9.6 C
İstanbul
KategorilerAksiyonHouse Of The Dragon - Lord Aenar ve Kral I. Aegon

House Of The Dragon – Lord Aenar ve Kral I. Aegon

House of Dragon heyecanı hepimizi sarmaya başladı… Dizinin Game of Thrones tadında olup olmayacağı gerçekten merak konusu ama yapımcıların edindiği hatırı sayılır tecrübeler bizi umutlandırıyor.

Bilindiği üzere House of Dragon dizisi George Martin’in Ateş ve Kan romanına dayanıyor. Ateş ve Kan’ın başlangıcında Kral I. Aegon’ın Westeros’u nasıl adım adım fethettiği detaylıca anlatılıyor.

Ateş ve Kan, Targaryen soyunun anlatımını FÖ 114’ten başlatıyor. Fetih denilen olay Yedi Krallığın, Kral I. Aegon tarafından fethedilmesi. Tarihçiler bu fethi bir başlangıç olarak ele alıyor.

Şimdi Targaryen’ların Westeros kıyılarına yani Ejderha Kayasına nasıl geldiğine değinmek istiyorum.

Targaryen Soyunun Ejderha Kayasına Göçü

Targaryen’lar aslında Valyria soyuna mensuplar. FÖ 114’te (FÖ: Fetihten önce), Lord Aenar Targaryen, Özgür Kale ve Uzun Yaz Topraklarındaki her şeyi satarak yanına servetini, eşlerini ve ejderhalarını alarak Ejderha Kayasına göç ediyor ki burası Ateş ve Kan’da Karasu Koyu’nun girişinde bulunan bir ada hisarı olarak ele alınıyor. Burası Valyria, egemenliğinin en batı ucu olarak da biliniyor. Ejderha Kayası GOT 7. sezonda Deanerys ile Jon Snow’un kale surlarına tırmandıkları yer.

Bu arada buraya göç eden Lord Aenar, ilerde Yedi Krallığı fethedecek Kral I. Aegon’un babası.

Önceki kitaplarda Targaryen’ler neden Ejderha Kayası’na geldiklerini bilinmiyordu. Artık bunun nedenini biliyoruz. Valyria’da bulunan diğer ejderha lordları Targaryen’ların bölgeden uzaklaşmasını bir korkaklık olarak görmüş ve onlar da buna bir anlam verememişlerdi. Ancak Lord Aenar’ın daha sonraları kahin olarak bilenecek bakire kızı Daenys bir kehanetinde Valyria’nın ateşlere boğularak yok olacağını görmüştü. Gerçekten de Targaryen’lar bölgeden ayrıldıktan on iki yıl sonra oraya kıyamet gelmiş ve orada kalan herkes ölmüştü. Böylece Targaryen’lar hayatta kalan tek ejderlordları olmuştu.

Lord Aenar, Ejderha Kayası’na göç ederken yanında beş ejderha vardı. Ancak sonraları yani Kral I. Aegon zamanında bu beş ejderhadan sadece hayatta kalmıştı. Kara Dehşet Balerion denilen muazzam yaratık. Kapkara kanatları ve dev cüssesiyle düşmanlara korku salan bir ejderhaydı bu.

Bu ejderha dışında yumurtadan Ejderha Kayasında çıkmış iki genç ejderha daha vardı: Vhagar ve Meraxes. Bu iki ejderhayı Kral I. Aegon’un eşleri ve aynı zamanda kız kardeşleri olan iki prenses kullancaktır. Birbirine zıt iki karaktere sahip bu iki prenses Yedi Krallığın fethinde Kral I. Aegon’un en büyük destekçileri olacaktır.

Biraz geriye gelirsek Lord Aenar, Ejderha Kayası’nın etrafında bulunan birkaç küçük haneyle işbirliği yaparak kasalarını doldurmaya başlamışlardı. Oraya gelip giden gemilerin güvenliğini gökyüzünden ejderhalarla sağlıyorlardı. Böylece en başlarda Targaryen ailesi büyük bir akıllılık yaparak yüzünü Batı’ya yani Yedi Krallığın bulunduğu Westeros’a çevirmemişler ve onları tahrik etmemişlerdi. Ancak Lord Aenar’ın oğlu Kral I. Aegon’un Westeros’a duyduğu ilgi onun resmen savaş ilan etmesinden çok öncelere dayanıyordu.

Kral I. Aegon’un tahta geçtikten bir süre sonra Ejderha Kayasının kulelerinden Yedi Krallığa bir kuzgun bulutu gönderecek ve Yedi Krala “Bugünden tezi yok, “Westeros’un tek kralı olacaktır.” mesajı iletecekti.

Son Eklenenler

En Popüler

Godzilla x Kong : The New Empire | Fragman İncelemesi

0
Godzilla x Kong : The New Empire'ın ikinci fragmanı yayınlandı. Fragmanda yer alan detaylar bize iki inanılmaz ve muazzam titanın bu kez aynı tarafta...

Censor- Sansür Filmi Konusu ve Detaylar

0
Korku ve gizem etiketlerine sahip, İngiltere yapımı Censor- Sansür (2021), film sınıflandırma ve sansür kurulunda çalışan Enid isimli bir kadının hikayesini aktarıyor.Filmin baş...

Hannibal’ın Aşkı Filmde Neden Gizlendi?

0
The Silence of the Lambs- Kuzuların Sessizliği (1991), filminin devamını anlatan Hannibal (2001), Dr. Hannibal Lecter'ın İtalya'da peşine düşen katillerden kaçma çabalarını ve Ajan...

Mare of Easttown | Polisiye- Suç Mini Dizisi

0
Mare of Easttown, Pennsylvania'daki küçük bir kasaba olan Easttown'da yaşayan dedektif Mare Sheehan'ın hikayesini konu alan bir mini dizi. Mare, 25 yıl önce bir...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img