4 C
İstanbul
KategorilerAksiyonMatrix Resurrections İncelemesi - Sahne Anlatımları 2

Matrix Resurrections İncelemesi – Sahne Anlatımları 2

The Matrix Resurrections sahne anlatımlarına devam ediyoruz. Kaldığımız yerden devam edelim. İlk olarak Neo’nun patronuyla yani Ajan Smith’le olan konuşmasına bakalım.

Filmi henüz seyretmeyenler dikkat. Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Ajan Smith Ne Yapmaya Çalışıyor?

Bu önemli bir soru ve yeni Matrix’in önceki senaryolarla ayrıştığı yerlerden birisi de bu. Neo ya da ona şu an için Thomas da diyebiliriz, ofisin kapısını açtığı anda Smith’in ona baktığını görüyoruz. Kafasında bir kurgu var ve o, bu kurgusunu uygulamaya Neo ofise adım attığı anda başlıyor. Tam da Matrix 1’de Morpheus’un sorgu sahnesindeyken durduğu yerde duruyor ve birebir aynı cümleleri kuruyor.

Ajan Smith bununla da yetinmiyor. Neo’nun zihnine ardı ardına uyarıcılar gönderiyor. İçerisinde bulundukları dünyanın gerçek olmadığına yönelik bir gönderme yaparak Neo’nun verdiği tepkiyi gözlemliyor.

Karşılıklı oturduklarında da aynı şeyi yapıyor. Bu konuşmada aslında bir tür zihinsel savaş yaşanıyor. Bunlardan büyük bir zevkle bahsedeceğim ama önce şu sorunun cevabını vereyim ki; paragraf sorularında önce metni okuyup sonra yönergeyi okuyan sonra tekrar paragrafa dönmek zorunda kalan öğrencilerin yaptığı hatayı yapmayalım.

Ajan Smith ne yapmaya çalışıyor? Sorumuz bu. O görünüşe göre filmin tamamına baktığımızda terapistin yaptığının tam tersini yapıyor. Neo’nun zihnini özgürleştirmeye çalışıyor. Ajan Smith ilginçtir ki Bugs ve diğerlerinin yapmaya çalıştığı şeyi yapıyor.

Peki, o neden böyle bir şey yapsın? Şu an için şu kısa cevabı vereyim. Ajan Smith’in derdi Analist’le yani Matrix’le. Neo’ya diyor ki “Sen aradan çekil. Önceki gibi kapışmak zorunda değiliz. Sen IO’ya mı gideceksin, ne yapacaksan yap ama Matrix’e karışma. Sistemden çık git.” Ajan Smith, Analist’e yani Matrix’e odaklanmak istiyor; motivasyonunu intikam duygusu besliyor. Bu sırada bir de Neo’yla uğraşmak istemiyor. Yani Neo ne kadar erken uyanır ve sistemin dışına ne kadar erken çıkarsa Ajan Smith’in işi o kadar kolaylaşacak.

Şu var ki Neo da buna çoktan razı. Artık savaşmaktan yoruldum, ne halin varsa gör, modunda ancak Trinity’nin varlığı Neo’yu Matrix’e çekiyor. Trinity’yi terk edemiyor. Sorun işte bu.

Şu an karşımızdaki tablo şu: Ajan Smith (a) Neo’nun zihnini özgürleştirmeye çalışıyor. (b) Bunun nedeni Neo’yu denklemden olabildiğince erken çıkararak Analist’le mücadeleye odaklanmak istemesi.

Analist, neden Ajan Smith’i durdurmaya çalışmıyor? (03:54)

Eğer bunu anladıysak burada şu soruyu sormak zorundayız: Peki Ajan Smith Neo’nun zihnini özgürleştirmeye çalışıyorsa ki öyle, analist onun bu çabasını neden engellemiyor? Eğer bu çabanın farkındaysa ki kesinlikle farkında neden Ajan Smith’i durdurmaya çalışmıyor?

Bunun cevabı şu: Çünkü Analist, kurgusunu sadece Neo ve Trinity üzerine kurmuyor. Neo’yu dirilttiğinde sisteme bir şekilde Ajan Smith’in de dahil olacağını çok iyi biliyor. Neo ve Smith arasındaki bağın farkında. Bu durumda dolaylı olarak da olsa Ajan Smith’i sisteme dahil eden kişi bizzat Analist… İşte burada fena karışıyor. Önceki Matrix sürümünde Ajan Smith, Matrix’in kontrolü dışında bir virüs gibi sisteme yayılırken bu yeni sürümde Ajan Smith’i sisteme bizzat Analist aktarıyor. Peki, Analist neden böyle bir şey yapsın? Görüldüğü üzere her soru bir başka soruyu gerektiriyor. Bunların hepsinin cevabı senaryoda var. Ben sahneleri anlattıkça bu soruların cevaplarını tek tek alacaksınız.

Şimdi Neo ve Ajan Smith konuşmasının tadını çıkaralım.

The Matrix Resurrections incelemelerini 25. Kare üzerinden takip edebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

M3GAN- Megan İnceleme | Katil Bebek Chucky’nin Yeni Rakibi

0
M3GAN- Megan (2022), katil bebek Chucky tarzında bir film. Megan bir oyuncak şirketinin ürettiği oldukça gelişmiş bir android bebek… Allison Williams’ın canlandırdığı karakter Gemma,...

Etkili ve Sarsıcı Bir Dram Filmi: Brimstone

0
Brimstone (2016), cehennemi dünyada yaşayanların hikâyesi… Son derece acımasız ve sadece güçlünün ayakta kaldığı Vahşi Batı dünyasında ömre yayılmış bir hayatta kalma mücadelesi… Bir...

Shrinking Dizisi – Keyifli ve İçten Bir Senaryo

0
Apple TV'de yayına başlayan ve Harrison Ford'un da rol aldığı Shrinking dizisi karısının ölümünün ardından kızıyla birlikte yaşayan bir terapistin hikayesi. Komedi etiketiyle yayınlanan...

Amazon Prime’ın Solos Mini Dizisi Nasıldı?

0
Amazon Prime'de yayınlanan Solos (2021) adındaki mini dizi toplamda 7 karakterin hikayesini anlatıyor. Her birisi birbirinden bağımsız ve farklı bu hikayelerde; Morgan Freeman, Constance...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,283TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img