The Nun-dehşetin-yüzü-1

The Nun – Dehşetin Yüzü (2018), The Conjuring evreninin başlangıç filmi olarak sayabileceğimiz bir yapım. Filmde, The Conjuring 2- Korku Seansı 2‘de (2016) ortaya çıkan şeytanî rahibe Valak’ın (The Nun) orijin hikayesini seyrediyoruz.

Vatikan, Rahip Anthony Burke’yi Romanya’da oldukça eski bir manastırda meydana gelen bir intihar vakasını araştırmak üzere görevlendiriyor. Orta Çağ’da Aziz Carta Dükü tarafından yapılan tarihi mastırda bir rahibe kendisini asarak intihar etmiştir. Rahip Burke, Vatikan’ın isteği üzerine yanına henüz bağlılık yemini etmemiş bir rahibe adayı diyebileceğimiz Irene’yi alır ve olayın geçtiği köye ulaşır. Bu andan sonra zaten manastırın içindeki gizemlerin adım adım çözülmesi sürecini seyrediyoruz.

Türkçe oldukça ilginç bir seçimle Dehşetin Yüzü olarak çevrilen The Nun, bir orijin hikayesi olarak güzel. Bu yapım The Conjuring gibi oturmuş ve sağlam bir hikayesi bulunan bir serinin bir tür ara filmi olarak görülebilir. Filmi tek başına ele aldığımızda çok sağlam, çok korkunç, çok etkili bir yapım olduğunu söyleyemem. Yer yer sıkıcı olduğunu bile söyleyebilirim. Ancak Valak’ın kötülüğünün kökenlerini, Cehennem’den nasıl yükseldiğini ve diğer bazı detayları öğrenmek her açıdan güzeldi.

Filmin sonu seriyi bilenler için pek sürpriz sayılmaz; çünkü finalin “bir taraftan öyle olmayacağı diğer taraftan da öyle sonuçlanacağı zaten tahmin ediliyordu.”

The Conjuring evrenini öğrenmek, seriye hakim olmak istiyorsanız açılışı bu filmle yapmanız bence en doğrusu.

Filmin spoiler içeren detaylarına henüz değinmiyorum. 25. Kare üzerinde serinin incelemesini yapmayı planlıyorum.

The Nun – Dehşetin Yüzü (2018) serisinin kronolojik sıralaması şu şekilde:

  1. The Nun (2018)
  2. Annabelle: Creation (2017)
  3. Annabelle (2014)
  4. The Conjuring (2013)
  5. Annabelle Comes Home (2019)
  6. The Curse of La Llorona (2019)
  7. The Conjuring 2 (2016)
  8. The Conjuring: The Devil Made Me Do It (2021)

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz