Mong-ta-joo-montaj-filmi

Mong-ta-joo– Montaj (2013), Güney Kore sinemasının etkili filmlerinden bir tanesi. Suç, drama ve gerilim tarzındaki bu yapımda tam 15 yıl önce çocuğu kaçırılan ve kurtarılamayan acılı bir anneyi seyrediyoruz. Ha-kyung isimli bu anne çocuğunu kaybettiği anları rüyalarında görmektedir ve acısı hâlâ tazedir. Çocuğu kaçıran kişi yakalanamamış ve davanın zaman aşımına uğramasına kısa bir süre kalmıştır. İşte bu günlerde bu kez bir başka ailenin başına benzer yöntemlerin kullanıldığı bir çocuk kaçırılma olayı gelir. Ha-kyung ve önceki davada çalışan polis memuru Chung-ho bu olayın üzerine gitmekte ve bu gizemli kişiyi bu kez yakalamakta kararlıdır.

Genel İzlenimlerim

Güney Kore sineması bu tür filmlerde gerçekten izleyicilerin zihinleriyle oynama ve onları yönlendirme noktasında çok başarılı. Bu işi o kadar ustalıkla yapıyorlar ki kötü kişinin kim olduğu noktasında bir sürpriz yaşayacağınızı bildiğinizden ötürü son ana kadar dikkatiniz canlı kalabiliyor.

Bu film de aynen böyle. İki saat boyunca hem bir taraftan 15 yıl önceki olayın detayları öğreniyoruz hem de yeni kaçırma olayının detaylarını çözmeye çalışıyoruz. Kurgu o kadar güzel hazırlanmış ki finale kadar merak duygunuz capcanlı kalabiliyor.

Senaryo ve finalle ilgili detay vermeyi düşünmüyorum; zaten final çok net ve akıllarda soru işareti bırakmıyor.

Mong-ta-joo- Montaj (2013), türün meraklılarının kaçırmaması gereken son derece başarılı bir güney Kore yapımı.

Yapımcılar ve oyuncular her türlü takdiri hak ediyorlar.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz