12 C
İstanbul
KategorilerKorkuKatil Bebek Chucky vs Şeytanî Annabelle

Katil Bebek Chucky vs Şeytanî Annabelle

Bir tarafta Katil Bebek Chucky ve diğer tarafta şeytanî Annabelle. Her ikisi de kendi evrenine sahip, her ikisi de ölümcül ve her ikisi de son derece gizemli…

Bu iki evrenin kısa bir karşılaştırmasına ne dersiniz? Detaylara girmeden yüzeysel de olsa iki evren hakkındaki düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Chucky Serisi ve Conjuring Evrenine Karşı

Öncelikle her ikisi serinin de bütün filmlerini dikkatle izlemiş ve bunun da ötesinde her iki evren hakkında inceleme videoları hazırlamış birisi olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Conjuring Evreni, çok daha karanlık, çok daha ürkütücü ve çok daha sağlam…

Her ne kadar Chucky’nin içerisinde korkunç bir katil olsa da, Chucky bebeğin görünüşü yüzüne atılan çiziklerle, elindeki klasik bıçağı ile ürpertici hale getirilmeye çalışıyor; çünkü sonuç olarak karşımızda bir oyuncak bebek var. Zaman zaman elinden tutularak bir köşeye atılan, zaman zaman bir çocuk tarafından kucaklanan bir bebek, ne kadar ürpertici olursa olsun hiçbir zaman gerçek bir iblis ya da şeytan kadar ürkütücü olamaz.

Ayrıca insanlar her zaman için bilinmeyenden daha fazla korkar. Ruhlar dünyası, şeytanlar, iblisler insanlar için görebildikleri, dokunabildikleri oyuncak bir bebekten (içinden bir katilin ruhu da olsa) daha korkunçtur.

İkinci olarak Chucky serisi korku ve gerilim bağlamında inişli çıkış bir grafik sergiliyor. Çocuk Oyunu adıyla 1988 yılında ortaya çıkan filmde büyü yoluyla oyuncak bir bebeğin içerisine hapsolan bir seri katil bulunuyordu. Ancak serinin şu ana kadar çekilmiş son filmi olan Child’s Play- Çocuk Oyunu’nda (2019) filmin mantığı tamamen değiştirildi. Büyü olayı seriden tamamen sökülüp atıldı ve Chucky bebek ayarlarıyla oynanmış, ruhsuz bir mekanik bebeğe dönüştü. Fabrikadan kovulan bir işçi intihar etmeden önce seri halinde üretilen bebeklerin bir tanesinin güvenlik protokollerini devre dışı bırakıyor.

Bu hamle bence seriye yapılmış korkunç bir ihanetti. Ama ne olursa olsun yapımcılar böyle bir senaryoyla devam etme kararı almışlar. Ancak Conjuring evrenine baktığınızda evrenin mantığın ne küçük bir sapma bile göremiyorsunuz. Kronolojik olarak ilk film olan The Nun (2018) 1952 yılında geçiyor. Şeytanî rahibe Valak’in orijin hikayesiyle başladığımız evren cadılarla, farklı farklı iblislerle, şeytan çıkarma ayinleriyle, ailelere musallat olan kötü ruhlarla devam ediyor. Bu bağlamda Conjuring evreni her filmde aynı kaliteyi tutturamasa da genel olarak çizgisini asla bozmadı ve Chucky serisi gibi ölümcül bir hataya düşmedi.

Söylemek istediğim bir diğer nokta şu: Chucky serisinde zaman zaman komediye kaçan unsurlar yer alıyor.

Örneğin Chucky’nin Gelini (1998) filmi. Siz ne kadar ciddi bir kurgu yaparsanız yapın bir oyuncak bebeğin bir başka oyuncak bebeği hamile bırakmasını (her ne kadar insanlaşıyor olsalar da…) ve sonra yeni doğan bebeğin daha doğar doğmaz vahşi bir Allien gibi bir insana saldırıp onu öldürmesi izah edemezsiniz. Bu sahneler insanı gülümsetiyor. Ayrıca Chucky’nin orantısız gücü çoğu zaman filmde mantık hataları meydana gelmesine neden oluyor.

Çocuk Oyunu (1988) filminde Chucky’nin üzerine açılan ateş sonrasında adeta bir terminatör edasında vücudunun parçaları tek tek koparken hâlâ yürümesi, en sonda bedenden ayrılmış bir kolun (evet tek bir kol…) polise saldırması muhtemelen 100-150 gram ağırlığındaki bir kolun kocaman adamı sağa sola atması illa ki seyredenlerde bir gülümseme meydana getirmiştir diye düşünüyorum. Bunu ciddiye almak mümkün mü? Üstelik bu kol olayı Seed of Chucky’nin sonunda yine karşımıza çıkıyor. Kutudan çıkan bir adet kol vahşice saldırıyor geçiyor. Üstelik bu sırada gülme sesleri duyuluyor.

Chucky sonuç olarak bir bebek… Ağırlığı muhtemelen 2-3 kg civarındadır diye düşünüyorum. Böyle bir bebeğin dev cüsseli adamlara veya yetişkin kadınlara saldırarak onları ürkütmesi, kaçırması hatta onlarla fiziksek bir mücadeleye girişmesi inandırıcı olamıyor. Ancak Conjuring iblisleri o kadar ölümcül o kadar vahşi ki onlarla karşılaşınca bırakın mücadele etmeyi hayatta kalmanız bile bir mucize.

Conjuring evreninde ölümlerin nasıl olacağı, kötülerin nereden çıkacağı, kime karşı ne planladığı her zaman büyük bir gizem. Ancak Chucky serisinde ölümler belli bir süre sonra rutine biniyor ve birbirini tekrar ediyor. Siz sadece yeri ve zamanı bekliyorsunuz. Kimin öleceği zaten belli. Siz sadece Chucky’nin onu nasıl öldüreceğini merak ediyorsunuz.

Son olarak şunu ifade edeyim.

Chucky’nin sanırım serinin tüm filmlerinin sonunda parça parça olduktan sonra, hava uçurulduktan sonra, vahşice öldükten sonra bir sonraki filmde mantık sınırları alt üst ederek yeniden “dikilmesi”, yeni bedenlere kavuşması serinin ciddiyetini bozuyor. Ne olursa olsun onun tekrar canlanacağını biliyorsunuz… Conjuring evreninde ölüm ciddi bir olaydı ve geriye dönüşü olmaz. Cadılar yada iblisler Cehennem’e döndükten sonra şu an için geriye dönen hiç olmadı. Aynı durum insanlar için de geçerli, ölen ölmüştür; ölüm geriye dönüşü olmayan bir yolculuğun başlangıcıdır.

Sonuç olarak Conjuring evreni her anlamda Chucky serisine karşı ezici bir üstünlüğe sahip. Chucky serisini biraz gülümsemek, biraz eğlenmek ve biraz da gerilmek için; Conjuring evrenini ise sadece korkmak için izleyebilirsiniz.

Chucky serisi izleme sırası:

1- Çocuk Oyunu (1988)

2- Çocuk Oyunu II (1990)

3- Çocuk Oyunu III (1991)

4- Chucky’nin Gelini (1998)

5 Bebek (2004) – (Orijinal adı: Seed of Chucky)

6- Chucky’nin Laneti (2013)

7- Chucky Geri Dönüyor (2017) – (Orijinal adı: Cult of Chucky)

8- Child’s Play (2019)

Conjuring evreni izleme sırası:

1. The Nun (2018)

2. Annabelle: Creation (2017)

3. Annabelle (2014)

4. The Conjuring (2013)

5. Annabelle Comes Home (2019)

6. The Curse of La Llorona (2019)

7. The Conjuring 2 (2016) 8. The Conjuring: The Devil Made Me Do It (2021)

Son Eklenenler

En Popüler

Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı- Orijin Hikayesi

0
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes- Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı, serinin (sonradan yazılan) aynı isimli ön kitabına dayanıyor ve...

Merakla Beklenen Film Paranoya’nın Çekimleri Başladı

0
Yılın merakla beklenen, iddialı filmi Paranoya sete çıktı. Onur Buldu’nun canlandırdığı Muntazam adlı bir gazetecinin paranoyası nedeniyle başına açtığı komik ve tuhaf işleri konu...

Russell Crowe’ın Yeni Filmi Sleeping Dogs

0
Russell Crowe'ın başrolünde yer aldığı; suç, gerilim ve gizem etiketlerine sahip Sleeping Dogs, alzheimer hastası olan eski bir cinayet masası dedektifinin (Russell Crowe) bir...

The Greatest Hits Filmi | Zaman Yolculuğu ve Romantizm

0
Hulu'da yayınlanan The Greatest Hits, bilim kurgu konseptine romantik bir yaklaşım getiriyor diyebiliriz. Ned Benson tarafından yazılan ve yönetilen filmde, Harriet isimli bir kadın...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img