17.9 C
İstanbul
KategorilerÖnerilerSeni Derinden Etkileyecek 8 Psikolojik Gerilim Filmi

Seni Derinden Etkileyecek 8 Psikolojik Gerilim Filmi

Bu listede psikolojik gerilim filmlerinin az bilinen ama çok başarılı örnekleri yer alıyor. Listende bu filmlere mutlaka yer vermelisin.

Bir insanın psikolojik olarak korkması için somut bir varlık gerekiyor. Örneğin rüyalara dalar dalmaz sizi paramparça edebilecek bir Freddy… Psikolojik gerilim filmleriyse seni doğrudan korkutmaz. Ortama gizem dozluyla çevrelenmiş bir heyecan salınır. Bir şeyler olmaktadır ama sen bunun ne olduğunu ilk planda kavrayamadığın için gerilmeye başlarsın. Senaryo seni yavaş yavaş karakter gibi düşünmeye zorlar. Bir yönden paranoyak olmaya başlarsın; çünkü senaryo belki de finale kadar ne karaktere ne de sana çözümü vermez.

Şimdi bu kısa girişten sonra bir 25. Kare takipçisi olarak mutlak seyretmen gereken, başarılı ve ortalamanın üzerinde yer alan psikolojik gerilim filmleri örneklerine geçebiliriz. Kuzuların Sessizliği, Zindan Adası veya Altıncı His gibi klasikleşen filmlerden ziyade daha az bilenen filmleri seçmeye özen gösterdim.

1. Hide and Seek- Saklambaç (2005 – IMDb 6,0)

 Saklambaç, izlerken neler yaşanacağını merak ettirmeyi başaran, gizem dozu iyi ayarlanmış ve finaliyle de hayli başarılı bir psikolojik gerilim filmi. Robert De Niro başta olmak üzere tüm oyuncuların performansları üst seviyede. Çocuk oyuncu rolünü adeta yaşıyor (Dakota Fanning); onu izlerken çocuğun yaşadıklarını adeta hissediyorsunuz. Emily isimli bu çocuğun annesi intihar etmiştir. Babası David’se başarılı bir psikologdur. David bir süre sonra kızı Emily’nin hayali bir arkadaş edindiğini fark ediyor: Charlie. David bir tarafta kızını tedavi etmeye uğraşırken diğer taraftan da eşinin intiharının üzüntüsünü atmaya çalışmaktadır.

IMDB puanı 6 ama böyle bir film için düşük bir puan olduğunu söyleyebilirim.

2. The Babadook- Karabasan (2014- IMDb: 6,8)

Avustralya yapımı The Babadook- Karabasan, 2014 yılının en başarılı psikolojik gerilim filmlerinden bir tanesi. Amelia, kocasını trafik kazasında kaybetmiş ve tek çocuğunu yetiştirmeye çalışan bir annedir. Samuel, canavar korkusu olduğu için bazı sorunlar yaşayan bir çocuktur. Evde ürkütücü bir çocuk kitabı bulmalarının ardından her şey onlar için daha da zorlaşacaktır.

Bu filmin oldukça ilginç bir finali olduğunu da not edeyim.

3. The Machinist- Makinist (2004- IMDb: 7.7)

İzleyicileri ters köşe yapabilmeyi başaran ve en önemlisi de hem izlerken hem de sona erdiğinde senaryo hakkında düşündürebilen, mutlaka seyredilmesi gereken başarılı bir psikolojik gerilim filmindeyiz: Makinist. Christian Bale’in oyunculuğunu konuşturduğu filmlerden bir tanesi.

Filmde yaklaşık bir yıldır uykusuzluk sorunu çeken hatta bir yıldır hiç uyumadığını söyleyen, bu yüzden de 54 kiloya kadar düşmüş bir fabrika işçisinin yaşadıkları anlatılıyor. Trevor isimli bu işçi uykusuzluktan kaynaklanan bir dikkatsizlik sonucu bir arkadaşının kolunun makineye kısılmasına neden olur. Filmde bu uykusuzluğuna neden olan sorunun ne olduğu irdelenmektedir.

Filmi seyrettikten sonra 25. Kare üzerinde bulunan film incelemesine göz atabilirsiniz.

4. Fracture – Cinayet Gecesi (2007- IMDb: 7,2)

Bu filme polisiye gerilim de diyebiliriz ancak ne olursa olsun sizi bir psikolojik gerilim atmosferine sokmayı başarabilen bir film. Bu film sadece oyuncu kadrosu için bile izlenebilir. Anthony Hopkins, Ryan Gosling ve Rosamund Pike’ın yer aldığı bir film izlenmez mi?

Bir tarafta kariyer basamaklarını hızla tırmanma yolunda ilerleyen zevki ve hırslı bir bölge savcısı… Aldığı davaların neredeyse tamamını kazanmış (Jürinin olduğu davaları kazanmak bir savcı için çok zordur. Çünkü jüridekilerin tamamının evet ikna oldum, bu suçludur demesi gerekiyor). Diğer taraftaysa karısını vuran, hatta bunu itiraf eden bir zanlı. Dava kolay olacak ve hemen sona erecek gibidir. Ancak savcı bu davanın öyle kolayca sonuçlanmayacağını öğrenecektir.

Eğer seyretmediyseniz bu filmi de kaçırmayın diyorum.

5. We Need to Talk About Kevin- Kevin Hakkında Konuşmalıyız (2011- IMDb: 7,5)

Bu filmin 25. Kare üzerinde 23 dakikalık bir inceleme videosu yer alıyor. Kevin Hakkında Konuşmalıyız çok başarılı bir psikolojik gerilim filmi. Annelerin, anne adaylarının özellikle seyretmesi gereken bir film. Konusunu spoiler vermeden çok yüzelsel bir şekilde aktarayım.

Kevin sorunlu bir çocuktur. Küçüklüğünden beri şiddete meyli vardır. Kevin’ın bu sorunu, Kevin büyükçe geçmek bir tarafa daha da derinleşiyor. Kevin, evlenmek için kariyerini bir tarafa bırakan annesine çok zor anlar yaşatıyor.

Kevin Hakkında Konuşmalıyız’ı kaçırma diyorum.

6. Lost Highway- Kayıp Otoban (1997 – IMDb: 7,6)

Bu türü sevenlerin bildiği bir film ama bu listeye Kayıp Otoban’ı almadan geçemedim. Bu filmin 25. Kare üzerinde tam 48 dakikalık bir incelemesi var. Filmi ne kadar beğendiğimi buradan anlayabilirsiniz. Filmin yönetmeni; renklerin üstadı diye nitelenebilecek birisi. Müzisyen, aynı zamanda karikatürist ve bir aktör… Filmlerinde renklere özel anlamlar yükleyen, yapımlarında kendi atmosferini oluşturmada tartışmasız en başarılı isimlerden birisi.

Kayıp Otoban’nın konusu hakkında sadece şunu söyleyeyim: Fred isimli bir müzisyen karısı Renee’yi öldürmekle suçlanmaktadır ve bir hapishanede bulunmaktadır.

Kayıp Otoban mutlaka seyredilmesi gereken, eski ama asla eskimeyen bir film.

7. The Hunt- Onur Savaşı (2012 – IMDb: 8,3)

Bu en başta çocuk psikologları olmak üzere hepimizin izlemesi gereken bir film; çünkü senaryosu kurgu olsa da temelde hayatın ta kendisi… Filmin orijinal adı Türkçede av anlamına geliyor. Danimarka ve İsveç ortak yapımı bir film. Danimarkalı bir oyuncu olan Mads Mikkelsen başrolde yer alıyor. Mikkelsen üzerine aldığı her rolü adeta yaşan bir oyuncu.

İşini çok iyi yapan, öğrencilerini seven ve onlarla içtenlikle ilgilenen bir anaokulu öğretmeninin yaşamı bir iftira ile altüst oluyor. Lucas’ın öğrencilerinden birisi (minik bir kız çocuğu) ona filmde detaylarını göreceğiniz nedenlerden ötürü cinsel anlamda bir iftira atıyor. Bu andan sonra Lucas birden bire hayalinde bile olmayan bir suçlama ile karşı karşıya kalıyor: Çocuk tacizi…

Seyredilmesi gereken harika bir yapım.

8. Mother- Ana (2009 – IMDb: 7,8)

Son olarak bol ödüllü bir Güney Kore filmine gidiyoruz. Bu filmin hem senaryo yazarı hem de yönetmeli Parazit filmiyle Oscar ödülü alan Bong Joon Ho. Ana çok başarılı bir psikolojik gerilim filmi. Bir anne, 20’li yaşlarının sonlarında bulunan ve akli dengesi çok da yerinde olmayan zararsız oğluyla yaşamaktadır. Bu çocuk filmin başlarında vahşice öldürülen bir kızın ölümüyle suçlanıyor. Aslında ortada öyle sağlam bir kanıt falan yoktur ama filmi seyredince anlayacağınız nedenlerden ötürü çocuk tutuklanıyor. Anneye de adeta bir dedektif gibi çalışarak onun masum olduğunu kanıtlamaya çalışmak düşüyor.

Mother çok başarılı finaliyle uzun süre unutamayacağınız bir film. Filmi seyrettikten sonra bu kanal üzerinde bulunan sekiz dakikalık inceleme videosunu seyretmeni öneriyorum.

Psikolojik gerilim film önerilerini 25. Kare üzerinden seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Mothers’ Instinct | Etkileyici Bir Psikolojik Gerilim

0
Drama ve gerilim filmi Mothers' Instinct, iki yıldız oyuncuyu Anne Hathaway ve Jessica Chastain'i aynı filmde seyretme fırsatı sunuyor. Yan yana evlerde yaşayan Alice...

Netflix’in Monster Filmi | Konusu ve Detaylar

0
Rako Prijanto'nun yönettiği, Endonezya yapımı korku ve gerilim filmi Monster, bir "canavar" tarafından kaçırılan Alana ve Rabin isimli iki çocuğun hikayesini aktarıyor. Alana ve...

Gizem Filmi The Fare Final Anlatımı

0
The Fare, D.C. Hamilton tarafından yönetilen 2018 yapımı psikolojik gizem filmi. Hikayemizin kahramanı bir tür zamansal döngüye hapsolmuş bir taksi şoförü. Harris adındaki bu...

Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık | Ceasar’ın Anısına

0
Wes Ball'ın yönettiği; aksiyon, bilimkurgu ve macera etiketlerine sahip Kingdom of the Planet of the Apes- Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık yeni bir üçlemenin ilk...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img