12 C
İstanbul
KategorilerGerilim13. Cuma Film Serisi Kronolojik Anlatımı

13. Cuma Film Serisi Kronolojik Anlatımı

Bu yazıda Friday the 13th 13. Cuma film izle serisinin ürpertici hikâyesi yer alıyor.

Camp Crystal Lake (Kristal Göl Kampı) civarında anlatılan bir efsane vardır. Ölmeyen bir seri katilin hikâyesi dilden dile aktarılır. Ölüm, Jason Voorhees’in üzerine bir lanet olarak çökmüştür. Gölde boğulan çocuk, korkunç bir katil olarak hayata dönmüştür. Onu görenlerin pek azı hayatta kalabilir. Jason tereddüt etmez, korku nedir bilmez, kimse onu durduramaz, hedefi hayatta kalamaz, konuşmayı sevmez ve en önemlisi de ölmez.

Jason Voorhees’in bu ürpertici hikâyesi, annesinin bir aşçı olarak çalıştığı Camp Crystal Lake’de başlar. Fiziksel olarak deforme olmuş Jason, yaşıtları tarafından alay edilen bir çocuktur. Okula gitmeyen, hiçbir arkadaşı bulunmayan bu çocuğun kaderinde tarihin görebileceği en vahşi slasher karakterlerinden birisine dönüşmek vardır.  

Jason dev cüssesiyle, korkunç palası ve buz hokeyi maskesiyle sinema tarihinin en unutulmaz korkutucu karakterlerinden birisidir.

13. Cuma serisinin kronolojik sıralaması şu şekildedir:

1. Friday the 13th- 13. Gün (1980)

1.a. Friday the 13th- 13. gün (2009- Bu film 13. Cuma serisinin ilk üç filminin tekrar çekimi)

2. Friday the 13th Part 2- 13. Cuma 2. Bölüm (1981)

3. Friday the 13th Part III- 13. Cuma 3. Bölüm (1982)

4. Friday the 13th: The Final Chapter- 13. Cuma: Son Bölüm  (1984)

5. Friday the 13th: A New Beginning -13. Gün 5 – Lanetli Gün (1985)

6. Friday the 13th Part VI: Jason Lives- 13. Cuma 6. Bölüm: Jason Yaşıyor (1986)

7. Friday the 13th Part VII: The New Blood- 3. Cuma 7. Bölüm: Yeni Kan (1988)

8. Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan – 13. Cuma: Jason Manhattan’da (1989)

9. Jason Goes to Hell: The Final Friday- Jason Cehenneme Git (1993)

10. Freddy vs. Jason- Freddy Jason’a Karşı (2003)

11. Jason X (2001)

12. Never Hike Alone: A Friday the 13th (2017)

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

1. Friday the 13th- 13. Gün (1980)

Serinin ilk filmi 1980 yapımı. Kristal Gölü Kampı’ndayız. Jason’ın annesi çocuğunu kamp rehberlerine emanet ediyor ancak onlar Jason’ı başıboş bırakıyorlar ve zaten sağlıklı bir çocuk olmayan Jason göl sularında boğularak ölüyor. İşte onun insanları öldürmesinin temelinde bu olay vardır. Jason, hem kendi intikamı için hem de az sonra anlatacağım üzere annesinin ölümünden ötürü göl çevresine gelen insanları öldürmektedir.

Bu olay 1957’de gerçekleşiyor. Olayın üzerinden bir yıl geçtikten sonra Jason’ın annesi kampa gelerek iki tane rehberi öldürüyor. Başka kimseye zarar vermiyor.

Filmin asıl hikâyesi 1980’de geçiyor. Kristal Göle kamp yapmaya gelen gençler birer birer öldürülmeye başlanıyor. Ancak ilk filmin katili Jason değil; onun şizofrenik davranışlar sergileyen annesi.

İlk filmde Jason’ı (annesinin hatırladığı birkaç saniyelik belli belirsiz boğulma görüntüleri dışında) sadece finalde görüyoruz. Sağ kalmayı başaran tek kişi olan Alice göl üzerindeki bir tekneye sığınıyor. Polisler yaklaşırken gölün içinden sonradan Jason olduğunu öğreneceğimiz birisi çıkıyor ve onu göle çekiyor. Alice burada ölmemiş ve hastaneye alınmış.

Alice, kamptaki karmaşa sırasında Jason’ın annesinin kafasını uçurmuştu. Daha sonra Jason’ın bunu gördüğü anlaşılacak; çünkü Jason ikinci filmde Alice’den bunun intikamını alacak.  Alice hastanede korku içinde “Çocuk da öldü mü?” diye soruyor. Olumsuz yanıt alınca da endişe içerisinde “O halde hâlâ orada” dedikten sonra gözleri dalıp gidiyor.

Friday the 13th- 13. Cuma Yeniden Çekildi (2009)

13. Cuma efsanesi bilindiği üzere 1980 yapımı filmle başlıyor. Jason Voorhees’ın orijin hikayesi ve Kristal gölünün yakınlarında kampta geçen olaylar 2009 yılında bazı küçük değişimlerle tekrar çekildi.

2009 yapımı filmin orijin hikâyesine sıkı sıkıya bağlı kalması takdire şayandı. Tabii ki bazı yeni dokunuşlar vardı ve bunların çoğu bence serinin ilk üç filminin tek filmde toplanmasından kaynaklanıyordu.

Örneğin Jason buz hokeyi maskesini serinin üçüncü filminde takıyordu. Yeni filmde Jason’ın maskeyi takması öyle uzun sürmüyor.

Orijinal filmde Jason’ın annesi Jason’dan bahsederken “Her an ona dikkat edilmeliydi” diyor ve cümlesini tamamlamıyor. Buradan hareketle Jason’ın fiziksel sorunları vardı, diyebiliyoruz. 1980 yapımı filmde Jason hakkında detay verilmiyor. 2009 yapımı 13. Cuma’da onun hem fiziksel ve hem de zihinsel engelli olduğu net olarak söyleniyor.

1980 yapımı filmde Jason’ı neredeyse hiç görmüyoruz. Cinayetlerin tamamını şizofreni davranışları sergileyen annesi işliyor. İki film arasındaki en büyük fark sanırım bu. 2009 yapımında anne karakteri çocuğunun ölümünden hemen sonra kamptakilerin tamamını katlediyor ve aynı gün kamptaki birisi tarafından öldürülüyor. Jason’ın annesi filmin sadece başlarında geçmişe yapılan kısa flashbackte var ve onun ölümü Jason’un boğulduğu gün gerçekleşiyor.

1980 yapımı orijinal filmde Jason’ın annesi çocuğu boğulduktan bir yıl sonra kampa gelerek orada sadece iki kişiyi öldürüyor. Diğerlerine dokunmuyor. Filmde çok net değil ama araç kullanmasından ve kıyafetlerinden anladığımız kadarıyla kadın delirdiğini herkesten gizliyor. Kampın boş kalması için gizlice mücadele ediyor. Eğer kampa gelen olursa da onları bizzat kendisi katlediyor.

1980 yapımı filmde Jason’un ölümü 1957’de gerçekleşiyor. Annesi tam bir yıl sonra 1958’de kampa giderek iki kişiyi öldürüyor. Filmin hikâyesiyse 1980 yılında geçiyor. 2009 yapımı orijin film 1980’de geçiyor. Jason’ınsa tam 20 yıl önce yani 1960’da öldürüldüğü söyleniyor. 13. Cuma’nın orijinal yapımı Jason’un orijin hikâyesi olduğu için önemli bir film. Ancak 13. Cuma efsanesine 2009 yapımı filmle de başlayabilirsiniz. Çok fazla kaybınız olmaz.

2. Friday the 13th Part 2- 13. Cuma 2. Bölüm (1981)

Serinin ikinci filmindeyiz. Filmin açılışında bir önceki filmde kamptan kurtulan Alice’i görüyoruz. Kendisi hâlâ kampa dair kâbuslar görüyor. Daha sonra öğreneceğimiz üzere kamptaki olayların üzerinden 2 ay geçmiştir. Jason onu eve kadar takip etmiş ve sonunda annesinin intikamını alıyor.

Daha sonra kampta bu olayı konuşan birisinden öğreneceğimiz üzere Alice’in ölümü bir gizem olarak kalıyor. Jason cesedi orada bırakmamış.

Bu kısa girişten sonra asıl film başlıyor. Olayların üzerinden beş yıl geçmiştir. İlk filmin hikâyesinin 1980 yılında geçtiğini söylemiştim. Şu an 1985 yılındayız. Kristal kampı tamamen kapatılmış ve sadece burası değil bölgenin tamamı yasak bölge ilan edilmiştir. Hatta oraya halk arasında kanlı kamp adı verilmiş…

Bu kez olaylar kristal kampın yakınında göl çevresinde bulunan başka bir kampta geçiyor. Beş yıl sonrasında ilk kez gölün etrafında kamp yapılmasına izin verilmiş. Bu kez kaptakiler eğitim almak için gelmiş rehberler ve bunlar bir süre sonra Jason tarafından tek tek avlanmaya başlıyor.

İkinci filmin bence en önemli özelliği artık Jason’u dış çekimle görüyor oluşumuz. İlk filmde onu sadece filmin sonunda adeta tuhaf bir yaratık olarak kısa bir an görmüştük. Şimdi Jason baya baya bir insan olarak karşımızda.

Bu filmde onun öyle çok iri cüsseli, iri yapılı birisi olmadığını görebilirsiniz. Sıradan bir kampçıyla girdiği kapışmada bile öyle olağanüstü özellikler göstermiyor. Hatta araba kapısına atılan tekme bile onu yere sermeye yetiyor.

Elleri pek çok sahnede görüldüğü üzere tamamen normal. Öyle yanık ya da ürkütücü bir görünüşü yok. Yüzünde bezden yapılmış ve tek gözünün görüldüğü beyaz bir maske var. Maskesi ilk bakışta öyle çok ürkütücü değil açıkçası…

Bu film tabii ki birinci filme göre daha başarılı. Klasik korku sahnelerinin çoğu var.

Çalışmayan arabalar, aniden beliren katil, son derece kanlı ve vahşi ölümler ve tabii ki slasher filmlerinin olmazsa olmazı kovalamaca sahneleri… Ayrıca önce gerilimin verildiği, sonra bu gerilimin bir anda biterek rahatlama müziğinin girildiği ve bunun hemen ardından da asıl korkunç anın yaşandığı sahnelerden de bolca yer alıyor. Bunlara dönemine göre çok başarılı sahneler diyebiliriz.

Bu filmde artık Jason’un bir efsaneye dönüştüğünü not olarak belirtmek gerekiyor. Onun bir çeşit yaratık olarak hayatta kaldığı, ihtiyaçlarını hem doğadan hem de çalarak karşıladığı gibi söylentiler dolaşıyor. Bu çalma söylentisinin ilk filmdeki bir sahneye gönderme yapması çok hoşuma gitti. Güzel bir detaydı bu.

Jason bu filmde avlarını öldürmek için eline ne geçerse kullanıyor. Henüz belirli ve kendisiyle bütünleşmiş bir silahı yok. Annesinin kesik başını sakladığı bir tür mabet tarzı bir mekanı var. Jason yine bu filmde öğrendiğimize göre çocukken okula gitmemiş ve hiçbir arkadaşı yokmuş. Yani tüm dünyası annesinden ibaretmiş. Bu durum onun çocukken zihinsel ve bedensel engelli olduğu tezini de güçlendiriyor.

Filmin sonunda Jason’ın yine öldüğü düşünülerek bırakılıyor. Ancak daha sonra yine bir sürpriz olarak aniden ortaya çıkıyor. İlk kez onun yüzünü bu kadar açık ve net görebiliyoruz. Korkunç bir yüzü var. Tiksindirici ve ürpertici… Az sonraki çekimde yüzünün bir kısmının daha insansı olduğu görülüyor.

Acaba yüzünün insansı tarafı onun içinde kalan iyi yönünü mü temsil ediyor?

Bu şu an için bilinmiyor.

Bakalım serinin üçüncü filminde neler göreceğiz…

3. Friday the 13th Part III- 13. Cuma 3. Bölüm (1982)

Serinin üçüncü filminin en önemli özelliği Jason’un maskesiyle buluşması diyebiliriz. Bunun dışında genel hikâyeye katkı sağlayan önemli bir gelişme yok.

Üçüncü film bir önceki filmin kaldığı yerden devam ediyor. Haberlerde bir gün önce kamp alanında yaşanan gelişmelerden ve sağ kurtulan bir kişiden bahsediyor. Ginny her nasılsa saldırıdan sağ kurtulmayı başarmış.

Televizyonlarda baltalı bir katilden bahsederken Jason çevre evlere giderek insan avlamaya devam ediyor.

Bu arada kamp alanına yeni gelen gruptan birisi diğerlerini korkutmak için bir maske kullanıyor. Jason onun sembolü haline gelecek klasik buz hokeyi maskesini de bu şakacıyı öldürdükten sonra kullanmaya başlıyor. Bu arada bu filmde artık onun ince uzun palasıyla bütünleşme yaşadığı söylenebilir. Palasını bu filmde bolca kullanıyor. Dolayısıyla üçüncü filmle birlikte karşımızda iri yapılı, maskeli ve palalı klasik Jason duruyor diyebiliriz.

İkinci filmden bahsederken Jason karakterinin öyle çok iri olmadığını söylemiştim. Muhtemelen yapımcılar da bunu fark etmiş ve bu filmde artık karakteri başka bir oyuncu canlandırıyor. Daha iri, daha uzun ve daha ürkütücü birisi.

Jason’un yüzü bu filmde defalarca net olarak gösteriliyor. Maskenin ardında korkunç bir yüz var.

Jason’ın ölümsüzlüğüne vurgu yapılan birkaç sahne var. Bir tanesinde Jason boynuna dolanan iple aşağıya düşüyor. Normal şartlarda boynunun kırılarak ölmesi gerekiyordu. Ancak hiçbir şey olmamış gibi ipten kurtuluyor. Daha sonra tam kafasının ortasına inen sağlam bir balta darbesiyle yere yığılıyor ama az sonra onu tekrar ayakta görüyoruz.

Filmin sonuna ilginç bir ikilem eklenmiş. Film sona ererken Jason’un hâlâ yerde yattığı görülüyor. Bunun dışında finale gölden çıkan bir kadın detayı eklenmiş. Bu kadın muhtelemen Jason’ın annesini temsil ediyor.

Bu durumda üçüncü film sona ererken izleyiciler şu ikilemle baş başa bırakılmış: Acaba Jason kafasına aldığı balta darbesi sonrasında öldü mü? Onun görüldüğü sahne ve gölden çıkan kadın karakterin hayal gücü müydü?

Evet, serinin üçüncü filmi bu sorularla sona eriyor.

4. Friday the 13th: The Final Chapter- 13. Cuma: Son Bölüm  (1984)

Açıkçası serinin dördüncü filmine neden final Chapter denildiğini merak ediyordum. Finalde neden böyle isimlendirildiği anlaşılıyor.

Bu film bence ilk dört film içerisinde en zayıf olanı. Gerilim sahneleri diğer filmlere göre çok az ve filme iyi dağıtılmamış. Burada filmin kritiğini yapmadığım için bu değerlendirmeleri bir tarafa bırakıyorum.

Dördüncü filmde olaylar bir önceki filmin kaldığı yerden devam ediyor. Jason’ın cesedini yerde görmüştük. Olay yerine gelen polisler onun aradıkları katil olduğunu anlıyorlar ve cesedi morga kaldırılıyor. Ancak ölümsüz Jason hastanede kendine geldikten sonra orayı bir güzel temizliyor.

Sonra yine kamp bölgesine dönüyor. Bu arada göl çevresinde bulunan bir evi kiralayan gençler ortaya çıkıyor. Bunların kiraladığı evin karşı evinde yaşayan bir aile var. Ailenin Tommy isimli çocuğu çok önemli bir karakter. Çok gerçekçi ve korkunç maskeler yapıyor. Bunları giyerek insanları korkutmayı seviyor. Tommy ilk bakışta tipik bir ergen gibi görünse de öyle değil.

Jason’a gelirsek o, kamp çevresindeki evlere baskın yaparak eline geçirdiği herkesi öldürmeye başlıyor. Bu arada ormana Jason’ı avlamaya gelen Rob adında bir karakter de görüyoruz bu bölümde. Bu bir ilk… Ancak Rob, Jason karşısında bir varlık gösteremiyor ve ölüyor.

Finalde Tommy ve ablası evin içerisinde Jason tarafından kıstırılıyor. Jason burada bedenine daha önce almadığı kadar darbe alıyor. Vücuduna öldürücü darbeler isabet ediyor. Hatta kafasına televizyon geçiriliyor. Sonra elinin birisi ortadan kesiliyor. Defalarca pala darbeleri alıyor.

Tommy adındaki maske uzmanı çocuk gazetede gördüğü haberdeki fotoğraftan etkileniyor. Aynanın karşısına geçerek bu kez kendisini değiştirmeye başlıyor. Jason’ın ilk filmde gölden çıkarkenki haline benzetiyor kendisini. Onun bu makyajını gören Jason’ın aklı karışıyor.

Jason, Tommy’nin ablasına doğru yürürken Tommy yerden kanlı palayı olarak Jason’ın yüzünü parçalıyor. Bu da yetmiyor onun kımıldadığını fark edince eline aldığı palayla yerde yatan Jason’a sayısız darbe vuruyor.

Bu yaştaki bir çocuğun bunları yapabilmesi ablasını ürkütüyor. Finalde onun hastane odasında Jason’ın minik bir prototip gibi durduğu sahne çok etkileyiciydi.

Görünüşe göre orijinal Jason öldü ve yerine onun veliahtı, psikopat bir çocuk geldi…

Gelecek filmi gerçekten çok merak ediyorum. Hemen bakalım acaba neler yaşanacak ve senaryo nasıl devam edecek…

5. Friday the 13th: A New Beginning -13. Gün 5 – Lanetli Gün (1985)

Beşinci film Jason’ı öldüren Tommy’nin hikayesine odaklanıyor. Film Jason’un mezarını ziyaret eden minik Tommy’nin görüntüsüyle açılıyor. Jason mezardan çıkarak önce oradakileri öldürüyor sonra da Tommy’nin üzerine yürüyor. Ancak bunun bir kabus olduğu anlaşılıyor.

Tommy artık büyümüştür ve yaşadığı travmalardan sonra hayatı hastanelerde ağır ilaç tedavileriyle geçmiştir. Şimdiyse daha rahat bir ıslah evine naklediliyor. Ancak Tommy şiddete meyilli birisi. Ayrıca sürekli Jason’ın hayaletini görüyor. Bu nedenle normal bir yaşama dönemeyeceği anlaşılıyor.

Bu kez ıslah evinde cinayetler işlenmeye başlanıyor. Görünüşe göre Jason geri gelmiştir; ancak sorun şu ki polisler onun cesedinin yakıldığını ve küle döndüğünü söylüyorlar. Peki, Jason buna rağmen mi dirilmiş?

Hayır, filmde görülen cinayetleri Jason’un maskesiyle başka birisinin işlediği anlaşılıyor. İlkyardım ekibinde çalışan Roy isimli bir karakter yüzüne geçirdiği maskeyle Jason gibi davranıyormuş. Bunun nedeni de kendi öz oğlunun ıslah evinde vahşice öldürülmesi. Adam bunun intikamını alabilmek için Jason efsanesini kullanmış.

Filmin sonunda Tommy karakterinin Jason’a dönüştüğünü göreceğiz. Zayıf da olsa iyileşme yolunda adımlar atan Tommy, bu yaşadıklarından sonra artık kendisini tamamen kaybediyor. Yüzüne geçirdiği Jason maskesiyle ilk cinayetini işliyor.

Tommy’nin Jason’a dönüşümü dedim. Sadece bu finali göz önünde bulundurursak böyle bir yorum yapabiliyoruz. Ancak bir sonraki filmde senaryonun daha farklı ilerlediğini göreceğiz.

7. Friday the 13th Part VII: The New Blood- 3. Cuma 7. Bölüm: Yeni Kan (1988)

Serinin yedinci filmindeyiz. Jason Kristal Göl sularının altında zincire bağlı bir şekilde kapana kısılmıştı. Bu bölümdeki olaylar eşyaları hareket ettirebilme gibi telekinetik güçlere sahip minik bir kız üzerinden ilerliyor. Filmin başında Tina isimli bu minik kız annesine şiddet uygulayan babasının göl sularına gömülmesine neden oluyor.

Aradan yıllar geçiyor. Minik kız büyüdükten sonra tedavi amacıyla bu bölgeye tekrar geliyor. Babasının yaşama dönmesini dilerken farkında olmadan Jason’ı tutan zincirin kopmasına neden oluyor ve kabus yeniden başlıyor. Jason suyun altından çıktıktan sonra çevredekileri doğramaya başlıyor.

Bu bölümde Tina güçlerini kullanarak Jason’ı çok fena hırpalıyor. Ona elektrik veriyor örneğin. Kafasındaki maskeyi onun beyninin suyunu çıkarana kadar sıkıyor. Bu arada Jason’un maskesi yüzünden çıkıyor ve yüzünün ne kadar iğrenç bir hale geldiğini, insanlıktan çıktığını görüyoruz. Yıllarca suyun altından kaldıktan sonra ve öncesinde mezarda böcekler tarafından yenildikten sonra geriye böyle bir yüz kalmış… Tina güçlerini kullanarak onu tavana asıyor. Üzerine çivi yağdırıyor. En sonunda onu yakıyor.

Ancak bunların hiçbirisi Jason’ı durduramıyor. Finalde birdenbire yine ortaya çıkıyor. Ancak burada olağanüstü bir şey oluyor. Filmin başında göle gömülen Tina’nın babası birden ortaya çıkarak kızını kurtarıyor. Jason’ı göl sularına çekiyor ve klasik son…

Herkes onun bir kez daha öldüğünü, geri gelmeyeceğini düşünüyor. Ancak yanıldıklarını anlamamız için bir sonraki filmi seyretmemiz yetecek.

8. Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan – 13. Cuma: Jason Manhattan’da (1989)

Serinin sekizinci filminde bir ilk yaşanıyor. İsminden de anlaşılacağı üzere film New York’ta Manhattan’da geçiyor. Peki, Jason oraya nasıl gidiyor?

Önceki filme biraz kolaycılığa kaçan bir bağlantı atılmış. Jason gölün altında suların dibinde kendinden geçmiş halde uzanırken liselilerin bulunduğu bir tekne onu hayata döndürüyor.

Şöyle ki geminin çapası suyun altından geçen elektrik hattını koparıyor. Ortaya çıkan elektrik akımı Jason’u hayata döndürüyor ya da onu şarj ediyor. Jason önce tekneye çıkıyor ve oradakileri bir güzel doğruyor. Bu arada gemideki fırlamanın kız arkadaşını korkutmak için kullandığı hokey maskesini Jason yüzüne geçiriyor.

Sonra bu tekne kıyaya kadar geliyor. Jason orada hareket etmek üzere olan büyük bir gemiye biniyor ve kıtır kıtır doğramalar işte bu gemide zirveye ulaşıyor.

Jason bu kez epeyce farklı ve orijinal öldürmek teknikleri sergiliyor.

Bu gemiden kaçmayı başaranlar bir kurtarıcı botla New York kıyılarına kadar geliyorlar; ancak Jason da onları takip ediyor ve şehre ulaşıyor.

Metro sahneleri, hatta sokakta gerçekleşen kovalamalar hayli ilginçti. Jason sanki sudan çıkmış balık gibiydi. Onun av alanı Kristal Göl’ün çevresi. Ben onu şehirde dolaşırken görmekten hoşlanmadım açıkçası. Jason’ın büyüsü kaçmış…

Sonuç olarak Jason kanalizasyon içerisinde asite maruz kalıyor. Görünüşe göre bedeni eriyor ve ilginç bir şey oluyor. Eriyen bedenin içinden Jason’un çocukluğu çıkıyor. Sanki o korkunç görüntü bir kabuktu ve asitle beraber akıp gitti, geriye Jason’ın özü kaldı.

Evet, bu film de böyle sona erdi… Bakalım gelecek filmde psikopat bir çocuk mu seyredeceğiz yoksa bambaşka ilerleyen bir senaryo mu…

9. Jason Goes to Hell: The Final Friday- Jason Cehenneme Git (1993)

Artık 90’lardayız. Serinin dokuzuncu filmi 93’te çekilmiş. Bu filmde Jason evreninde ilk kez göreceğimiz olaylar yaşanıyor. Filmin sonu çok güzel ve finalde karşımıza çok sürpriz ve beklenmedik bir karakter çıkıyor.

Hatırlarsanız bir önceki filmde Jason’ın bedeni asitte adeta bir kabuk gibi erimişti ve içinden onun çocukluğu çıkmıştı. İşte bu filmde bunu bir mantığa bağlamaya çalışmışlar ama bence her şeyi ellerine yüzlerine bulaştırmışlar.

Öncelikle filmin başında Jason’ı yine eski bedeninde görüyoruz. Yine kampa gelmiş birisini öldürmeye çalışıyor. Meğerse bu bir FBI ajanıymış. Jason pusuya düşürülüyor. Bedeni paramparça oluyor. Ancak kalbi atmaya devam ediyor. Bunu kimse fark etmiyor.

Otopsi sırasında Jason’ın kalbini ısıran görevlinin içine Jason giriyor. Yani onun bedenini ele geçiriyor. Adam yürürken yansımada Jason’un bedeni görülebiliyor.

Jason bunu film boyunca birkaç kez yapıyor. Farklı bedenlere giriyor. Yani kabuk değiştiriyor.

Bu bölümde ortaya bir ödül avcısı çıkıyor. Filmin sonuna kadar neredeyse hiçbir şey yapmayan bu adam Jason’ı ancak onun soyundan gelenlerin öldürebileceğini ve aynı zamanda yeniden doğmasını sağlayabileceğini anlatıyor. Meğerse Jason’ın hiç bilmediğimiz bir kız kardeşi ve onun da bir çocuğu varmış.

Jason film boyunca farklı bedenlerde onların peşine düşerek hem ölümünü engellemeye hem de yeniden doğmaya çalışıyor. Peki, bunu başarıyor mu?

Evet, başarıyor. Jason finalde kendi bedeniyle yeniden doğuyor. Ancak kendi soyundan birisi tarafından bıçaklanıyor ve Cehennem’den uzanan eller onu aşağılara çekiyor. Jason Cehennem’e gidiyor.

Ancak filmin en güzel anı kapanışı. Yerin altından çıkan gizemli bir el ki bu efsanevi karakter Freddy’ye ait onun maskesini de aşağıya çekiyor.

Görünüşe göre Cehennem’e giden Jason başka bir psikopat manyak olan Freddy’nin eline düşüyor.

Kronolojik sıralamayı bozmamak için 2003 yapımı Freddy Jason’a Karşı filmine bakmamız gerekiyor.

10. Freddy vs. Jason- Freddy Jason’a Karşı (2003)

Bu kanal üzerinde Freddy Krueger’ın felsefesini anlattığım bir video bulunuyor. Elm Sokağının mantığını kavramak isteyenler o videoya bakabilir.

Freddy ve Jason’ı buluşturan nokta Freddy’nin hayata dönmek için Jason’a ihtiyacının olması. Freddy korkudan beslenen bir yaratık. Unutulduğu zaman ondan korkulmadığında gücü azalıyor. Cehennem’in en derinlerini araştıran Freddy dünyaya dönebilmek için hatırlanmak için bir yol buluyor. Jason’ın bedenini dünyada tekrar canlandırıyor ki zaten Jason aslında hiçbir zaman ölmüyor; bir çeşit uykuya dalıyor.

Jason’ın en zayıf noktası annesi. Freddy, Jason’ın annesinin görünümüne girerek onu kandırıyor ve Jason’ı Elm Sokağı’na yönlendiriyor. Orada ölümler başladığında herkesin aklına doğrudan Freddy gelecek. Bu durumda da Freddy zaten otomatikman güçlenmiş olacak.

Freddy’nin planı en başlarda işe yapıyor ve ölümler başlayınca Freddy güçlenmeye başlıyor. Ancak bazı kişilerin Jason’ı tanıması, cinayetleri onun işlediğini anlaması ve Jason’ın ölümleri durdurmaması Freddy’nin hiç istemediği bir durum meydana getiriyor.

İkili arasındaki kapışma önce Freddy’nin hükümdarlığında yani kâbuslarda gerçekleşiyor. Freddy aslında burada Jason’a karşı mutlak bir üstünlük sağlamakta zorlanıyor; onu öldüremiyor. Ancak onun sudan korktuğunu fark edince işler değişiyor.

İkinci kapışma gerçek dünyada gerçekleşiyor. Burada öyle kanlı bir savaş oluyor ki gerçekten izlemeye değer… İki efsane katil kendilerine yakışan bir mücadele veriyor.

İkisi de kesin bir üstünlük sağlayamıyor denebilir. En sonda her ikisi de hayatta kalıyor. Finalde Jason’un elinde Freddy’nin kafası var ama sonuç olarak onun kafasını Jason kesmedi.

Şimdi geliyoruz şu an için Jason serisinin son filmine…

11. Jason X (2001)

Serinin onuncu filmindeyiz. Bu kez olaylar 2455 yılında geçiyor. Ancak bunun öncesinde 2000’li yıllarda Kristal Göl Araştırma tesislerinde Jason üzerinde deney yapıldığını görüyoruz. Jason’ın yenilenme yeteneği araştırmacıların dikkatini çekiyor ve onun üzerinde çalışmak istiyorlar.

Araştırma tesisindeki nakil sırasında Jason kurtuluyor ve herkesi doğruyor. Sonrasında hem Jason hem de araştırma elemanlarından birisi bir sızıntı nedeniyle donuyor. Neredeyse 400 yıl sonra bulunuyorlar. Meğerse dünya üzerinde yaşanamayacak duruma gelmiş ve insanlar dünya 2 denilen bir gezegene taşınmışlar.

Jason’un bedeni ve hayatta kalan araştırmacı tekrar yaşama dönüyor. Jason gemidekileri avlamaya başlıyor ancak androidle yaptığı savaşı kaybediyor. Ancak parçalanan bedeni gemi teknolojisi sayesinde otomatik olarak yenileniyor. Jason inanılmaz bir bedene ve güce kavuşuyor.

Bu onun ikinci update’i. Buna Jason sürüm 3 diyebiliriz. Jason’ın yeni sürümü az önce yenemediği andoidi tek darbede parçalara ayırıyor.

Mücadele sonunda Jason dünyanın yeni sürümüne doğru kayıyor ve oraya düşüyor. Anlaşılan o ki Jason katliamlara burada devam edecek.

2001 yapımı bu film klasik Jason serinin kronolojik olarak son filmiydi. Serinin bundan sonra çevrilmiş tek filmi olan Never Hike Alone (2017) kronolojik sıralamayı Friday the 13th- 13. gün (2009) üzerinden devam ettirmiş.

Jason’ın Olağanüstü Güçleri Üzerine

Jason olağanüstü güçlere sahip bir karakter. Öncelikle o gölde boğulduktan sonra tekrar hayata dönüyor ki zaten bu başlı başına olağanüstü bir durum.

Jason fiziksel olarak çok güçlü; kurbanlarını çaput gibi tutup fırlatabiliyor. Jason özellikle ilk üç filmde karşımıza karşı konulamaz dev cüsseli birisi olarak çıkmıyor. Kamp elemanlarını avlarken ona zor da olsa karşı konulabiliyor. Bazı sahnelerde Jason’ı canlandıran oyucunun öyle çok iri olmadığı görülebiliyor. Hatta Jason’ın araba kapısına vurulan bir darbe sonucu yere yuvarlanmasını epey garipsemiştim.

Ancak daha önce de söylediğim gibi üçüncü filmle birlikte karşımızda iri yapılı bir Jason beliriyor. Bunda oyuncu değişiminin doğrudan bir etkisi var.

Jason kurşunlardan etkilenmiyor. Bunu pek çok kez görüyoruz. Aldığı son derece ölümcül darbeler sonrasında tekrar ayağa kalkabiliyor.

Serinin son filminde yetkililerin onu idam etmek için pek çok yöntem denedikleri ama başarısız oldukları anlatılıyor. Jason’ın kafasına aldığı balta darbesi sonrasında öldüğünü düşünülerek morga götürüldüğü bile oldu. Ancak bu bir tür uykuydu ve o yeniden canlandı.

Onun Kristal Gölü’nün altında yıllar boyunca nefessiz ve hareketsiz kaldığına da şahit olmuştuk. O dış etkilerle de olsa yine canlanmıştı.

Hatta cesedi toprak altında çürüdükten sonra bile bir yıldırım sayesinde de olsa fark etmez tekrar yaşama dönmüştü.

Jason acıyı hissetmiyor gibi. Gittikçe gelişen ve güçlenen bir karakter o. Aynı zamanda ölümsüz birisi. Cesedi paramparça olsa da tekrar yaşama dönebiliyor. Kopan beden parçalarının yenilendiği ve tekrar çıktığı biliniyor.

12. Never Hike Alone (2017)

Hike, ormanlık ya da dağlık alanlarda yapılan doğa yürüyüşlerine verilen isim. Bu film Friday the 13th- 13. Gün’ün (2009) kaldığı yerden devam ediyor. Görünüşe göre Jason X (2001) kronolojisi kendi haline bırakılmış ve yeni bir başlangıç yapılmış.

Never Hike Alone (2017), isminden de anlaşılacağı üzere bir doğa meraklısının Kristal Göl civarında yaptığı yürüyüşü konu alıyor. Tek başına yürüyüş yapan ve sosyal medya için videolar hazırlayan bu doğa tutkunu, Jason efsanesini duyduğunu söylüyor ve anlatılanlara inanmasa da eski kamp alanını videoya almak için bölgeye gelmiş.

Friday the 13th- 13. Gün, 1980’de geçiyordu. Yeni filmde yaşananlar bu tarihin 30 yıl sonrasında 2010 yılında geçiyor. Jason fiziksel olarak önceki filmle aynı ve hiçbir değişim geçirmemiş. Bu da onun yaşlanmadığını ve fiziksel olarak değişime uğramadığını gösteriyor.

Son film bir önceki yapıma göre hayali basit ve sıradan bir film. Tabii ki bunun bir “fan film” olduğunu söylemek gerekiyor. Yani çok yatırım yapılmamış ve Jason hayranlarını tatmin etmek için çekilmiş bir yapım; ancak ne olursa olsun daha iyi olabilirdi.

Örneğin Jason’ın normal şartlarda lime lime edeceği bir adam oraya gelen tek kişi olduğu için defalarca Jason’ın elinden kaçmayı başarıyor. Hatta bu adam Jason’la birebir kavga bile ediyor. Jason’sa onu öldürme konusunda beceriksiz davranışlar sergiliyor. Bu durum beni çok sıktı.

Filmin tamamı 53 dakika. Jason’ın aksiyona geçmesi ve adamın karşısına dikilmesi tam olarak 28. dakikada gerçekleşiyor. Bu andan sonra zaten filmin sona ermesine 25 dakika kadar bir zaman var. Yani aksiyon bağlamında da yetersiz bir film. Bizi Jason’a doyuramıyor.

Sonu da çok yetersiz. Belli ki devam filmine yatırım yapmak için adam hayatta bırakılmış. Film onun üzerinden devam edecek gibi.

Toparlarsak serinin son filmi oldukça zayıf bir yapım. Düşük bütçeli ve emek verilmeden sırf ticari kaygılarla piyasaya sürüldüğü belli oluyor. Friday the 13th- 13. Gün benim gerçekten beğendiğim bir yeniden çekimdi. Bu film serinin üzerinde bir leke gibi duruyor.

13. Cuma film serisi anlatımlarına 25. Kare Youtube kanalı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı- Orijin Hikayesi

0
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes- Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı, serinin (sonradan yazılan) aynı isimli ön kitabına dayanıyor ve...

Merakla Beklenen Film Paranoya’nın Çekimleri Başladı

0
Yılın merakla beklenen, iddialı filmi Paranoya sete çıktı. Onur Buldu’nun canlandırdığı Muntazam adlı bir gazetecinin paranoyası nedeniyle başına açtığı komik ve tuhaf işleri konu...

Russell Crowe’ın Yeni Filmi Sleeping Dogs

0
Russell Crowe'ın başrolünde yer aldığı; suç, gerilim ve gizem etiketlerine sahip Sleeping Dogs, alzheimer hastası olan eski bir cinayet masası dedektifinin (Russell Crowe) bir...

The Greatest Hits Filmi | Zaman Yolculuğu ve Romantizm

0
Hulu'da yayınlanan The Greatest Hits, bilim kurgu konseptine romantik bir yaklaşım getiriyor diyebiliriz. Ned Benson tarafından yazılan ve yönetilen filmde, Harriet isimli bir kadın...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img