22.6 C
İstanbul
KategorilerBelgeselBekâr Bir Annenin Manifesto Hikâyesi: Bekleyiş

Bekâr Bir Annenin Manifesto Hikâyesi: Bekleyiş

Aslı Akdağ’ın yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği otobiyografik belgeseli “Bekleyiş” (Expecting a Grain of Sand), 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Film Yarışması kapsamında dünya prömiyerini yapmaya hazırlanıyor. Bir kadının kişisel başkaldırışı niteliğindeki “Bekleyiş”, Türkiye’de yaşayan bekâr bir kadın olarak bebeğini tek başına dünyaya getirme ve büyütme kararı alan Akdağ’ın, bu kararının ardından hem ailesinde ve toplum içinde yaşadıklarını hem de iç dünyasında gerçekleşen değişimleri konu alıyor. İzleyicileri, bir annenin bebeğini bekleme sürecindeki çalkantılı yolculuğa davet eden belgesel, bu coğrafyada bekâr bir anne olmanın ne anlama geldiğini araştırırken arka planda toplumda sosyal rolleri, cinsiyet eşitsizliğini ve evlilik kurumunu da irdeliyor.

Muhafazakâr bir ülkenin metropolü İstanbul’da yaşayan bekâr bir kadın, bebeğini babasız, tek başına büyütmek durumunda kalırsa ne olur? “Bekleyiş”, bir kadının özgürce cinselliğini yaşayabileceğini görmenin ve kabullenmenin dahi kolay olmadığı bu coğrafyada, bir kadının hayatında bir baba figürü olmadan çocuk dünyaya getirmesinin ve bekâr bir anne olmanın ne anlama geldiği sorularının peşine düşüyor. Otobiyografik bir belgesel olan “Bekleyiş”, Aslı Akdağ’ın kendi hikâyesi üzerinden bu sorulara cevap ararken belgesel süresince erkek figürünün yokluğu da dikkat çekiyor. Bir kadının bebeğini beklerken hem toplum ve aile ilişkilerinde hem de iç dünyasında yaşadıklarına dair süreci kayıt altına aldığı bu görsel günlük, aynı zamanda bebeğine yazılmış bir mektup niteliği de taşıyor. “Bekleyiş”in alt metninde ise evlilik, çocuk yapma, çocukların bir evliliği kurtarıp kurtaramayacağı, ailedeki erkek figürü, annenin ailedeki ve toplumdaki rolleri gibi konular tartışılıyor.

Yönetmenliğini ve yapımcılığını Aslı Akdağ’ın, yapım tasarımını Banu Sıvacı’nın üstlendiği “Bekleyiş” (Expecting a Grain of Sand) adlı belgesel, dünya prömiyerini 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında gerçekleştirecek. Ulusal Belgesel Film Yarışması’ndaki 9 finalistten biri olan belgeselin gösterimi, 4 Ekim 2021 Pazartesi akşamı 19.20’de Yıldızların Altında-3 (AKM Amfi Tiyatro) adlı festival mekânında gerçekleşecek.

“Bekleyiş”te, toplumsal rollerden sıyrılarak alışılageldik kalıpları yıkmak, tek başına bir çocuk büyütmek durumunda kalmanın bir uzantısı olarak karakterin gerçekliği haline geliyor. Türkiye’de kadın olmanın zorluklar içerdiği günümüzde, izleyiciyi bir kadının kendi yaşadıkları üzerinden ailevi sırlarına, kendi yolculuğuna davet eden belgesel, cüretkâr bir hikâye sunuyor. “Bekleyiş”, İstanbul gibi bir metropolde yaşasa dahi kadınların sanıldığının aksine pek çok toplumsal baskıyı göğüslemek durumunda kaldığını da birinci kişi gözünden izleyiciye aktarıyor. Aslı Akdağ, hikâyesini kendisini başkalaştırmadan, izleyiciyi samimiyetle kendi dünyasında ortak ederek anlatıyor.

“Bekleyiş”, bir kadının kendi kişisel başkaldırışı; bir manifesto hikâyesidir. Ancak her kadının hikâyesi gibi, toplumsal baskının taşraya özgü olmadığının da bir kanıtı olarak modern kadının sorunlarına ışık tutmayı hedefler. Her kadının hikâyesinin özel olduğunu ve toplumun hangi kesiminde yaşarsa yaşasın her kadının özgür bir bilinçle mutlu bir hayat sürdürebilmesinin mümkün olabileceğini göstermek istediğini ifade eden Akdağ, belgeselin bu anlamda tüm kadınlara ilham kaynağı olmasını cesaret vermesini diliyor.

FMWorks yapımı “Bekleyiş”, 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ndeki dünya prömiyerinin ardından festival yolculuğuna devam edecek.

Aslı Akdağ – Yönetmen

Aslı Akdağ Kimdir?

Hukuk eğitiminin ardından Kadir Has Üniversitesi Film ve Drama Yapımcılık programında yüksek lisans yaptı. Önde gelen yapım şirketlerinde çalışarak sektör bilgisiyle fikri mülkiyet ve medya alanında uzmanlaştı; halen bu alanda danışmanlık vermektedir.

Yapımını üstlendiği “Genç Pehlivanlar” (2016) kurmaca belgesel filmi, 66. Berlin Film Festivali’nde prömiyerini yaparak burada özel mansiyon ödülünü, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kurgu Ödülü ve Behlül Dal Özel Ödülü’nü kazandı ve uluslararası birçok festivalde gösterildi. Bundan sonra da kadın ve çocukları konu edinen karakter belgeselleri yapmayı hedeflemektedir.

Yönetmen ve Yapımcı
Aslı Akdağ

Yapım Tasarımı

Banu Sıvacı

Yapım Danışmanı

Kıvılcım Akay

Mesut Ulutas

Görüntü Yönetmenleri
Gözde Koyuncu

Banu Sıvacı

Kıvılcım Akay

Can Aygör
Osama El Sayad

Arda Yıldıran

Uğur Becer

Kurgu
Yasemin Akıncı

Özgün Müzik
Canset Özge Can

Katılımcılar
Aslı Akdağ
Kerime Akdağ

Aşkın Akdağ

Murat Çapanoğlu

Gülçin Çapanoğlu
Sinem Çelik
Damla Hisarlı

Zeynep Şirin Yalgın

Yapımcı
Aslı Akdağ

Yapım Şirketi
FMWorks Fikri Mülkiyet ve Film İşleri Tic. Ltd. Şti.

Asli Akdag-bekleyiş-1
bekleyiş-filmi

Son Eklenenler

En Popüler

Godfather Part 3- Baba 3 İncelemesi

0
Godfather Part 3, bir taraftan Michael’ın yalnızlık senfonisi; diğer taraftan da içerisinden çıkmaya çalıştığı karanlığın onu tekrar dibe çekme süreci… Michael Corleone’nin acaba-larının ve...

The Continental Bölüm 2 Anlatımı | Neler Yaşandı?

0
The Continental 2. bölümde Winston, Cormac'ın (Mel Gibson) peşine düşecek ve Continental'i onun elinden alacak bir ekip kurmaya çalışıyor. Bölümde, Charon'un patronuna olan sadakati...

Ayzek ile Bir Gece | “Karaya Oturduk”

0
Cem Yılmaz'ın Karakomik Filmler'de 2 Arada adlı bölümde yer verdiği Metin Arıcı karakteri bu kez uzun metrajlı bir filmle karşımızda. Ahsen Eroğlu ve Nilperi...

11 Kaliteli Film Önerisi | Bu Filmleri Listene Ekle

0
İşte sizlere tam 11 tane kaliteli ve listenizde yer alması gereken film önerisi. Yazıda spoiler yer almıyor.11. Next (IMDb: 6,2): Netx, inanılmaz bir oyuncu...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,304TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img