10.1 C
İstanbul
KategorilerGizemScream (Çığlık) Serisi- Tam Bir Korku Klasiği

Scream (Çığlık) Serisi- Tam Bir Korku Klasiği

Scream- Çığlık serisi, slasher filmleri başlığının bir alt kategorisi olarak düşünülebilir. Katilin elinde bir bıçak var ve yüzünde bir maske… Cinayetler bıçakla işleniyor. Finale kadar katilin kimliği ortaya çıkmıyor. Serinin tamamı izleyicileri ters köşe yapmaya odaklanıyor. Katili doğru tahmin etmeniz gerçekten zor bazen de imkansız.

Scream- Çığlık serinin etkisi gerçekliğe yakın oluşunda. Bıçaklı bir katilin senin peşine düşme olasılığı; uzaylıların, katil bebeklerin ya da Freddy’lerin gerçek olma olasılığından daha fazla. Malzeme sadece bıçak…

Scream- Çığlık serinin en önemli özelliklerinden birisi hemen hemen tüm karakterleri potansiyel bir katil adayına dönüştürmesi. Şu karakter katil çıkamaz diyemezsiniz. Çığlık bu konuda çok başarılı. Önce tüm şüpheleri titizlikle hazırlanmış detaylarla belirli karakterlerin üzerine topluyor, sonra da sizi ters köşe yapıyor..

Scream- Çığlık serisinin zamana ve baskın kültüre ayak uydurabilme başarısı ise başlı başına bir video olabilir. Ben alt metin okumalarına girmekten ziyada bölümlerden yüzeysel olarak bahsetmek ve katillerin kim olduğu anlatmak istiyorum.

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Scream- Çığlık (1996- IMDb: 7,3)

Serinin ilk filmindeyiz. Scream- Scream- Çığlık (1996). Bu filmde Woodsboro adındaki bir kasabada işlenen vahşi cinayetlere şahit oluyoruz.

Yüzü maskeli katil, önce bir telefon araması yapıyor ve genellikle filmlerle alakalı sorular soruyor. Son derece sürükleyici ve güzel bir film. Katil yakınlarda ve seyrettiğiniz kişilerden birisi… Ama kim? Katilin kimliğinin son ana kadar saklanıyor. Tahminler oluyor elbet ama yanlış yönlendirmeler hayali başarılıydı. Finalde iki tane katil çıkması son derece güzel bir ters köşeydi.

Filmin katilleri Billy ve Stu…

Sidney’in annesi Billy’nin babasıyla birlikteydi. Bunu öğrenen annesi evi terk etmişti. Billy bu kızgınlıkla Sidney’in annesini öldürmüştü ve cinayetlerine devam ediyordu. Sidney’i öldürmesi için görünüşte bir nedeni yoktu ama işin püf noktası da burası. Her zaman bir neden olması gerekmiyor.

İlk cinayette Stu için bir neden vardı; çünkü öldürülen kız onu bir başkası için terk etmişti. Ancak daha sonraki cinayetler için belirli bir neden yoktu.

Scream- Scream- Çığlık, biraz beyin fırtınası yapmak, biraz gerilmek biraz da eğlenmek için son derece doğru bir tercih. Aradan 26 yıl geçmiş ama bugün bile açıp seyredebiliyorsunuz. Klasik olmak budur işte.

Scream 2- Çığlık 2 (1997- IMDb: 6,2)

Serinin ikinci filmi 1997 yapımı. Yani ilk filmden bir yıl sonra. Hikaye kaldığı yerden devam ediyor. Senaryo yazarı ve yönetmen aynı. İlk film kadar iyi olmasa da güzel bir devam filmi. İkinci filmi oyuncu kadrosu çok iyi.

Örneğin bu filmde Matrix serisinin Niobe’si Jada Pinkett Smith de rol alıyor. Kısa bir süre de olsa onu seyretmek güzeldi. X- Men Başlangıç’ta Victor rolünde seyrettiğimiz Liev Schreiber da kilit rollerden bir tanesinde yer almış. İlk filmde Sidney’in annesinin ölümünden ötürü suçladığı Cotton isimli adamı canlandırıyor. Cotton’a bu filmin sonunda ünlü olarak para kazanma yolu açılıyor. Zaten sonraki filmde onun bu hayallerine kavuştuğunu göreceğiz.

Bu filmde de yine bir önceki film gibi iki tane katil var. Bunlar arasında en sinsi olanı ve hiç fark edilmeyeni önceki filmin katili Billy’nin annesi. Onu ilk filmde hiç görmemiştik. Billy onun evi terk edip gittiğini söylemişti. Meğerse tam bir psikopatmış. Terk edip gittiği oğlunun intikamı için uğraşıyormuş. İkinci katil de onun yardımcısı Mickey’di. Onunsa mahkemelere çıkarak duruşmalarda şov yapmak gibi ilginç bir amacı varmış.

Scream 2 senaryosu da aynen Scream- Çığlık 1 gibi katil konusunda bizi ters köşe yapabiliyor. Yanlış yönlendirmeler bence başarılıydı. Ancak bir sorun vardı. Sorun şu: Bu kez ilk filmin aksine katili doğru tahmin etmemiz neredeyse imkânsızdı. Ortalıkta dolaşan muhabir kadının gerçekte kim olduğunu anlamamızın bir yolu yoktu. Bu nedenle senaryo bize öne geçme şansı aslında hiç vermemiş. Bunu katili görünce anlayabiliyorsunuz.

Scream 3- Çığlık 3 (2000- IMDb: 5,6)

Serinin üçüncü filmi Cotton’ın ölümüyle başlıyor. Sidney’in nerede olduğunu öğrenmek isteyen bir katil onu ve sevgilisini öldürüyor. Sidney gözlerden uzak bir yerde telefon üzerinden kadınlar için danışmanlık yapıyor.

Son filmin senaryosu diğer iki filmden daha karmaşık. İlk filmde korku filmlerinin basit olması gerektiği aksi durumda izleyici kaybedeceği söylenmişti. Film kendi kuralını ihlal etmiş gibi duruyor.

Sidney’in hayatı boyunca hiç görmediği kardeşi yani yeni filmi yönetmeni katil çıkıyor. Annesini tecavüz eden adamı öldürüyor ve güya ön plana çıkan, kendi hayatını çalan kardeşini öldürmek istiyor. Amacı buymuş.

Scream- Çığlık 3 ilk üç film içerisinde bence en zayıf olanı. Scream- Çığlık serisine umarım kimse bu filmle başlamaz. Filmin en güzel tarafı en baştan beri tuhaf bir aşk yaşayan Gale ve eski polis Dewey’in evlenmesiydi.

Katil her zaman canlanır prensibi bu filmde de bozulmamış. Öldü sanılan katil tekrar ayaklanıp bir gerilim yaşattıktan sonra ölüyor.

Film, yine tam bir klasik olarak yeni bir filmin geleceği söylenerek sona eriyor.

Scream- Çığlık serisi anlatımının tamamına 25. Kare Youtube kanalı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı- Orijin Hikayesi

0
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes- Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı, serinin (sonradan yazılan) aynı isimli ön kitabına dayanıyor ve...

Merakla Beklenen Film Paranoya’nın Çekimleri Başladı

0
Yılın merakla beklenen, iddialı filmi Paranoya sete çıktı. Onur Buldu’nun canlandırdığı Muntazam adlı bir gazetecinin paranoyası nedeniyle başına açtığı komik ve tuhaf işleri konu...

Russell Crowe’ın Yeni Filmi Sleeping Dogs

0
Russell Crowe'ın başrolünde yer aldığı; suç, gerilim ve gizem etiketlerine sahip Sleeping Dogs, alzheimer hastası olan eski bir cinayet masası dedektifinin (Russell Crowe) bir...

The Greatest Hits Filmi | Zaman Yolculuğu ve Romantizm

0
Hulu'da yayınlanan The Greatest Hits, bilim kurgu konseptine romantik bir yaklaşım getiriyor diyebiliriz. Ned Benson tarafından yazılan ve yönetilen filmde, Harriet isimli bir kadın...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

1 Yorum

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img