26.4 C
İstanbul
KategorilerAksiyonNetflix Kingdom 1. Sezon İncelemesi ve Anlatımı

Netflix Kingdom 1. Sezon İncelemesi ve Anlatımı

Kingdom, Netflix üzerinde yayınlanan en kaliteli Güney Kore dizilerinden bir tanesi. Eski çağlarda geçen Kingdom, Diriliş Çiçeği adı verilen bir bitkinin ölüleri diriltmesi üzerine kurgulanmış bir senaryoya sahip.

Güney Kore yapımlarını takip etseniz de etmeseniz de bu yapıma mutlak bir şans vermenizi öneriyorum. Kendine özgü bir zombi hikayesi meydana getiren bu dizinin sağlam bir kurgusu var. Yapımda Cloud Atlas– Bulut Atlası (2012) filminden de hatırlayacağımız Bae Doona da yer alıyor. Kingdom dizinin ikinci sezonunun finali yine Netflix’te yayınlanan Kingdom Ashin of the North filmiyle bağlanmıştı. Film bizlere çok başarılı bir köken hikayesi sunmuştu. Kingdom Ashin of the North incelemesini buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kingdom Dizinin Konusu ve Olay Örgüsü

Joseon dönemi olarak adlandırılan bir zaman dilimindeyiz. Ülkenin kralı çiçek hastalığına yakalanıyor. Kral hastalandıktan sonra geçen 10 gün boyunca onu sadece Meclis Başkanı Cho Hak-ju ve onun kızı Kraliçe görmüştür.

Bu sırada başkent Hanyang’da kralın öldüğüne dair söylentiler yayılmaya başlıyor. Hatta şehrin çeşitli yerlerde kralın öldüğüne dair gizemli ilanlar bile asılıyor.

Bu sırada Veliaht Prens Lee Chang babasına ulaşmaya ve onu görmeye çalışsa da Kraliçe tarafından buna engel olunuyor. Gelişen bazı olaylar sonucunda Veliaht Prens Lee Chang; Kraliçe ve Kraliçe’nin babası olan ve aynı zamanda meclis üyeliği de yapan Cho Hak Joo tarafından hain olarak ilan ediliyor.

Veliaht Prens hain ilan edilmeden kısa bir süre önce babasını tedavi eden doktorun peşine düşüyor ve doktoru bulabilmek için Dongnae’ye gidiyor.

Ancak Dongnae’de gizemli bir hastalık yayılmaya başlamıştır ve korkunç günler çok da uzak değildir.

Dizinin konusundan spoiler vermeden bahsetmeye çalıştım. Yazının bundan sonrası diziyi seyredenler için yani bolca spoiler içeriyor.

Kingdom 1. Sezona Genel Bir Bakış

İlk sezon boyunca Veliaht Prens’in adım adım gerçek bir krala dönüşüm sürecini seyretmek güzeldi. Veliaht Prens, Dongnae’ye geldiği zamana kadar açıkçası diğer soylulardan çok farklı görünmüyordu. Ancak özellikle Sangju kuşatması sırasında takındığı tavırla herkesin gönlünü fethetti bence. Sangju valisi halka kapılara açmak istememesine ve kalenin dışında kalan halkı ölüme terk etmeyi seçmesi üzerine valiyi görevden alması ve halkı kurtarabilmek için alternatifler üretmesi son derece doğru seçimlerdi.

Şimdi dizinin daha iyi anlaşılabilmesi için 1. sezonun bölümlerinden kısa kısa bahsetmek istiyorum.

Kingdom 1. Sezon 1. Bölüm

Başkent Hanyang’ın çeşitli yerlerine asılan ilanlar aslında daha sonradan da öğreneceğimiz üzere Veliaht Prens’in desteklediği Konfüçyüs’çü alimler tarafından yazılıyor. Veliaht Prens aslında alimler tarafından bu yozlaşmış düzeni düzeltmek için bir fırsat olarak görülmektedir.  İlanlarda bahsedilen yeni rüzgar Veliaht Prens’in ta kendisidir.

Kraliçenin ailesi (işkence yapılan bir alimin söylediğine göre) kendi ceplerini doldurmakla meşguldür ve halktan kopmuşlardır. Zaten daha sonra göreceğiz olaylar Cho Hak Joo’un ne kadar zalim olduğunu gösterecektir. Alimler haklı olarak asıl hainin Haewon Cho Klanı olduğunu düşünmektedir.

Veliaht Prens, babasının bulunduğu Tongmyeongjeon denilen eve gelir ama Kraliçe, onun babasını görmesine izin vermez. Bu arada Kraliçe’nin hamile olduğu görülmektedir.

Veliaht Prens, Haewon Cho Klanı’nın sarayın her yerini ele geçirdiğinin farkındadır. Ancak babasının durumuna emin olamadığı için nasıl bir hamle yapacağı konusunda aklı karışıktır. Alimlerin yakalanması onu iyice zora sokmuştur.

Veliaht Prens, babasını görmek için onun bulunduğu eve gizlice girmeyi dener. Eve girse de babasını görmeyi başaramaz. Cho Hak Joo’un oğlu olan komutan Chang ona kılıç bile çeker. Veliaht Prens sonuç olarak babasını göremeden oradan ayrılmak zorunda kalır.

Bu arada başkentten 350 km uzaklıktaki Dongnae’de Geumjeong dağında bulunan Jiyulheon adlı hasta bakım merkezinde (klinik) daha sonraları ön plana çıkacak bir adam (Yeong-sin) Doktor Lee Seung-hui’yi görmek üzere beklemektedir. Doktor Lee, kralın tedavisi için Hanyang’a gitmiştir.

Doktor Lee bir süre sonra Hanyang’dan döner ama yardımcısı daha sonradan öğreneceğimiz üzere kralın saldırısı sonucunda ölmüştür.

Cho Hak Joo, başkentte fırsattan istifade ederek Veliaht Prens’i krala karşı komplo kurmakla suçlar ve yakalanması için emir verir. Aynı zamanda meclis üzerinde farklı düşünenleri de susturur ve gücünü pekiştirir.

Bu sırada Veliaht Prens şehrin güneyine Dongnae tarafına doğru yola çıkar. Yanında koruması olarak Moo Young adlı bir muhafız bulunmaktadır. Veliaht Prens’in amacı babasını tedavi eden Doktor Lee ile konuşmaktır.

Tahtın meşru varisi neden tahtı almak için bir komplo kursun ki?

Bu bölümde “Tahtın meşru varisi neden tahtı almak için bir komplo kursun ki?” sorusunun cevabını da alıyoruz. Evet, Veliaht Prens Lee Chang tahtın meşru varisidir ve kralın tek oğludur. Ancak kendisi bir cariyeden dünyaya gelmiştir ve eğer şu anki Kraliçe meşru bir çocuk doğurursa prens hem tahttan olacaktır hem de ölecektir.

Veliaht Prens, Haewon Cho Klanı’nın sarayı ele geçirdiğinin ve Kraliçe’nin hamile olduğunun farkındadır. Eğer bir şeyler yapmazsa ülke bu yağmacı klanın esiri haline gelecektir. İşte onun alimlerle birlikte girdiği mücadelenin ardında bu düşünce vardır. Zaten ilerleyen bölümlerde onun ne kadar haklı olduğunu, Haewon Cho Klanı’dan olan Cho Hak Joo’un ve Kraliçe’nin tahtı ele geçirmek için ne iğrenç oyunlar oynadıklarını göreceğiz.

Veliaht Prens Dongnae’e doğru ilerlerken Cho Hak Joo da onu öldürmek için süvariler ve Kraliyet Ordusundan 50 uzman asker göndermiştir.

Bu arada Jiyulheon adlı klinikte tuhaf bir şeyler olur. Hasta bakıcı ve Doktor Lee’nin asistanı olan Seo Bi gözlerine inanamaz. Doktoru bekleyen Yeong-sin, dağda geyik avladığını ve hastalara bunu ikram ettiğini söyler. Ancak Seo Bi az sonra aslında kazanda pişen şeyin insan eti olduğunu anlar. Adam, Doktor Lee’nin ölen yardımcısının etini pişirerek herkese yedirmiştir.

Ancak bu ölen adamı hasta kral ısırdığı için zombi virüsü bulunuyordu. Daha sonraki bölümlerde de net olarak öğreneceğimiz üzere hastalığı kapmış birisinin etini yiyen kişi de zombiye dönüşüyor. İşte bu nedenle virüs Jiyulheon’da bulunan ve tedavi gören tüm hastalara bulaşmış oldu.

Gece olduğu zaman etten yiyen insanlar değişmeye ve sağlam insanları yemeğe başlarlar. Hepsi birer zombiye dönüşmüştür.

Kingdom 1. Sezon 2. Bölüm

Veliaht Prens ve yüksek rütbeli asker koruması Moo Young, Dongnae’e doğru ilerlerken dağda, yol üzerinde tesadüfen Jiyulheon’ü görürler. İçeri girdiklerinde merdiven altına kapatılmış pek çok cesetle karşılaşırlar. Bu sırada oraya gelen Dongnae askerleri tüm cesetleri meydana çıkarırlar ve valiliğe götürürler.  

Bu arada Veliaht Prens kimliğini herkesten saklamaktadır.

Dongnae’ye atanan yeni vali Cho Beom-pal kendisini eğlenceye salmış ve çevresi yalakalarla dolu bir adamdır. Cesetler valiliğe getirildiğinde ne yapacağını bilemez.

Bu arada doktor Lee’yi arayan Veliaht Prens ve Moo Young, dağda Seo Bi ile karşılaşır. Doktor Lee’nin Diriliş Çiçek’ini kullanarak babasını dirilttiğini öğreniyor. Bu konuşma sırasında Seo Bi, hasta bakım merkezi Jiyulheon’daki cesetlerin valiliğe götürüldüğünü duyunca telaşa kapılır ve valiliğe koşar.

Bu arada Yeong-sin, Jiyulheon’e gelmiş ve “cesetlerin” valiliğe götürüldüğünü öğrenmiştir. Yeong-sin valiliğe koşar. Valiyi ve herkesi uyarmak, cesetleri yakmak ister. “Onlar ölmedi. Gece olunca uyanacak ve herkese saldıracak” diye bağırır ama kimse onu dinlemez. Yeong-sin ve ardından aynı uyarıyı yapan Seo Bi’yi hapse atarlar.

Bölümün önemli gelişmelerinden birisi Cho Hak Joo’un oğlu olan komutan Chang’in Veliaht Prens tarafından öldürülmesi. Dongnae’ye gelen Chang, Veliaht Prens’le kılıç dövüşüne girer ve yenilir. Bu sırada gece olduğu için uyanan zombilerden birisi onu ısırır. Veliaht Prens bir kılıç darbesiyle onun başını ayırır. Chang’in başı kim olduğunu bilmediğimiz bir “ajan” tarafından bir adam yoluyla babası Cho Hak Joo’a gönderilir. Cho Hak Joo, Veliaht Prens’ten intikam alacağını söyleyerek yemin eder. Bu arada Veliaht Prens’in yanında kimliği ilk sezonda ortaya çıkmayan ve sürekli Cho Hak Joo’a haber uçuran bir ajan bulunmaktadır. Veliaht Prens bu ajanın varlığını daha sonra fark edecek. Şu an için bundan habersiz.

Valiliğe götürülen “cesetler” gece vakti bir bir dirilir ve herkese saldırmaya başlar. Bölüm böyle sona erer.

Kingdom 1. Sezon 3. Bölüm

Bu bölümde sağlam zombi saldırıları ve vahşeti görüyoruz. Zombiler valilikte- askerî kışlada bulunanları ve çevre köylerde yaşayanları avlamaya başlarlar. Sağ kalanlar yüksek bir yere sığınarak hayatta kalma mücadelesi verirler. Yeong-sin ve Seo Bi hapisten çıkar. Seo Bi bu olaylar sırasında valinin hayatını kurtarır.

Kraliçe bu bölümde büyük olasılıkla düşük yapar; çünkü kanlı kıyafetleri bu olayı bilen yaşlıca bir hizmetli tarafından gizlice yakılır. Kraliçe düşük yaptığını kimseyle paylaşmaz hatta babası Cho Hak Joo bile. Çünkü Cho Hak Joo’in ondan tek isteği tahtın meşru varisi olacak bir erkek çocuk dünyaya getirmesidir. Cho Hak Joo düşük olayı öğrenirse tüm dengeler değişecek için Kraliçe bunu ondan bile saklar.

Veliaht Prens bu bölümde kimliğini açıklar; çünkü gece kışlanın kapısı kapatıldığı için ölen insanlar onu üzmüş ve kızdırmıştır. Artık olaylara müdahale etmeye başlar. Kimliğini açıkladığında vali bile ona itaat etmek zorunda kalır. Veliaht Prens tüm cesetlerin bulunarak yakılması emrini verir.

Dongnae’de bunlar olurken başkentte alimlerin başı meclis başkanı Cho Hak Joo’nun bir şeyleri sakladığını anlamıştır. Kralın sarayı giderek onu görme kararı alır. Bu kararını sonraki bölümde uygulamaya çalışacak. Bu arada halkın üzerinde çok etkili birisi olan ve şu an için memleketi olan Sangju’da gözlerden uzak bir hayat yaşayarak tam 3 yıldır annesinin ölümünün yasını tutan Lort Ahn Hyeon alimlere destek olmaya karar vermiştir.

Veliaht Prens sonunda babasına ne olduğunu anlamıştır. Doktor Lee’nin defterinde babasıyla ilgili tüm detaylar vardır. Ayrıca Seo Bi’nin şahitliği (Doktor Lee, ona kral üzerinde o bitkiyi kullandığını, onu dirilttiğini söylemiştir) onun işine yarayacaktır. Veliaht Prens Lort Ahn Hyeon’a giderek ondan destek alma kararı alır.

(O bu kararı aldığı anda gökte uçan bir kartal gösteriliyor. Yani ajan yine Cho Hak Joo’ya haber göndermiştir. Onun bu kararını bilen tek kişi yanından ayrılmayan özel koruması, kıdemli asker Moo Young‘dur. Şüpheler şu an için onun üzerinde toplanıyor; ama henüz net bir durum yok.)

Veliaht Prens ve koruması, Sangju’ya gitmek üzere limana doğru hareket ederler. Ancak vali orada bulunan tek gemiyi alarak halkın büyük çoğunluğunu da geride bırakarak sahilden uzaklaşmıştır bile. Vali aslında yanındaki ordu komutanlarının ve yüksek kademeli memurların oyuncağı haline gelmiştir. Adamları cesetlerden gece olmadan kurtulmanın imkansız olduğunu söyleyerek onu gemiye binmeye ikna etmişlerdir.

Ancak gemide bir sandığın içerisinde onları bekleyen bir sürpriz vardır. Gemideki bir kadın oğlunun cesedini gizlice gemiye almıştır.

Bölüm böyle sona erer.

Kingdom 1. Sezon 4. Bölüm

Sangju’ya gitme kararı alan Veliaht Prens ve koruması sahile ulaşır. Geminin uzaklaştığını görürler. Seo Bi, hava kararmadan önce herkesi Jiyulheon’a götürmeyi teklif eder. Bölgede oradan başka güvenli yer kalmamıştır.

Bu yolculuk sırasında Veliaht Prens halkı korumak için hayatını bile riske atar. Onun yavaş yavaş halkın gönlünde taht kurmaya başladığını görebiliyoruz.

Zombiler gece olduğu zaman Jiyulheon’a saldırırlar. Ancak onları aşmayı başaramazlar. Gündüz olduğu zamansa hepsi kaçar gider.

Veliaht Prens tam rahat bir nefes alacakken başkentten gelen askerler Jiyulheon’un kapısına dayanırlar. Kapılar açılmayınca da dışarıdan ok yağdırmaya ve sivilleri katletmeye başlarlar. Çıkan çatışmalarda Veliaht Prens ve arkadaşları oradaki askerleri öldürmeyi başarırlar.

Veliaht Prens ve yanındakiler Sangju’ya doğru ilerlemeye devam ederler. Amaçları orada bulunan Lort Ahn Hyeon’la buluşmaktır.

Bu bölümde Başkent Hanyang’ta bulunan meclis başkanı Cho Hak Joo gücünü pekiştiren bir hamle daha yapar. Gözünü kan bürümüştür. Kralı görmeye gelen alimlerin başkanına kralın ne halde olduğunu gördükten sonra onu hainlikle suçlar ve öldürülmesini sağlar.

Kingdom 1. Sezon 5. Bölüm

Bu bölümde Yeong-sin hakkında önemli bilgiler öğreniyoruz. Veliaht Prens’in koruması Moo Young ondan şüpheyle bahseder. Adının Yeong-sin olmadığını, sahte isim kullandığını söyler. Ayrıca tüfek kullanma becerisi saraya muhafızlarının bile çok üzerindedir. Bu adam muhtemelen kaplan avlayan seçkin bir birlik olan Chakho’nun bir üyesidir.

Bölümün ilerleyen dakikalarında onun geçmişine yönelik bir flashback seyrediyoruz. Bir tür saldırı yaşadığı anlaşılan ve yaralı insanlarla oldu Sumang köyünden ayrılan Yeong-sin onlara geri geleceği sözünü veriyor.

Daha önceki bölümlerde Dongnae’ye atanan yeni vali Cho Beom-pal’ın gemiyi alarak şehirden kaçtığını görmüştük. Vali bu bölümde ortaya çıkıyor. Gemide ortaya çıkan zombi herkesi öldürmüş ve sadece kendisi hayatta kalmış. Veliaht Prens ona kızıyor ve hatta onu biraz hırpalıyor ama öldürmeden bırakıyor.

Bu gemi Seongju kıyılarına vardığı için hastalık orada da yayılmaya başlamıştır.

Lort Ahn Hyeon bu bölümde dağları terk ederek şehre iniyor. Sonuç olarak Lort Ahn Hyeon ve Veliaht Prens buluşarak güçlerini birleştiriyorlar. Meğerse onlar uzun yıllar önce Veliaht Prens çocukken tanışıyorlarmış.

Sangju’nun Kuzey Kapısına gelen bir ulak valiye başkent Hanyang’dan Askeri Eğitim Kumandanlığı, Kraliyet Kumandalığı Bölüğü ve Güney Hisarı Kumandalığını da içeren beş tane ordunun yola çıktığını ve Mungyeong Saejae’ye doğru geldiğini söyler. Ordunun amacı Veliaht Prens’i tutuklamak olarak bilinse de durum daha sonra netleşecektir.

Başkentte bulunan Kraliçe bu bölümde doğumu yaklaşan, kimsesiz hamile kadınları bir yerde toplamış ve onlara kalacak yer vermiştir. Amacı onlardan dünyaya gelecek bir erkek çocuğu sahiplenmektir.

Bölümün sonunda Kraliçe tahtın bulunduğu yere çıkar ve babası Cho Hak Joo aslında kendi yazdığı emirleri sanki Kraliçe yazmış gibi okumaya başlar.

Ordunun hedefi aslında Gyeongsang’ın batı ve doğu taraflarını tecrit etmektir. Ordu bu nedenle şehrin dış dünya ile bağlantısını sağlayan ana yol Mungyeong Saejae; ayrıca Jungnyeong, Chupungnyeong ve Gyeripnyeong’un tüm kapılarını kapatır ve oralara asker yığar. Gözü dönmüş Cho Hak Joo hastalığı bahane ederek gücünü pekiştirmeye çalışmaktadır. Bölge halklarını tamamen gözden çıkarır ve onları ölüme terk eder.

Kingdom 1. Sezon 5. Bölüm

Birinci sezonun final bölümündeyiz. Bu bölümde Lort Ahn Hyeon, Veliaht Prens’i Sangju’un valisine teslim etmeyerek olayların seyrini değiştirdi. Eğer o, prensi teslim etmeyi seçseydi prensin artık kaçmasına imkan kalmayacaktı. Lort Ahn Hyeon’un seçimini Cho Hak Joo yerine Veliaht Prens’ten yana kullanması tam bir kader anıydı.

Lort Ahn Hyeon bu bölümde Veliaht Prens’i bir ajanın varlığı konusunda uyarır; çünkü bir posta güvercini kendisine Saray Baş Muhafızından gizli bir mektup getirmiştir. Başkent şu an için Lort Ahn Hyeon’un Veliaht Prens’in tarafına geçtiğini bilmediği için ona bu gizli mektubu göndermiştir.

Bölgeyi dış dünyayla bağlayan kapılar kapatılınca halk merkezde bulunan kaleye akın eder. Sangju’un valisi onları içeri almak istemeyince Veliaht Prens onu görevden alır. Görüldüğü üzere Veliaht Prens’in adım adım gücünü pekiştirmektedir.

Bölümün çok önemli bir gelişmesi Seo Bi’nun Donuk Vadi’ye gelerek tüm yıl boyunca sisli ve soğuk bir havaya sahip bu bölgede yetişen Diriliş Bitkisi’ni bulması. Seo Bi’nun bu bitkiyle ne yapacağını henüz bilmiyoruz.

Bu bölümde Kraliçe’nin karnında bir bebek taşımadığı ve karnının şişkin görülmesini sağlayan bir aparat kullandığı net olarak gösteriliyor. Ayrıca hamile kadınları sıkı bir şekilde takip ederek doğumlarını gözledikleri de… Hatta kız doğum yapan hamile kadınları bebekleriyle birlikte öldürüyorlar ki bu olay hiç duyulmasın…

Veliaht Prens zombileri Sangju’nun güneyinde karşılama kararı alır. Orada bulunan dere sulak alanları kullanarak hayatta kalabileceklerini düşünür. Sulak bölgelere savunma hattı kurulur ve zombiler beklenmeye başlanır.

Ancak gece boyunca zombiler ortaya çıkmazlar. Ancak bölüm sona ererken son derece tehlikeli ve ölümcül bir gelişme yaşanıyor. Güneş doğarken, sislerin içerisinden inanılmaz bir zombi ordusu gelmektedir. Donuk Vadi’de bulunan Seo Bi, orada gündüz vakti ortalıktan dolaşan zombileri görünce bizleri şaşkına çeviren şu cümleleri söyler:

“Uyumalarının nedeni Güneş değilmiş. Sıcaklıkmış.”

Yani için önemli olan Güneş’in doğması değilmiş. Onlar vampirler gibi gün ışından kaçmıyorlarmış. Kaçtıkları şey sıcak havaymış ve artık kış şartları hüküm sürdüğü için zombiler gündüz saklanmaya gerek duymuyorlar. 

Kingdom 1. sezon korkunç bir zombi ordusunun gündüz saldırısıyla son buluyor. Byeongseong Deresi’nin yanındaki savunma hattında korkunç bir savaş başlamak üzeredir.

Kingdom 1. sezon incelemesini buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

In A Violent Nature İncelemesi | Benzersiz ve Korkunç

0
Karşımızda alışageldiğimiz slasher klişelerini altüst eden bir film bulunuyor. In A Violent Nature, Johnny adında ölümsüz, maskeli bir katilin hikâyesini aktarıyor. Peki, bu film...

Winnie The Pooh 2 İnceleme | Katil Ayı Artık Daha Güçlü

0
Winnie the Pooh serisinin slasher-ı katil ayı Winnie gerçekten harika bir dönüş yaptı. Serinin ilk filmi Şubat 2023’te gösterime girmişti. Yaklaşık bir buçuk yıl...

Elm Sokağında Kabus Serisi | Freddy Krueger’ın Bilinmeyenleri

0
Elm Sokağı serisi incelemelerine devam ediyoruz. Bir önceki yazıya buraya tıklayarak ya da aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://sinemasayfam.com/2024/06/26/elm-sokaginda-kabus-tum-dehsetiyle-freddy-krueger-2 5. Elm Sokağı Kabusu 5: Hayal Çocuk (1989) Serinin beşinci...

Elm Sokağında Kabus | Tüm Dehşetiyle Freddy Krueger

0
Elm Sokağı serisinin ölümsüz slasher karakteri Freddy 1984’ten itibaren kabuslarımıza musallat olmaya devam ediyor. Freddy, sizi kabuslarınızda öldürürse gerçek yaşamda da ölmüş oluyorsunuz. Kırmızı yeşil...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img