12.7 C
İstanbul
KategorilerAksiyonNetflix Kingdom 2. Sezon Anlatımı ve Tüm Detaylar

Netflix Kingdom 2. Sezon Anlatımı ve Tüm Detaylar

Netflix’te yayınlanan Güney Kore dizisi Kingdom’un 2. sezon anlatımıyla devam ediyorum. Kingdom 2. sezonda neler yaşandı? Olaylar, Ashin karakterine nasıl bağlanıyor? Krallıktaki taht mücadelesinde kazanan taraf kim olacak?

Yazı baştan sona kadar spoiler içeriyor. Birinci sezonun anlatımını okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Kingdom 2. Sezon 1. Bölüm

İkinci sezon 3 yıl öncesine yapılan kısa bir flashback-ten sonra kaldığı yerden devam ediyor. Üç yıl öncesine ait görüntüde Japon ordularının kuşatması sırasında Cho Hak Joo’un masasına Doktor Lee tarafından Diriliş Bitkisi bırakılıyor. Cho Hak Joo demek ki bitkiden yıllar önce haberdar olmuş. Zaten kızı yani Kraliçe ilk sezonda ona “Ne kadar zamandır bu hazırlıkları yapıyorsun?” diye sormuş ama cevap alamamıştı. Demek ki Cho Hak Joo bu bitkiyi kralın üzerinde kullanması için Doktor Lee’yi bilerek başkente davet etmiş. Ancak bu benim bir yorumum. Bu durum ileriki bölümlerde netleşecektir.

Anlaşıldığı kadarıyla Cho Hak Joo ve Lort Ahn Hyeon 3 yıl önce bu bitkinin etkilerini kullanarak Sangju’yu ve Gyeongsang’ı Japon işgali tehlikesinden kurtarmışlar. Detayları henüz bilmiyoruz; ancak bu durum daha sonra netleşecek.

Byeongseong Deresi’nin yanındaki savaşa dönersek zombiler askerleri hazırlıksız yakaladıkları için kısa sürede savunma hattını yerle bir ediyorlar. Veliaht Prens de dahil olmak üzere herkes geri çekilmek zorunda kalıyor. Geri çekilenlerin bir kısmı dereden (Yeong-sin  ve 5-6 kişi) bir kısmıysa karadan Sangju kalesine doğru ilerlemeye başlıyor.

Kurtulanlar gizli sayılabilecek bir geçitten kalenin içine girmeyi başarıyorlar. Ancak durum epey kötüdür. Zombiler artık gündüz de saldırmaktadır ve kalenin erzakları bu kadar insanı sadece 5 gün idare edebilecektir.

Bu arada başkentte Kraliçe’nin bebekleriyle birlikte öldürüp attırdığı hamile kadınların cesetleri Kraliyet Kumandanlığı Bölüğü askerleri tarafından bulunur. Kadınların Naeseonjae’de Kraliçe’nin ailesinin özel konağının bulunduğu bölgede öldürüldüğü anlaşılır. Ancak Kraliçe’nin yanında bulunan ve büyü işleriyle de uğraşan tuhaf kadın askerlerin bu bilgiye ulaştığını öğrenir ve bunu Kraliçe’ye söyler. Bu büyücü kadın yakında Kraliçe’nin kucağında bir erkek çocuk olacağını söyler. Kadın karanlık taraftan haber almış gibi görünüyor.

Dongnae valisi Cho Beom-pal ve Seo Bi dağların üzerinden güvenli bölgelerden geçerek Mungyeong Saejae’ye kadar kadar ulaşırlar (Cho Beom-pal, Cho Hak Joo’nun yiğeniymiş). Cho Hak Joo, Seo Bi’nin Doktor Lee’nin asistanı olduğunu öğrenince ona da kalacak yer verilmesini ister. Cho Hak Joo, Seo Bi’nin bitkiden ve kullanımından haberdar olduğunu öğrenince onu da Hanyang’a götürme kararı alır.  Seo Bi bitkiyi kullanarak hastalığa bir tedavi yöntemi geliştirebileceğini düşünmektedir (Bu düşüncesini Cho Hak Joo’ya söylemez.)

Veliaht Prens bu bölümde özel koruması Moo Young’ya aralarındaki yakınlığa dayanarak ona “Ajan sen misin?” diye sorar. Moo Young oldukça şaşırır. Bu konuşma böylece kalır, bir sonuca ulaşmaz.

Kalenin içinde çıkan yangın ambardaki yiyeceklerin tamamını yakar, kül eder. Adamın birisi pirinç almaya çalışırken elinden düşen kandilin tüm ambarı yanlışlıkla yaktığını söyler. Yani ortada bir sabotaj yoktur.

Veliaht Prens, yanına özel seçilmiş askerler alarak Mungyeong Saejae’ye gitme kararı alır. Kaleden gizlice ayrılırlar. Amacı baskın yaparak Cho Hak Joo’yu orada öldürmektir.

Kingdom 2. Sezon 2. Bölüm

Veliaht Prens ve diğerleri beş ordunun Mungyeong Saejae’deki üssüne gizlice girmeyi başarırlar. Ancak Cho Hak Joo onların geleceğini haber almıştır. Bunu nasıl öğrendiğini henüz bilmiyoruz. Oraya gelen herkes yakalanır. Cho Hak Joo, önceki bölümlerde gördüğümüz üzere bu karargaha zombiye dönüşmüş Kral’ı da getirmişti. Cho Hak Joo, Veliaht Prens’in bulunduğu odayı kilitler ve Kral’ı serbest bırakır.

Karşımızda acı bir tablo vardır. Zombiye dönüşen Kral, oğlunu öldürmek için saldırmaktadır. Lort Ahn Hyeon bu bölümde Cho Hak Joo’nun emriyle trajik bir şekilde askerler tarafından vurularak öldürülür. Veliaht Prens mücadelenin sonunda babasının kafasını uçurmuştur. Cho Hak Joo kralın kesik başını örtüyle kapatır, yalancı gözyaşları döker ve “hainlerin” tutuklanması emrini verir.

Bu arada başkentte bulunan Kraliyet Kumandanlığı Bölüğü komutanı hamile kadınların ölümünü araştırmak üzere Naeseonjae’de bulunan özel konağa kadar gelir. Büyücü yoluyla bu baskından haberi olan Kraliçe orayı çoktan boşaltmıştır bile. Ancak komutan çok dikkatlidir ve ipuçlarının peşine düşerek tahtırevan taşıyanları yakalar. Hamile kadınların cesetleri ve katledilmiş bebekler ortaya çıkar. Bebeklerin hepsi kız olduğu için katilin bir erkek bebek peşinde olduğu sonucuna ulaşırlar.

Kralın öldürüldüğü haberi Hanyang’a ulaşır. Cho Hak Joo algıyı yönetmeyi iyi becermektedir ve herkes Veliaht Prens’e hain gözüyle bakmaktadır. Kraliçe’yse saraya doğum yapmak üzere olduğu haberini yayar.

Mecliste bulunan ve Naeseonjae’deki cinayetlerden haberdar olan bir üye, olayı araştıran komutana bu işin peşini bırakmaması için emir verir.

Bölüm sonlarında inanılmaz bir gelişme oluyor. Lort Ahn Hyeon zombiye dönüşmüştür. Bir anda ortaya çıkar ve tüm engellemelere rağmen Cho Hak Joo’ya saldırarak onu ısırmayı başarır. Geçmişe yapılan flashback-lerde Veliaht Prens ve Lort Ahn Hyeon’un anlaştığını görüyoruz. Lort Ahn Hyeon öldükten sonra Seo Bi onun yanına girerek Diriliş Çiçeği’ni kullanmıştır. Plana göre Lort Ahn Hyeon canlanırsa herkes Kral’ın da öldükten sonra bu şekilde dirildiğine inanacaktır.

Kingdom 2. Sezon 3. Bölüm

Üç yıl önceki savaşa gidiyoruz. Lort Ahn Hyeon ve Cho Hak Joo, Japon’lara karşı verilen savaşı kazanabilmek için bu çiçeğin gücünü nasıl kullanabileceklerini konuşmaktadırlar. Cho Hak Joo, Sumang köyündeki hastaları öldürmeyi teklif eder. Bu köyün adını duyar duymaz taşlar yerine oturmaya başlıyor; çünkü bir önceki sezonda Yeong-sin’in bu köyden olduğunu öğrenmiştik.

Zaten hasta olan köylüler öldürülecek ve Japon’ların üzerine salınacaktır. Lort Ahn Hyeon bu teklifi kabul etmez. “Kendi halkımızı öldüremeyiz” der. Ancak Cho Hak Joo onu ikna etmeyi başarır.

Bu arada 3 yıl önce hasta olanlar tarafından ısırılanların zombiye dönüşmediği bilgisini de ekleyeyim. Bunun nedeni henüz bilinmiyor. Anlaşılan o ki hastalık farklı varyasyonlarla var olmaya devam ediyor.

Günümüze dönersek Veliaht Prens, Cho Hak Joo’nun yaptığı tüm pislikleri anlatma şansı yakalar. Etkili bir konuşma yaparlar ve bunun sonucunda askerler onu dinler ve itaat ederler.

Askerlerin kontrolünü ele geçiren Veliaht Prens, Sangju kalesinde sıkışanlara yiyecek götürmek için harekete geçer.

Cho Hak Joo hasta bir şekilde yatmaktadır. Seo Bi ısırılan herkesin zombiye dönüşmediğini söyler. Doktor Lee’nin asistanı Dan-i (klinikte eti herkese yedirilen kişi) dönüşüm geçirmemiştir örneğin. Yatalak olduktan sonra ölmüştür. Görünüşe göre Cho Hak Joo zombiye dönüşmeyecektir.

Moo Young herkesi şaşırtan bir hamleyle hasta olarak yatan Cho Hak Joo’yu alarak kaçırmıştır. Üstelik Seo Bi de aracın içindedir. Moo Young bu naklin Veliaht Prens’in emri olduğunu söyleyerek onu kandırmıştır. Bu sırada yine geçmişe yapılan bir flashback-te Prens’in (artık Prens diye hitap edeceğim) yanındaki ajanın Moo Young olduğu ortaya çıkar. Kraliyet komutanı hamile karısı üzerinden onu tehdit ederek kendisine bilgi aktarmasını sağlamıştır. Moo Young hamile karısını kurtarmak için hasta Cho Hak Joo’yu başkent Hanyang’a götürmektedir (Bu arada Prens onun hain olduğunu anlamıştır; ama bir kişiyi daha kaybetmemek için ona bir şey yapmadığını söyler).

Diğer taraftan sarayın içindeki bebek krizi devam etmektedir. Araştırmayı yürüten Kraliyet Kumandanı izinsiz olarak doğumhaneye girdiği için tutuklanır. Soruşturmayı bilen askerler dağıtılır. Görünüşe göre Kraliçe bebek olayında kendisini temize çıkarmayı başarmıştır.

Moo Young yolda Cho Beom-pal’ın askerleri tarafından öldürülür. Cho Beom-pal amcasını kurtarmak istemiştir.

Bölüm sonunda Kraliçe isteğine kavuşur. Hamile kadınların birisinden bir erkek çocuk dünyaya gelmiştir. Bu çocuğu dünyaya getiren kadının kim olduğu final bölümünde anlaşılacak. Bu güzel bir dokunuş olmuş.

Kingdom 2. Sezon 4. Bölüm

Şura başkanı Cho Hak Joo başkent Hanyang’a ulaştırılır. Durumu kritiktir. Seo Bi inanılmaz bir tedavi yöntemi keşfeder. Cho Hak Joo’u suya batırır ve bir süre onun suyun altında tutar. Bu sırada yarasından dışarıya solucanımsı yaratıklar çıkar ve sonrasında Cho Hak Joo iyileşir.

Kraliçe’nin bir prens doğurduğu herkese duyurulur. Şura’da bulunan bir üye Kraliçe’nin sarayında işlenen hamile kadın cinayetlerinden bebek olayının aslına gitmek üzereyken şuraya Cho Hak Joo gelir. Yaralı da olsa ayaktadır.

Cho Hak Joo, şuraya tekrar ağırlığını koyar ve doğumhaneyi basan komutanın idam edilmesini ister. Çünkü bebek olayının ortaya çıkması onun sonu olacaktır. Cho Hak Joo, Prens’in safına geçen askerlerin ailelerinin öldürüleceğini, onların hain olduğunu söyler. Şurayı kılıç zoruyla ikna eder.

Başkent’te çocuk çocuk ayırt edilmeksizin ölümler ve zulümler başlatılır. Kraliçe’nin sahte hamilelik yaptığı Cho Hak Joo tarafından da net olarak anlaşılır. Cho Hak Joo bebeği kabul etmez; ancak bir çözüm yolu sunar. Prens Noseong’un Ganghwa Adası’na sürülen çocuklarının hayatta olduğunu söyler (Biz bu çocukları hiç görmedik. Önceki bölümlerde bir yerde bu sürgündeki çocukların bahsi geçmişti). Bu olayı bilen herkes öldürülecektir; Kraliçe sürgün edilecektir.

Bu noktada Kraliçe’nin inanılmaz bir hamle yaptığını görüyoruz. Babasını iyi tanıyan Kraliçe onun içeceğine zehir katmıştır ve Cho Hak Joo oracıkta ölür kalır. Kraliçeyi hafife alan Cho Hak Joo bedelini hayatıyla ödemiştir.

Kraliçe, bu olaylara şahitlik eden Seo Bi’yi öldürmez. Onu zombiler üzerinde araştırma yapmak üzere bir zindana kilitler.

Kingdom 2. Sezon 5. Bölüm

Hanyang Kalesi yakınlarındaki İlim Akademisindeyiz. Prens, kendisine itaat eden tüm askerlerin ailelerinin yarın sabah sarayda idam edileceğini söyler. “Yanımda olmaya kararlı mısınız?” diye sorar. Askerler Prens’in yanında durmaya devam edeceklerdir.

Prens yanındaki askerlerle şehre giriş yapar. Bu arada idamlar gerçekleştirilmek üzeredir. Dongnae’nin eski valisi Cho Beom-pal idam fermanını okuyamaz ve bunu yapamayacağını söyler. Tam bu sırada Prens meydana gelir ve Beom-pal onun safına katılır.

Prens, taht odasına kadar gelir. Kraliçe tahtın üzerinde olanca ihtişamıyla oturmaktadır. Kucağında başkasına ait bir bebek vardır. Tahtan asla inmeyeceğini söyler.

Bu olaylar olurken büyücü kadın zombilerin yanına kadar gelir. Elinde onları serbest bırakacak anahtar vardır. Kendi ölümü pahasına kapıları açar ve zombileri serbest bırakır.

Kraliçe’nin sesi taht odasında yankılanır: “Taht benim olmayacaksa kimsenin olamaz.”

Sarayın içerisinde inanılmaz bir ölüm kalım savaşı başlar. Zombiler her yerdedir. Zombilerin sayısı çok fazladır ve onlarla baş etmek imkansız gibidir. Herkes kapana kısılmıştır.

Kingdom 2. Sezon 6. Bölüm

Sarayda herkes ölüm kalım savaşı verirken zombiler Kraliçe’ye kadar ulaşır. Kraliçe ve kucağındaki bebek zombilerin saldırısına uğrar. Kraliçe’yi az sonra zombiye dönüşmüş bir halde insanlara saldırırken göreceğiz.

Seo Bi karmaşa sırasında yerde gördüğü bebekle birlikte bir odaya sığınır. Bu bebek Kraliçe’nin elindeki bebektir. Prens ve diğerleri başka bir odaya kısılmıştır. Bu mücadele az sonra çatıların üzerinde devam eder. Sarayın içindeki zombiler olanca gücüyle saldırıya geçmiştir. Onları tamamen durdurmak imkansız gibi görünmektedir.

Savaş artık son haddine ulaşır. Zombilerle başa baş bir mücadele verilmektedir. Prens, vali ve silahşör de dâhil olmak üzere üzere hemen herkes ısırılmıştır. Prens savaşı göletin üzerindeki buz kitlesine doğru çekmişti. Amaçları zombiler saldırırken buzu parçalayıp onları suda boğmaktır. Ancak ne yaparlarsa yapsın buzu kırmayı başaramazlar.

Her şey sona ermek üzereyken Prens inanılmaz bir hamle yapar ki bu sahne çok güzeldi. Kendisine doğru koşan dev bir zombinin hızını da kullanarak onu buzun üzerine geçirmeyi başarır. Buz kütlesi kırılır. Üzerindeki herkes suya düşer. Daha önceden Cho Hak Joo’ya olanlar burada ısırılan insanlara da olur. Vücutlarında bulunan ve onları zombiye dönüştüren toksin (solucanımsı yaratıklar) suyun içinde onların bedeninden çıkar gider. Kurtulmuşlardır.

Savaş sonrasında minik prensin cesedi bulunamaz. Kırsaldaki valilerin çoğu Haewon Cho Klanı’nı desteklemektedir ve bazı askerler kaleden kaçmıştır. Saraya karşı bir isyan tehlikesi bulunmaktadır. Eğer minik prens yaşıyorsa bu gelecek için büyük bir tehdittir (herkes onun gerçekten Kraliçe’nin bebeği olduğunu düşünmektedir).

Seo Bi karmaşa sırasında tahtın ardına gizlenerek hayatta kalmıştır. Kucağında bir bebekle ortaya çıkar. Bebek ısırılmıştır. Bu sırada Seo Bi ve Prens’in geçmişte yaptığı bir konuşma ekrana gelir. Meğerse Prens, bu yeni doğan erkek çocuğun aslında Moo Young’a ait olduğunu biliyormuş ve Seo Bi’yi onu koruması için saraya göndermiş. Moo Young’un eşinin hamile kadınların bulunduğu evde tutulduğunu zaten görmüştük.

Sonuç olarak bu çocuğun babası Moo Young’un ta kendisidir. Seo Bi, Prens’e bu bebeği öldürmemesi için yalvarır. Prens “Bu çocuk yaşadıkça bu felaket bitmeyecek” der ve kılıcını kaldırır. Prensin çocuğu öldürüp öldürmediğini görmeyiz.

3 ay sonra

Sungju Kalesi’ndeyiz. Ceset yakımları hâlâ devam etmektedir. Hastalığa bulaşanların cesetleri yakılmaktadır.

7 yıl sonra

Jongmyo Mabedi… Olayların üzerinden yedi yıl geçmiştir. Yaklaşık 7 yaşlarında bir çocuk kral görüyoruz. Bu minik Kral’ın yedi yıl önceki tarih arşivine ulaşma isteği geri çevrilmektedir. Kral şöyle söyler: “Yedi yıl önce annem ve babamla birlikte abim de salgından dolayı vefat etmişler. Nedimeler de ölmüş. Ancak ne sen ne de amcam olaylarla ilgili bir şey söylemiyor.”

Amcam dediği kişi Dongnae’nin eski valisi Cho Beom-pal’dir ve onun hemen arkasında durmaktadır. Yani olayın özeti şudur:

Prens yedi yıl önce bu masum çocuğu öldürmeye kıyamamış ve ortalığa salgında öldüğü haberini yayarak ortadan kaybolmayı seçmiştir. Yani Prens gerçekten de tahtın peşinde olmadığı herkese ispat etmiştir. Hatta Prens sorun yaşanmaması için çocuğun gerçekten kardeşi olduğunu söyler ki bunun doğru olmadığını o da bilmektedir.

Çocuk da gerçek annesinin Kraliçe olduğunu düşünmektedir. Kardeşim dediği kişi Prens’tir.

Bu arada çiçeğin Sangju dışında başka bölgelerde de yetiştiği ortaya çıkıyor. Gyeongsang, Üç Vilayet, Gyeonggi, Gangwon ve Hwanghae’de… Bu nedenle salgının tam olarak bittiği söylenemiyor.

Seo Bi hâlâ Diriliş Çiçek’inin sırlarını araştırmakla meşguldür. Bu bitkinin henüz çözemediği daha derin sırlarının olduğunu düşünmektedir.

Bu sırada önemli bir gelişme olur. Seo Bi dağlarda bitki yetiştiren köylüler bulur. Bitkiyi onlara gizemli birisi satmış ve yetiştirmeleri için gerekli talimatları vermiştir.

Yeong-sin’in söylediğine göre Prens işte bu kişinin kim olduğunu bulmak için Kuzey Bölgesi’ne Hwanghae Vilayeti’ne gitmiştir. Yanında Seo Bi vardır.

Ashin karakteri Kingdom sezon 2’nin finalinde ortaya çıkıyor

İkinci sezonun sonunda küçük kralın bedeninde hâlâ solucanların dolaştığını görüyoruz. Ayrıca Kingdom Ashin of the North adlı filmde gördüğümüz Ashin karakteri bu bölümün sonunda ilk kez görünüyor. Görünüşe göre Ashin hem bitki hem de zombiler üzerinde araştırmalar yapmaktadır.

Ashin’in kim olduğunu anlamak için Kingdom Ashin of the North’ü seyretmelisiniz. İnceleme yazısını burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Mare of Easttown | Polisiye- Suç Mini Dizisi

0
Mare of Easttown, Pennsylvania'daki küçük bir kasaba olan Easttown'da yaşayan dedektif Mare Sheehan'ın hikayesini konu alan bir mini dizi. Mare, 25 yıl önce bir...

Elena Knows- Elena Biliyor Konusu ve Detaylar

0
Orijinal adı Elena Sabe olan, Netflix orijinli Arjantin yapımı Elena Knows etkili bir dram filmi.Film, Parkinson hastalığı olan Elena adında bir kadının hikayesini anlatıyor....

Monarch Legacy of Monsters | Canavarların Mirası Dizisi

0
Apple TV'nin izlemeye değer ve kaliteli dizilerinde bir yenisi daha eklendi: Monarch: Legacy of Monsters. Aksiyon, bilimkurgu ve macera dizisi Godzilla ile Titanlar arasında...

Talk to Me – Konuş Benimle Filmi Üzerine

0
Korku ve gerilim tarzındaki Talk to Me- Konuş Benimle (2023), ruhlarla iletişim kurulmasına olanak veren bir eli kullanan Mia ve arkadaşlarının hikayesini aktarıyor.Ruhlarla temas...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img