american-horror-stories-poster-1

American Horror Stories, her bölümü farklı bir korku hikâyesi içeren haftalık korku– gerilim dizisi. Bu, 2011’den beri devam eden 100’ün üzerinde bölümden oluşan aynı isimli dizinin spin-off’u. Bilindiği üzere American Horror Stories; karanlık ve ölümcül bir geçmişe sahip bir ev, bir akıl hastanesi, bir cadı meclisi, bir ucube gösterisi sirki, perili bir otel, hayaletli bir çiftlik evi, bir tarikat, kıyamet ve bir slasher yaz kampı da dahil olmak üzere farklı karakterlere ve yerlere odaklanan bir antoloji dizisi ve hâlâ yayınlanmaya devam ediyor.

Bu spin-off dizisi American Horror Stories dizi mantığını bilmeyenler için oldukça tuhaf gelebilir. İlk bölümden itibaren geniş bir evrenin içerisine balıklama atılıyorsunuz. Ancak ilk iki bölümden sonra dizinin mantığını bu evren hakkında hiçbir şey bilmeyen izleyiciler bile anlayacaktır diye düşünüyorum.

Özellikle dizi evrenini bilenler için şu ana kadar yayınlanmış bölümlerin tahmin edilebilir ve beklendik olduğunu söyleyebilirim. Bu spin-off dizisi ana dizinin havasını yansıtmaktan şu an için uzak görünüyor.

Şu ana kadar yayınlanan beş bölüm içerisinde sadece ilk iki bölüm nispeten başarılı bir hikaye ve kurguya sahip. Ancak yine de ilk beş bölümde karakterler gelişimlerinin ve geçmişlerinin çok zayıf kaldığını düşünüyorum. Böylesine köklü bir dizinin daha sağlam bir yapımla karşımızda olmasını beklerdim. Yeni başlayan bir dizi gibi yüzeysel işlenmiş hikayeler ve yeterince ilgi uyandırıcı olmayan karakterler bence bu diziyi daha fazla ileri götüremez.

İlk beş bölüm içerisinde sadece beşincisi finaliyle beğenimi kazanmayı başardı. Diğerlerinin tamamı (özellikle dizi evrenini bilenler için) tamamen klasik ve şaşırtıcı olmaktan uzak.

Sonuç olarak American Horror Stories şu an için kendisinden beklenen korku ve gerilimi veremeyen, ana dizinin başarısı üzerine kurgulanmış, zayıf bir dizi olarak ilerliyor. Ancak daha iyi olma potansiyeli kesinlikle var. Diğer bölümleri ilgiyle ve merakla izlemeye devam edeceğim.

İlk bölümden bir kesit.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz