17.9 C
İstanbul
KategorilerÖnerilerEn Güzel Zamansal Paradoks Filmleri- Çok İyiler

En Güzel Zamansal Paradoks Filmleri- Çok İyiler

Bu listede zamanda yolculuk ve zaman paradoksu konulu yapımlar yer alıyor. Her birisi birbirinden güzel ve izlenesi yapımlar… Yazıda spoiler bulunmuyor.

1. Time Crimes- Suç Zamanı (2007, Süre: 01s 32dk, Ülke: İspanya, IMDb: 7,2)

Suç Zamanı bir İspanyol filmi. Filmin 25. Kare üzerinde incelemesi yer alıyor. Filmde Hector isimli bir adam eşiyle beraber yeni bir eve taşınıyor. Hector bir gün dürbünle ormana bakarken ağaçların arasında bir kadın görüyor. Ona bakmaya gittikten sonra yaşanacak gelişmeler, zaman makinesi ve zamansal döngülerin içerisinde olduğu bir macera olacaktır.

Düşük bütçeli ancak seyretmesi eğlenceli filmlerden bir tanesi.

2. 12 Monkeys – 12 Maymun (1995, Süre: 02s 09dk, Ülke: Amerika, IMDb: 8,0)

Filmin senaryosu çok sağlam. Ayrıca filmde Bruce Willis ve Brad Pitt gibi iki önemli isim yer alıyor. Bu filmin çözümüne yönelik 25. Kare üzerinde birisi 22 diğeri 19 dakika olmak üzere iki tane inceleme videosu yer alıyor. 12 Maymun için tam bir bilimkurgu klasiği diyebiliriz. Geleceğin dünyası bir virüs tarafından adeta esir alınmıştır. İnsanlar yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Geleceğin bilim insanların virüsün kaynağını öğrenmek ya da genel anlamda virüs hakkında bilgi sahibi olabilmek için geçmişe James adındaki birisini gönderiyorlar.

Henüz seyretmediyseniz listenizde ilk sıraya alabilirsiniz.

3. Predestination- Zamanın Ötesinde (2014, Süre: 01s 37dk, Ülke: Amerika, IMDb: 7,5)

Yine 25. Kare Youtube kanalında incelemesini bulabileceğiniz bir filmdeyiz: Predestination. Bu filmde kendisini zamanın içerisinde gizleyen tehlikeli bir bombacı ve onu yakalamaya uğraşan zaman ajanları yer alıyor. Predestination, zamansal döngü bağlamın en kaliteli ve şaşırtıcı filmlerden bir tanesi.

4. Source Code- Yaşam Şifresi (2011, Süre: 01s 33dk, Ülke: Amerika, IMDb: 7,5)

Yaşam Şifresi’nde bir asker gözlerini bir başkasının bedeninde açıyor. Hızla ilerleyen bir trenin içerisindedir ve tren hava uçmadan önce trene yerleştirilmiş bombayı bulmak ve onu imha etmek için tam sekiz dakikası vardır. Colter isimli bu asker aslında deneysel bir programın parçasıdır.

Yaşam Şifresi’nin detaylı incelemesine 25. Kare üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=90_GwCpi6uA&t=13s

5. Looper- Tetikçiler (2012, 01s 53dk, Ülke: Amerika, IMDb: 7,4)

Yine Bruce Willis’in başrolünde yer aldığı bir filmdeyiz. 2074 yılında yaşayan Joe, gelecekten gönderilen kişileri öldürmekle görevli bir tetikçidir. İşi basittir. Zaman makinesinin önünde beklemek ve oradan çıkan kişileri öldürmek, sonra da parasını almak… Ancak günün birinde işverenler bu döngüyü kapatmak yani izleri silmek için Joe’dan da kurtulmaya karar verecektir.

 Çok güzel ve macera dolu bir döngü filmi.

6. Triangle- Şeytan Üçgeni (2009, 01s 39dk, Ülke: İngiltere, Avustralya, IMDb: 6,9)

Çok beğendiğim bir zaman döngüsü ve paradoks filmi… Yatla denize açılan bir grup, hava koşullarından ötürü tekneleri batınca denizde mahsur kalıyor. Bu sırada kendilerine yaklaşan bir gemiyi sevinçle karşılıyorlar ve hemen gemiye çıkıyorlar. Gemi terk edilmiş gibi görünse de içerisinde inanılmaz sırlar barındırmaktadır.

Bu filmin incelemesi de 25. Kare üzerinde yer alıyor. Seyretmediyseniz kaçırmayın.  

8. Donnie Darko- Karanlık Yolculuk (2001, 01s 53dk, Ülke: Amerika, IMDb: 8,0)

Ürkütücü bir tavşan kostümü içerisindeki bir adam size dünyanın sonu hakkında uyarılarda bulunuyor. Böyle birisi karşınıza çıksa ve söylediklerini destekleyen kanıtlar sunsa ne yapardınız? Donnie Darko anlaşılması zor ama gizem severler için bir o kadar eğlenceli bir film.

Filmi seyrettikten sonra 25. Kare üzerinde bulunan 18 dakikalık incelemeye göz atabilirsiniz.

9. Zaman Yolcusunun Karısı (2009, 01s 47dk, Ülke: Amerika, IMDb: 7,1)

25. Kare üzerinde bu filmin incelemesini değil ama önerisini yapmıştım. Zaman yolculuğu gibi oldukça ilgi çekici bir kurguyu, romantizmle birleştirebilmiş başarılı bir film… Bir kütüphane elemanının yaptığı zaman yolculukları ve bunların yol açtığı paradokslar…

Son derece eğlenceli ve aynı zamanda romantik bir  film…

10. Edge of Tomorrow- Yarının Sınırında (2014, 01s 53dk, Ülke: Amerika, IMDb: 7,9)

Bu filmin de çözümüne 25. Kare üzerinden ulaşabilirsiniz. Yarının Sınırında bir uzaylı istilasını konu alıyor. Filmde Tom Cruise ve Emily Blunt yer alıyor. Film sadece bu ikisini seyretmek için bile izlenebilir. Uzaylılar dünyayı istila etmiştir ve savaşı kazanmaları an meselesidir. Bu savaş sırasında bir asker (Tom Cruise) uzaylılar tarafından öldürülür; ama gözünü açtığında aynı günün başına döndüğünü fark eder. Rüyada olup olmadığını anlamaya çalışırken çatışmada yine ölür ve gözünü yine aynı günün başlangıcında açar. Zamanda kıskaca girmiştir.

Kaçırılmaması gereken bir film.

11. Back to the Future- Geleceğe Dönüş Serisi

Seride 1985, 89 ve 90 yapımı olmak üzere üç film yer alıyor. Üçü de birbirinden güzel. Zamansal paradoksları, zaman yolculuklarını seyretmeyi sevenlerin kaçırmaması gereken bir seri… 17 yaşındaki lise öğrencisi Marty McFly ve yakın arkadaşı bilim adamı Dr. Brown… Doktor tarafından icat edilen bir zaman makinesi ve harika maceralar…

Bu seri kaçmaz… Bugün bile seyredebilecek kadar güzel.

12. Dark Dizisi Netflix (2017-2020, Ülke: Almanya, IMDb: 8,8)

Netflix’in en başarılı yapımlarından birisi. Yayınlandığı zaman bir fırtına gibi esmişti. 25. Kare üzerinde pek çok Dark analiz videosu var. İnceleme videoları, anlatımlar, soru cevap videoları, teoriler… Dizi küçük bir Alman kasabasında kaybolmuş çocuklar üzerinden 4 tane ailenin ilişkilerini anlatıyor.

Dark, zaman yolculukları ve zamansal paradokslar üzerine çekilmiş en güzel dizi olabilecek kadar iyi. Kaçırmayın…

Son Eklenenler

En Popüler

Mothers’ Instinct | Etkileyici Bir Psikolojik Gerilim

0
Drama ve gerilim filmi Mothers' Instinct, iki yıldız oyuncuyu Anne Hathaway ve Jessica Chastain'i aynı filmde seyretme fırsatı sunuyor. Yan yana evlerde yaşayan Alice...

Netflix’in Monster Filmi | Konusu ve Detaylar

0
Rako Prijanto'nun yönettiği, Endonezya yapımı korku ve gerilim filmi Monster, bir "canavar" tarafından kaçırılan Alana ve Rabin isimli iki çocuğun hikayesini aktarıyor. Alana ve...

Gizem Filmi The Fare Final Anlatımı

0
The Fare, D.C. Hamilton tarafından yönetilen 2018 yapımı psikolojik gizem filmi. Hikayemizin kahramanı bir tür zamansal döngüye hapsolmuş bir taksi şoförü. Harris adındaki bu...

Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık | Ceasar’ın Anısına

0
Wes Ball'ın yönettiği; aksiyon, bilimkurgu ve macera etiketlerine sahip Kingdom of the Planet of the Apes- Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık yeni bir üçlemenin ilk...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img