22.6 C
İstanbul
KategorilerGerilimRus Korku ve Gizem Filmi Side Effect- Tam Çözüm

Rus Korku ve Gizem Filmi Side Effect- Tam Çözüm

Bu yazıda Rus yapımı korku ve gerilim filmi Side Effect– Yan Etki (2020) filminin çözümü yer alıyor. Bir mimar ve şarkıcı eşinin evine giren hırsızlar, onlara korku dolu anlar yaşatıyorlar. Eşi Olya’nın bu travmayı unutmasını isteyen Andrey, gizemli bir karakter olan Mara’ya başvurur. Mara’nın içerisinde mantar yetiştirdiği ürkütücü bir dairesi vardır.

Genel İzlenimlerim

Filmin şu an için IMDB puanı 5,2 ve benim bu film için verdiğim puan en fazla 6,0. Film biraz sonra bahsedeceğim bazı mitolojik vurguların da etkisiyle oldukça karmaşık ilerliyor ve bu anlamda izleyicilerin aklını karıştırma konusunda hayli başarılı.

Yüksek beklentilere girmeden izlenebilecek bir gizem filmi olduğunu düşünüyorum.

Şimdi gelelim filmin çözümüne. Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Neler Oluyor? Yaşananlar Gerçek mi?

Filmde bir cadı olarak seyrettiğimiz Mara (Ved’ma) henüz çocukken köylerine gelen soyguncular tarafından kaçırılıyor. Babası bir pederdi. Atların bir kısmını ve kızını alıp götüren soygunculara karşı bir şey yapamıyor. Maya, yıllar sonra köye geri dönüyor ve babası da dahil herkesi kurşuna dizdiriyor. Oradaki konuşmalarından artık onun inançsız birisi olduğunu anlıyoruz. O artık bir cadıya dönüşmüştür.

İşte burada onun ölümsüzlük isteği devreye giriyor. Cadı da olsa bedeni yaşlanıyor ve ölüme yürüyor (Yangın sahnesinde cadının yüzünün bir kısmının eridiğini görebilirsiniz). Mitolojilerde yaşam otu olarak geçen ve ölümsüzlük arayışının bir halkasından ibaret olan bitkinin, zamanla farklı milletlerin mitolojilerinde mantar olarak işlendiği görülmüştür. İşte filmdeki mantarın amacı bu. Cadıya ölümsüzlük ve güç bahşetmek.

Cadı, apartmanda bulunan evi gerçek dünyaya bir kapı ya da bir geçit olarak kullanıyor. Orayı polisler bulamıyorlar. Neden? Çünkü orayı sadece cadının görmesine izin verdiği kişiler görebilir (Ayağı yaralı adamın kamyondaki konuşmasını hatırlayın).

Sonuç olarak apartmandaki geçit de o geçitten geçilerek ulaşılan dünya da gerçek; ancak farklı bir boyut. Olya oraya geçtiği zaman bedenen bu dünyada kayıp oluyor. Yani diğer boyutu; mantarın etkisiyle uyudukları zaman zihinlerinde oluşan bir dünya gibi düşünmeyin. Böyle değil çünkü.

Cadının sürekli yeni avlara ihtiyacı var. Hem kendisinin beslenmesi hem de mantarlarını beslemesi gerekiyor. Mantarları avlarını istediği kıvama getirmek için kullanıyor. Konuşmalardan anladığımız kadarıyla avların en nihayetinde kendi rızalarıyla av olması gerekiyor. Andrey, karısı tecavüze uğradığında orada olmadığı için (camdan yardım çağırmak için kaçmıştı) kendisini içten içe suçlu hissediyordu. İşte cadının aradığı boşluk buydu; onu bu yüzden seçmişti. Onun suçluluğunu kullanarak onu elde etmeyi amaçlamıştı. Plan gereği karısını öte tarafa alıyor ve Andrey’in onun peşinden gitmesini sağlıyor.

Cadı orada Andrey’e elindeki minik mantarı yemesi için baskı yapıyor. Onu yediği zaman muhtemelen onun yaşam enerjisini kendisine çekecekti. Andrey’in mantarı gönüllü olarak yemesi gerekiyor ki büyü işe yarasın. Yoksa cadı ona zorla o mantarı yedirecek güce sahip ama anlaşma yapmaya çalışıyor.

Atlar nedir?

Atlar cadının kurbanları çekmek için anlaşma yaptığı kişilerin son hali. Ayağı sakat adam da uzun zamandır yaşıyordu ve büyünün etkisi altındaydı. Onun eski fotoğraflarını gördük. Adam aynı… Değişmemiş… O adamın eşi Nina, cadının elinde. Cadı “Bana kurban getir, karını kurtar” diyor ama bu bir yalan. Cadı, kurbanları aldıktan sonra o adamla işi bittiği için onu ata çeviriyor ve diğer boyuta hapsediyor. Adamın Andrey’e cadıyı kastederek onunla anlaşma yapılmaz, demesine rağmen cadıyla anlaşma yapmaya çalışması ironikti. Ama bu durum çaresizlikten ileri geliyordu.

Küçük kız kimdi peki?

Küçük kız cadının 10 yaşlarındaki masumiyetini temsil ediyor. Henüz cadıya dönüşmemiş tarafını. O bir cadı olarak doğmadı, sonradan kötülüğe teslim oldu. Onun içinde kalan iyi tarafı işte o minik kızdı. Zaten finalde cadı yanarken onun da dışarıda yandığını görebilirsiniz. İkisi de aynı anda yok oluyorlar; çünkü ikisi de aynı kişi…

Peki ya intihar olayı nedir?

İntihar olayı bize şunu gösterdi: Andrey’in o eve adımını attıktan sonra artık cadının etkisine girmişti. O daire onun adına, bir önceki sahibi camdan kendini atmadan bir gün önce kendisi adına kiralanmıştı ama Andrey attığı imzayı bile hatırlamıyordu.

Orada atlayan kişi filmin başında görülen kadın. Giysilerinin aynı olduğunu görebilirsiniz. Kadın tabii ki intihar etmemişti. Yaşlı adam onu başına vurarak öldürmüş ve aşağıya atmıştı (Andrey’in baygınken gördüğü görüntüyü hatırlayın). Cadının evi Andrey ve eşine teslim etmesi gerekiyordu. Bu nedenle kadın ortadan kaldırılmıştı.

Andrey, o kadın aşağıya düşerken orada ve öncesinde adam tarafından öldürülürken orada mıydı? Bence, evet. Oradaydı ama bunları unutmuştu. Baygın haldeyken belki mantarın etkisi geçtiği için bunları hatırlayabilmişti.

Evet, Side Effect- Yan Etki (2020) filminin çözümü genel hatlarıyla böyle.

Söylediğim gibi büyük beklentilere girmeden izlenebilecek bir yapım.

Son Eklenenler

En Popüler

Godfather Part 3- Baba 3 İncelemesi

0
Godfather Part 3, bir taraftan Michael’ın yalnızlık senfonisi; diğer taraftan da içerisinden çıkmaya çalıştığı karanlığın onu tekrar dibe çekme süreci… Michael Corleone’nin acaba-larının ve...

The Continental Bölüm 2 Anlatımı | Neler Yaşandı?

0
The Continental 2. bölümde Winston, Cormac'ın (Mel Gibson) peşine düşecek ve Continental'i onun elinden alacak bir ekip kurmaya çalışıyor. Bölümde, Charon'un patronuna olan sadakati...

Ayzek ile Bir Gece | “Karaya Oturduk”

0
Cem Yılmaz'ın Karakomik Filmler'de 2 Arada adlı bölümde yer verdiği Metin Arıcı karakteri bu kez uzun metrajlı bir filmle karşımızda. Ahsen Eroğlu ve Nilperi...

11 Kaliteli Film Önerisi | Bu Filmleri Listene Ekle

0
İşte sizlere tam 11 tane kaliteli ve listenizde yer alması gereken film önerisi. Yazıda spoiler yer almıyor.11. Next (IMDb: 6,2): Netx, inanılmaz bir oyuncu...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,304TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img