D.P. netflix-dizisi

Güney Kore yapımı etkili dizilerden bir tanesindeyiz: D.P. (2021- ). Dizinin başrolünde Joon-Ho isimli bir asker var. Joon-Ho’nun askerîyeye teslim olmadan birkaç gün önceki yaşamına dair görüntülerde onun sessiz, sakin ama haksızlığa gelemeyen ve çok da esnek olmayan bir karakterinin olduğunu görüyoruz.

Dizinin tamamı temelde askeriyede geçiyor. Orada Joon-Ho ve diğer askerlerin aldıkları eğitimler, komutanların genel olarak onları ezen ve aşağılayan tavırları, eğitimler sırasında yaşanılan zorluklar… Dizinin böyle devam edeceğini düşünerek üzülmüştüm. Ancak sonra güzel bir dokunuş geldi ve Joon-Ho D.P. bazı yeteneklerinden ötürü adlı bölüme transfer oldu. Görev aslında basittir: Asker kaçaklarını yakalamak. Ancak bu görev göründüğünü gibi basit olmayacaktır ve zaman zaman trajediye uzanan olaylar yaşanacaktır.

D.P. gerçekten farklı türde bir dizi. Birbirinin kopyası, sıradan ve daha en baştan ne olacağını bildiğimiz yerli diziler ya da artık klasikleşmeye başlayan Hollywood dizilerinin boğucu atmosferinden kaçmak için güzel bir fırsat. Dizi herkese hitap etmeyebilir; çünkü askeriyenin o sıkı ve boğucu eğitimlerini, erlerin yaşadıklarını gördükçe içim daraldı diyebilirim. Oraya sağlam insan girse eminim psikolojik sorunlarla ayrılırdı. Bu durumu göz ardı edebilirseniz diziyi beğeneceğinizi düşünüyorum.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz