22.5 C
İstanbul
KategorilerBilim KurguRaised by Wolves 2. Sezon 1. ve 2. Bölüm Anlatımı

Raised by Wolves 2. Sezon 1. ve 2. Bölüm Anlatımı

Raised by Wolves 2.sezonun ilk iki bölümü nihayet yayınlandı. Bu yazıda ilk iki bölümde neler yaşandığını konuşalım. Bu arada önceki sezona yapılan bazı göndermelere değinerek bilgilerinizi de tazelemek istiyorum. Ancak aşağıya bağlantısını bıraktığım videolara göz atmanız daha yararlı olabilir.

Raised By Wolves 2.Sezon 1. ve 2. Bölümler

Öncelikle Mother ve Father, Kepler- 22b gezegeninin merkezine yaptıkları yolculuktan sağ çıkarak tropikal bölgeye ulaşmışlar. Burada bir grup ateist tarafından kurtarılıyorlar. Bu arada Mother otların arasında şarjı tükenmiş halde uzanırken kamera onun gözlerine odaklanıyor. Bilindiği üzere Mother gözleri onun ölümcül bir necromancer-a dönüşmesini sağlıyordu. Mother’ın gözü geçen sezon Marcus’a “takılmıştı.” O sahne gözle alakalı olarak gördüğümüz son sahneydi.

Bu bölümde ateistlerin hüküm sürdüğü bölgeyi yöneten Trust adlı yapay zekayla tanışıyoruz. Turst ve Mother’ın yaratıcısı aynı kişi (Father’ın da öyle). Bu nedenle Turst, Mother’a “Kız kardeşim” diye hitap ediyor. Trust, ateistlerin A planıydı. Eğer savaşı onlar kazansaydı dünyayı bu yapay zeka yönetecekti.

Turst, Mother ve Father’ı ayrıca onların “çocuklarını” tropikal bölgeye kabul ediyor ve onlara bir yaşam alanı sunuyor. Torpikal bölge nispeten korunaklı bir yer ve orada meyve bile yetişebiliyor. Bölgenin etrafında asitten meydana gelmiş deniz ya da büyük bir göl var. Suyun üzerinde devasa girdapların yer aldığı görülüyor. Bu girdapların oluşumuna acaba ilk sezonda kemiklerini gördüğümüz o devasa yılanlar mı neden olmuştu? Bu bir teori ama muhtemelen havada uçabilen o yaratıkların dünyanın bu bölgesine gelmiş olabileceklerini düşünüyorum. Açtıkları delikler de sonradan asitle dolan bu arazide girdapların oluşmasına neden olmuş olabilir.

Aslında bu tropikal bölge içerisinde zıtlıkları barındırıyor. Yaşam ve ölüm neredeyse iç içe. Ancak bu bölge insanlara sonuç olarak bir yaşam imkanı sunuyor. Bu nedenle değerli ve korunması gerekiyor. Bu görevi “hata yapmayan” yapay zeka Trust üstlenmiş. Ama belki de “her şeyin bir ilki var.” Diğer taraftan bir yaratıcıya inanmayan ateistlerin tanrısal bir figür tarafından yönetilmeyi kabullenmesi de bir ironi gibi duruyor. Trust onların yaşamlarını kontrol ediyor. Onlara görevler veriyor. Kuralları uymayanları cezalandırıyor. Ulaşılmaz ve korunaklı bir yerde yaşıyor. Olağanüstü bir figür gibi resmediliyor. Tüm bunlar bir bakıma, ateistlerin farkında olmadan kendi tanrılarını yarattıklarının bir göstergesi…

Bu arada yapay zeka Trust, Mother’ın ilk sezonda bulduğu dijital bilgi kartlarına benzer şekilde tasarlanmış. Bu çok dikkat çekiciydi. Bu dizide bir tür zamansal paradoks yaşanacağı düşüncesini üzerimden hâlâ atamadım. Bakalım ilerde bununla ilgili net bir ipucu görebilecek miyiz yoksa tüm bunların başka anlamları mı var… Bu kartların elbette bir yere bağlanması gerekiyor. Marcus’un bu sezonda bulduğu kartlardan bir tanesinin üzerinde beş dallı bir ağaç görülüyor. Bu ağaç henüz sezon 2’nin fragmanında görülen ağacı simgeliyor. Aynı ağaç 2. sezon tanıtım fotoğraflarında da var. O ağacın da beş dalı var. Zaten ilk sezondan beri duyduğumuz o kehanette bilgi ağacından bahsediliyordu. Yetim bir çocuğun boş bir arazide bir kılıcı kullanarak insanları Sol’un ışığına çağırması… Kehanet buna benzer bir metne sahipti (aradan bir yıl geçti ve eski bölümleri tekrar açıp seyretmedim. Aklımda kaldığı kadarıyla yazdım).

Kehanetteki yetim çocuğun kim olduğu hâlâ belirsiz. Marcus onun kendisi olduğunu düşünse de bu Paul de olabilir (Marcus da aynen Paul gibi bir yetim. Ancak Marcus “çocuk askermiş”. Henüz Paul de böyle bir durum görmedik). Hatta bu iki bölümden birisinde söylendiği üzere kehanetteki kılıç o yılan bile olabilir. Kehanetler sonuçta sembollerle ifade ediliyor. Ancak gerçekleştiği zaman gerçek anlamlarına ulaşılabilir.

Marcus az önce de ifade ettiğim gibi kendisini Sol’un gönderdiği peygamber olarak görmeye devam ediyor. Bu gölgedeki ateistleri Sol’ün dinine davet etmekle görevli olduğunu düşünüyor. Marcus bölgede gizlice yaşamaya ve insanları kendi tarafına çekmeye çalışıyor. Yüzünün geçirdiği değişime dikkat. Yüzü gittikçe ürkütücü bir hal almaya başladı. Bu arada onun bulduğu ve içerisine sığındığı mağara gizemini koruyor. Burayı kim inşa etmişti ve neden?

Bu sezonda gördüğümüz yeni karakterlerden birisi Decima. Bu karakter için Decima isminin seçilmesi hayli ilginç. Decimai çocuğunu kaybetmiş ama onu temsil eden bir robotu kendi çocuğuymuşçasına koruyor. Decima, Roma döneminde geleneksel olarak onuncu çocuğa verilen isim. Aynı zamanda Roma’da kehanet ve doğum tanrıçasının da adıdır. Decima, Marcus’un tarafına geçen yani ona “inanan” ilk insan. Onun ilerleyen bölümlerde kilit karakterlerden birisi olacağını düşünüyorum. Marcus’la ikisi duygusal bir yakınlık sergileyebilir. Onları birkaç kez birbirine fiziksel olarak yakınlaşırken hatta gün batımında romantik bir şekilde otururken görmüştük. Doğum tanrıçası, belki Marcus’tan çocuk sahibi bile olabilir.

İlk bölümde Marcus ve diğer bazı kişilerin duyduğu sinyal (ses) gizemini koruyor. Bu ses onu duyanları manipüle edebiliyordu. Bu arada bu sinyalin tropikal bölgeye girememesi onun insan yapısı olduğunu gösteriyor. Bu sesin kaynağı bu sezonda ortaya çıkacak gibi duruyor.

Father’ın mağaranın içerisinde bulduğu ve milyonlarca yıl öncesine ait adroid kalıntıları hayli ilginç bulgular. Father bunları birleştirmeye çalışıyor. Bu kalıntıların Mother’ın derisinin altındaki görüntüyle birebir aynı olduğunu gözden kaçırmamak gerekiyor. İkisi de arıların yaptığı bal peteğini andıran bir görüntüye sahipler. Bu bal peteği şekline benzer kalıntıları sahilde de gördük. Marcus ve diğerlerini kovalayan iki askerin sahilde koştuğu ana dikkat ederseniz orada bu bal peteği şeklindeki kalıntıları görebilirsiniz.

Paul’ün yerde bulduğu o nesnenin aynısı Mother’ın görüşünde de bulunuyordu. Hatırlarsanız Mother tuhaf “rüyalar” görüyordu ve bunların bir tanesinde yüzleri kapalı, siyah giysili kişiler Paul’ün bulduğu nesnenin etrafındaydı. Bu arada nesnenin üzerinde Campion’un bulduğu yumurta da vardı. Orada resmedilen tablo aslında ikinci sezonda gerçekleşti. Yumurta ağacın tepesindeydi yani nesnenin üzerinde. Kara giysili kişilerde ağaca tırmanan yılan olabilir diye düşünüyorum.

Bu arada o devasa yılının kötü olup olmadığı bir soru işareti. Boyama yapan çocuk Mother’a ne söylemişti? “Korkutucu görünen şeyler bile güzel olabilir” demişti. Çocuk bunu söylerken yumurtanın üzerine yılan resmi çiziyordu. Bu arada Campion’ın da yılan konusunda böyle düşündüğünü söylememiz gerekiyor. O yılanın kendisiyle iletişime geçtiğini söylemişti. Bunları toplarsak Mother belki de o yılanı öldürmeyecek ve onu serbest bırakacak. Bu hamlesi Turst’la arasının açılmasına neden olabilir mi? Eğer öyle olursa çok ilginç gelişmeler yaşanır.

Turst ve Mother’ın arasının açılması tahmin edemeyeceğimiz gelişmelere neden olur. Mother, o adamı cezalandırırken bunu yapmaktan çok da memnun değildi. Adam onlar yemek yerken oraya geldiğinde Mother bir an yere baktı. Çocukların bunu duymasını istemiyordu yani kendisinin o adamı cezalandırdığını… Mother, düzen gereği buna ses çıkarmasa da ilerde daha büyük yol ayrımlarında Turst’la arası açılabilir.

Paul ve Campion arasında en baştan beri önemli fikir ayrılıkları var. Bu durumda aynen devam ediyor. Campion androidlerin güvenilir olduğunu düşünürken Paul bunun tam aksini düşünüyor. Onun Mother’a nasıl bağırdığını duyduk. Paul sanırım hiçbir zaman uyumlu birisi olamayacak. O her zaman düzeni bozmaya daha yatkın birisi. Anarşi çıkarmayı seviyor sanki. Campion’sa tam tersi. Düzeni korumaya meyilli bir çocuk.

Mother 2. bölüm sonunda yılanın derisi bulduktan sonra onun ölümü hak ettiğini söyleyerek onu yakıyor. Bu şu an için normal. Mother öyle kolayca fikir değiştirecek bir yapay zeka değil. Belki de söylediği gibi yılanı öldürecektir; ama yaptığı eylemin sonuçları onun ummadığı şekilde gelişecektir.

Raised by Wolves 3. bölümü merakla bekliyoruz.

Son Eklenenler

En Popüler

Winnie the Pooh: Kan ve Bal İncelemesi ve Detaylar

0
2023 yapımı korku filmi Winnie-the-Pooh: Blood and Honey- Winnie the Pooh: Kan ve Bal Pooh, Bear ve Piglet adlı, yarı insan yarı hayvan iki...

No One Will Save You- Uzaylı İstilası Başladı

0
No One Will Save You, sonlara doğru duyulan birkaç cümle haricinde hiçbir konuşma geçmeyen ilginç bir bilimkurgu, gerilim ve fantastik film. Filmde yalnız yaşayan...

The Continental 1. Bölüm- John Wick Evreninin Öncesi

0
John Wick evreninden The Continental mini dizisi ilk bölümüyle ortalığı dağıtmaya başladı. Continental 1. bölüm, 1970'lerin New York'unda geçen hikayede yer alan temel karakterleri...

Suç ve Gizem: Agatha Christie’den Venedik’te Cinayet

0
Kenneth Branagh'ın canlandırdığı Dedektif Hercule Poirot, A Haunting in Venice- Venedik'te Cinayet adlı macerayla üçüncü kez karşımızda. Dedektifi daha önce Murder on the Orient...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,300TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img