22.1 C
İstanbul
KategorilerGerilimThe Empty Man Film Çözümü

The Empty Man Film Çözümü

The Empty Man (2020); gizem, korku ve gerilim etiketlerine sahip bir film. Film iki bölümden oluşuyor diyebiliriz. İlk bölümde dağ yürüyüşü yapan üç tane gencin yaşadıkları anlatılırken; ikinci bölümde eski bir polisin ortadan kaybolan Amanda isimli genç bir kızı arama süreci aktarılıyor. Bu iki bölümün birbiriyle olan bağlantısı ilerleyen dakikalarda ortaya çıkıyor.

Film nasıldı?

The Empty Man, iki buçuk saate yaklaşan süresiyle bazen sıkıcı olabiliyor. İleri sardığınız zaman hiçbir şey kaybetmeyeceğiniz sahneleri maalesef fazla. Uzun süresi filmin en büyük eksisi.

Filmin görselliği, renk seçimi, kamera açıları ve müzikleri son derece başarılı. Bazı sahneleri sırf kullanılan kamera açılarını ve renk seçimindeki etkileyiciliği tekrar görebilmek için baştan seyrettiğim oldu.

Başrol oyuncusu (James Badge Dale) rolüne çok yakışmış. Amanda (Sasha Frolova) için aynı şeyi söyleyemiyorum.

The Empty Man, eğer biraz daha akıcı olabilseydi rahatlıkla 7 ve üzerinde değerlendirilebilecek bir yapım olurdu (Filmin şu anki IMDb puanı 6,1). Merak duygusunu son ana kadar devam ettirebiliyor. Finali seyrederken bile kendi kendinize şimdi ne olacak, diyor soruyorsunuz.

Eğer doğaüstü gerilim filmlerini seviyorsanız ve gizem türünden hoşlanıyorsanız bu filmi seyredebilirsiniz. Beklentilerinizi ne çok yükseltin ne de aşağıya çekin. Karşınızda ortalama ya da ortalamanın bir tık üzerinde bir film var.

Final sonrasında bazı sorular cevapsız kalıyor ama bunların çok da bir önemi yok. Büyük taşlar yerine oturuyor.

Şimdi finalde yaşananlardan biraz bahsetmek istiyorum.

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Finalde Ne Yaşandı?

James, yeni taşıyıcı ya da aktarıcı artık ne dersek ona dönüştü. Burası sanırım net. Ancak finalde bence akılları karıştıran en önemli nokta James’in normal bir doğumla doğup doğmadığı ve seyrettiklerimizin (onun yaşadıklarının) gerçek olup olmadığı.

James, sadece üç gündür hayatta. Önce bunu netleştirmek gerekiyor. Amanda ve diğerleri, yatakta yatan Paul yerine yeni bir aktarıcı bulmak istiyorlar ve bu kez farklı bir yöntem deniyorlar. Deneysel yollarla bir insan yaratıyorlar (Tulpa yani Boş Adam). Bunu nasıl yaptıkları gösterilmiyor ama James’in bir seans sonrasında doğduğunu anlıyoruz ve bu seans da filmin sonunda ikinci kez seyrettiğimiz seanstı. Paul’un kaderini onlar yazıyor. Onun hatırladığı anıların hiçbirisi gerçek değil. Ne karısı ne yaşanan kaza ne de ailesinin ölümü… Hiçbirisi gerçek değil ama o bunları gerçek zannediyor.

Amanda onun yaşamının tüm detaylarına hakim; çünkü bunları o yazmıştı (Amanda’nın söz konusu tarikatta çok ileri seviyelerde olduğu böylece anlaşılıyor). Onun hangi liseye gittiğini, hangi hastanede doğduğunu söylüyor. James’le ayrıldıkları tek nokta onun doğum günü. James anılarındaki sahte doğum gününü hatırlıyor, doğal olarak.

Amanda bunu daha önce de denediklerini ama gözden kaçırdıkları bir noktadan ötürü başarısız olduklarını söylüyor. Sinyal sadece yas, keder ve suçluluk çatlaklarından nüfus edebilirdi. Önceki denek(ler)de bunları denemişlerdi ama atladıkları bir şey daha vardı: Korku.

James, ailesinin ölümünden ötürü yas tutuyordu ve kederliydi. Tarikat bu kurguya suçluluk duygusu da ekledi. James, ailesi trafik kazasında öldüğü gece güya kocası ölen Nora ile birlikteydi hem de cenaze gününün gecesinde… İşte bu onun kurgusundaki suçluluk duygusuydu. Korkuysa finalde oluştu. James filmin tamamında inanılmaz soğukkanlı. Ancak ne zamanki hap almayı bırakıyor (3. gün) artık içmeye ve kontrolünü kaybetmeye başlıyor. Finalde de korkuyu tadıyor. Böylece kendisi yataktaki taşıcının- aktarıcının yerine geçecek mükemmel aday haline geliyor.

Peki ya James’i tanıyan polislere, Nora ile olan konuşmalarına, hastane sahnelerine vs. ne diyeceğiz?

Final sahnesinde gördüğümüz telefon sahnesi olmasaydı buna net bir cevap veremezdik. Telefona Nora çıkıyor. Demek ki telefon numarası doğru ve James onu gerçekten arıyor. Ancak Nora, James’i tanımıyor. Ayrıca James’in daha sonra Nora’nın yaşadığı eve gittiğini ve oranın tamamen boş olduğunu görüyoruz (finale yakın kısa görüntüler). James zaten üç gündür hayatta. Nora’yla ilgili daha önce yaşadıkları nasıl sahte anılarsa bu yaşadıklarının büyük çoğunluğu da muhtemelen sadece onun zihninde gerçekleşiyordu.

Burada peki ya polisler, onu gören diğer insanlar vs. diye sormamız gerekiyor.

James, Pontifex Institute’ye ilk gittiği zaman oradaki adamın konuşmaları filmi çözebilmek için önemli. Adam orada özet olarak ayrılık bir yanılsamadır, uyuşmazlık (ayrılık) diye bir şey yoktur; bir zamanlar birdik, tekrar bir olacağız, diyor. Tüm bilinçli düşüncelerin atmosfer sayesinde iletildiğini anlatıyor ve bunların karışabileceğini, birlik olabileceğini söylüyor. Bu adamın teorik sözleri aslında onlar tarafından çoktan pratiği dökülmüş. Etki alanları sandığımızdan çok daha fazla. Polis merkezindeki polislerin tuhaf davranışları bu yüzden gösterilmişti. Onlar da ya tarikatın etkisi altındaydı ya da hastanedekiler gibi zaten hepsi onlardandı.

James insanların içinde yaşıyordu. Her tarafta bulunan tarikat üyeleri onun varlığından haberdardı. Pontifex Institute’ye ilk gittiğinde ona nasıl baktıklarını kaçırmayın. Hepsi onu tanıyor. O bir deneyin parçası. Yaratıldı ve doğal ortama salındı. Ancak doğal ortamdaki kişilerin çoğu zaten tarikat üyeleriydi. Zihninde sahte anılar vardı. Zaten toplamda üç gün yaşıyor.

Diğer insanlarla olan iletişimlerinin bir kısmı muhtemelen hiç yaşanmadı. Amanda’nın annesi James’i hatırlamadı. Dolayısıyla evdeki diyaloglar, eve gelen polisler vs. hepsi hayal ürünüydü. Amanda hiçbir zaman kaybolmamıştı. Öyle olsaydı finalde annesi James’i tanımasa bile “Amanda’yı buldum” diyen birisine yanlış numara deyip telefonu kapatmazdı.

Sonuç olarak James insanların içinde yaşıyordu. Tarikat üyeleri onun varlığından haberdardı. Onlarla olan etkileşimleri gerçekti. Zaten üyeler onun etrafını ağ gibi ördükleri için yaşadığı 3 gün boyunca büyük orada sadece onlarla etkileşime geçmişti.

Peki ya o varlık neydi? Muhtemelen eski zamanlardan beri var olan şeytani bir varlıktı. Ne olduğu söylenmiyor ama görünüşü ve insanları etki altına alarak birbirilerini öldürmelerini sağlaması onun karanlık tarafa ait olduğunun ispatı.

Son Eklenenler

En Popüler

Civil War- İç Savaş Filmi Konusu ve Detaylar

0
Alex Garland tarafından yazılan ve yönetilen 2024 yapımı Civil War- İç Savaş, distopik bir aksiyon gerilim filmi. Film, ABD hükümetinin distopik bir diktatörlüğe dönüştüğü ve partizan...

İki Usta Oyuncuyu Birleştiren Film Damaged

0
Terry McDonough tarafından yönetilen, 2024 yapımı bir aksiyon, gerilim filmi olan Damaged (2024); Samuel L. Jackson ve Vincent Cassel'i buluşturuyor. Film, Chicago'da görev yapan dedektif Dan Lawson ve İskoçya’da...

Amazon’un Post-Apocalyptic Dizisi Fallout İyi Başladı

0
Şiddet, mutasyonlar sonucu oluşmuş canavarlar, karizmatik robot askerler, zombi benzeri yaratıklara dönüşmüş insan Ghoul'larla vs ile dolu Fallout dizisi aynı isimli PC oyununa dayanan...

Dune Çöl Gezegeni Bölüm 2 | Kehanet ve Toplum Mühendisliği

0
Dune: Part One- Dune: Çöl Gezegeni'nin (2021) devam filmin olan Dune: Çöl Gezegeni Bölüm İki yayınlandı. Frank Herbert'ın Dune isimli romanından aktarılan filmde olaylar...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img