verdiği o androidin bir anda orada belirlemesi ve onu kurtarması bir tesadüf mü? Her şey birbirine bağlı ve geçen bölüm incelemesinde söylediğim gibi bu kadar tesadüf çok fazla. Sanki her şey planlı gibi. Örneğin Father yakıt almasaydı, o android dirilmeyecekti. Dirilmeseydi Campion ölecekti. Tüm olaylar birbirine bağlı.

Yanlış çıkabilir; ama o dirilen ve ışık saçan android de Mother gibi duruyor. En azından bir necromancer gibi ve Mother’la aynı tür. Ben hâlâ bu dizide bir zaman yolculuğu ile karşılaşabiliriz diyorum. Milyonlarca yıl önce böyle bir teknolojiye sahip android olamayacağına göre belki de Mother, ana görevi için yani çocukları korumak için gelecekte bir yerde geçmişe ışınlandı. Çünkü Campion’ı bu necromancer kurtardı. Sanki bunun için dirildi. Bu ışık saçan Mother bizim seyrettiğimiz Mother’ın geleceği olabilir diye düşünüyorum.

Sol’ün Sesi mi Sinyal mi?

Eğer söylediğim teori gerçekleşirse Sol’ün sesi olarak kabul edilen o sesin kaynağı da Mother çıkacaktır. Çünkü döngünün tamamlanması için yaşadıklarımızın gerçekleşmesi için bu sesin yani sinyalin Marcus tarafından duyulması gerekiyor. Sinyalin kaynağını bulduklarında Mother’ın gelecekteki versiyonu onu orada bir tür görüntülü konuşma ile yönlendirebilir.

Bu durumda şöyle bir gelişme de yaşanabilir: Trust’un saldırısı Paul ve bir kişiyi daha “taşa” döndürdü. Bu “taşlardan” daha önce sahilde görmüştük. Çocuk android, insanlardan kaçarken uçurumdan aşağıya atladıktan sonra da sahilde görülen taş Paul’e çok benziyordu. Trust yalan söylemez. Paul kurtulamayacak yani panzehir yok. Bu durumda yine bir tür zamansal olay söz konusu olacak. Çünkü sahildeki de Paul’se eğer şu anda tedavisi için uğraşılan Paul de bir şekilde gelecekten geçmişe ışınlanmış; aynen uyanan Mother gibi.

Yoksa Mother, Paul’ü kurtarmak için mi öyle çılgınca bir zaman yolculuğu hamlesi yapacak? Bu da onları milyonlarca yıl geçmişe götürecek ve bu güne kadar gelecekler. “Işık saçan” Mother her nasılsa kavuştuğu güçlerini kullanarak “taşlaşan” Paul’ü hayata döndürecek. Belki de tüm bunların anlamı budur.

Belki de Mother ve Father’u bu gezegene gönderen “Campion’ı” yönlendiren kişi de Mother’dır… Eğer zaman yolculuğu söz konusu olursa karşımıza böyle çılgın senaryolar çıkabilir. Bu durumda Kepler-22b’deki Campion’ın geleceği de geçmişte yaşanmış olabilir (…)

Evet, şimdilik bu kadar olsun. Gelecek bölümü merakla bekliyorum.

Son Eklenenler

En Popüler

Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı- Orijin Hikayesi

0
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes- Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı, serinin (sonradan yazılan) aynı isimli ön kitabına dayanıyor ve...

Merakla Beklenen Film Paranoya’nın Çekimleri Başladı

0
Yılın merakla beklenen, iddialı filmi Paranoya sete çıktı. Onur Buldu’nun canlandırdığı Muntazam adlı bir gazetecinin paranoyası nedeniyle başına açtığı komik ve tuhaf işleri konu...

Russell Crowe’ın Yeni Filmi Sleeping Dogs

0
Russell Crowe'ın başrolünde yer aldığı; suç, gerilim ve gizem etiketlerine sahip Sleeping Dogs, alzheimer hastası olan eski bir cinayet masası dedektifinin (Russell Crowe) bir...

The Greatest Hits Filmi | Zaman Yolculuğu ve Romantizm

0
Hulu'da yayınlanan The Greatest Hits, bilim kurgu konseptine romantik bir yaklaşım getiriyor diyebiliriz. Ned Benson tarafından yazılan ve yönetilen filmde, Harriet isimli bir kadın...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img