20.2 C
İstanbul
KategorilerGizemKimse Sağ Çıkmayacak (2021) Final Anlatımı

Kimse Sağ Çıkmayacak (2021) Final Anlatımı

No One Gets Out Alive- Kimse Sağ Çıkmayacak (2021), Netflix’te yayınlanan korku, gizem filmi. İngiltere yapımı bu filmin konusu resmi açıklamada şöyle verilmiş: Amerikan rüyasını arayan bir göçmen, bir pansiyonda oda tutmak zorunda kaldıktan sonra kendini kaçamayacağı bir kabusun içinde bulmuştur.

Filmin başrol oyuncusu Cristina Rodlo Meksika doğumlu bir oyuncu. Filmde İspanyolca konuştuğu sahnelerde zaten bu dilin onun ana dili olduğu anlaşılıyor. İngilizceyi az da olsa aksanlı konuşuyor. Ambar adındaki karakter kaçak olarak giriş yaptığı Amerika’nın Ohio eyaletine bağlı Cleveland’da ucuz bir yer kiralıyor. Pansiyon tarzı bu yer yıkık döküktür ama Ambar’ın burada kalmaktan başka şansı yoktur. Aynı zamanda bir fabrikada çalışan Ambar’ın kiraladığı pansiyonda bir süre sonra tuhaf olaylar olmaya başlar.  

No One Gets Out Alive– Kimse Sağ Çıkmayacak (2021), ortalama kalitede bir film. IMDB puanı şu an için 5,3. Benim verdiğim puansa oyunculuktan ve biraz da göçmenliğin çaresizliğini korkuyla birleştirebildiği için 6,0 (Ambar’ın arkadaşı tarafından aldatılması, kimsesizliği, yalnızlıktan ötürü istismara açık olması vs. çok iyiydi).

Vaktiniz varsa yüksek beklentilere girmeden izleyebilirsiniz. Ben bu kısa yazıda filmin finaline değinmek istiyorum; çünkü final akılları karıştırabiliyor.

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Finalde Ne Yaşandı?

 Kestirmeden söyleyeyim: Ambar taş kutunun yeni “bekçisi” oldu. Peki, bu nasıl oldu? Ambar oraya adım attıktan sonra tuhaf şeyler yaşamaya başladı. Bu onun pansiyonun etkisi altına girmesinden kaynaklanıyor. Aslında oraya uzun zaman önce yapılan bir tören, bir ayin pansiyona gelenleri etkisi altına alıyordu. Ambar pansiyona ilk geldiğinde adam orayı yeni devraldıklarını, tadilat yaptıklarını söylemişti. Bu aslında doğru değildi; çünkü Red daha sonra babasından bahsedecek ve onun annesini öldürdüğünü söyleyecekti. Yani babası kutunun bekçisi haline gelmiş. İki kardeş, babalarının annelerine yaptıklarından ötürü onu öldürmüşler ve Becker kutu tarafından seçilerek kutunun yeni bekçisi olmuş.

Pansiyona giren herkes oradaki büyünün etkisi altına giriyordu. Ambar oraya yaklaşırken bile sokakta ışıkların yanıp sönmesi, metroda ve kahve içerken yaşadıkları vs. büyünün onu etkilemeye başladığını, onu takip ettiğini gösteriyor.

Red’in kardeşi Becker, Red’e göre tuhaf davranıyordu; çünkü o kutunun bekçisi olmuştu. Yaralarının hızlıca iyileştiği özellikle gösteriliyor; bu sahne finalde Ambar’ın ayağının iyileşmesiyle bağlanmış. Red de tabii ki her şeyin farkındaydı ama kardeşinin bekçi olma durumu daha farklı. Red kardeşinin hasta olduğunu söylemişti; ama küçükken kendisine baktığı için yardımcı olma sırasının kendisinde olduğunu düşünüyor. Becker, geçmişte gerçekten hastaymış ama kutu onu seçtikten sonra iyileşmeye başlamış.

Kutudan çıkan yaratığın ne olduğu çok net değil. Bu muğlak bırakılmış; ancak güçlü bir yaratık olduğu ve kurban istediği kesin.

Ambar yaratığa kurban teslim ettiği zaman ve önceki bekçiyi öldürdüğünde farkında olmadan yeni hedef haline geldi ve ritüelleri gerçekleştirdiği için kutu onu kontrol altına alabildi. Sonuç olarak Ambar artık o pansiyondan dışarıya çıkamayacak ve oraya gelen kadınları kutunun içindeki yaratığa götüren yeni bekçi artık kendisi olacak. Şunu da gözden kaçırmamak gerekiyor. Ambar’ın yeni bekçi olarak seçimi onun annesini yastıkla boğduğu ve yaratığın etkisinden kurtulduğu anda gerçekleşiyor. Ambar adeta yaratığın gözüne giriyor, onu şaşırtıyor. Tam bu sırada üst kattaki Becker elindeki yaraya bakıyor ve “Bir şeyler farklı” diyor; çünkü az önce iyileşen yarası tekrar kanamaya başladı (elindeki yara). Bu güzel bir detaydı. Eğer bu sahne olmasaydı Ambar ona saldırdığında “Neden yaraları bu kez iyileşmedi?” diye sorabilirdik.

Bu arada Ambar’ın arada bir gördüğü kadınlar pansiyonda daha önce kurban edilmiş olanlardı. Dikkat ederseniz onların toplu olarak gösterildiği sahnede (Ambar pansiyona tekrar geldikten sonra odada diğer kızlarla kilitliyken) filmin başındaki kız ve Red ile Becker’ın fotoğrafta görülen annesi de yer alıyor.

Son Eklenenler

En Popüler

Civil War- İç Savaş Filmi Konusu ve Detaylar

0
Alex Garland tarafından yazılan ve yönetilen 2024 yapımı Civil War- İç Savaş, distopik bir aksiyon gerilim filmi. Film, ABD hükümetinin distopik bir diktatörlüğe dönüştüğü ve partizan...

İki Usta Oyuncuyu Birleştiren Film Damaged

0
Terry McDonough tarafından yönetilen, 2024 yapımı bir aksiyon, gerilim filmi olan Damaged (2024); Samuel L. Jackson ve Vincent Cassel'i buluşturuyor. Film, Chicago'da görev yapan dedektif Dan Lawson ve İskoçya’da...

Amazon’un Post-Apocalyptic Dizisi Fallout İyi Başladı

0
Şiddet, mutasyonlar sonucu oluşmuş canavarlar, karizmatik robot askerler, zombi benzeri yaratıklara dönüşmüş insan Ghoul'larla vs ile dolu Fallout dizisi aynı isimli PC oyununa dayanan...

Dune Çöl Gezegeni Bölüm 2 | Kehanet ve Toplum Mühendisliği

0
Dune: Part One- Dune: Çöl Gezegeni'nin (2021) devam filmin olan Dune: Çöl Gezegeni Bölüm İki yayınlandı. Frank Herbert'ın Dune isimli romanından aktarılan filmde olaylar...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

1 Yorum

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img