17.9 C
İstanbul
KategorilerBilim KurguBlack Widow Tüm Detaylar, Teoriler ve Final Anlatımı

Black Widow Tüm Detaylar, Teoriler ve Final Anlatımı

Marvel, sinemaya dönüşün açılışını aksiyon ve dram karışımı Black Widow’la yaptı. Uzun zamandır beklenen bir filmdi. Natasha Romanoff’u ilk kez Demir Adam 2’de bir ajan olarak görmüştük. Etkili bir karakterdi ve hayranları bu karakterin solo filmi için oldukça istekliydi.

Yazı spoiler içeriyor.

Orijinal Adı: Black Widow
Tür: Aksiyon, macera, bilim-kurgu
Yönetmen: Cate Shortland
Ülke: Amerika
Türkiye Gösterim Tarihi: 09 Temmuz 2021
Oyuncular: Scarlett Johansson, Florence Pugh, Rachel Weisz, David Harbour, Ray Winstone
Süre: 02s13d
IMDB: 7,1 – 25. Kare puanı: 6,8

Filmin Konusu Üzerine…

Film, Natasha’nın sürgün dönemlerini anlatıyor. Sivil Savaş sonrasında Avengers ikiye bölünmüştü ve kahramanların bir kısmı Kaptan Amerika da dahil olmak üzere kaçak hayatı yaşamaya başlamıştı. Film tam olarak İç Savaş olaylarıyla Thanos’un Dünya’yı işgali arasında geçiyor.

Bir kaçak durumun düşen Natasha filmin hemen başlarında izini kaybettiriyor ve Norveç’in muhteşem doğasında yaşamaya başlıyor.

Bu uzun solo filmde Natasha’nın çocukluğunu, kardeşini, kendilerini yetiştiren Rus ajanı aileyi tanıyoruz. Film aslında özet olarak Natasha’nın geçmişini detaylandırıyor. Üvey kardeşi Yelena, Rusya’nın ilk ve tek süper askeri Alexei ve yapay ailenin annesi Melina… Tüm bu karakterler, onların geçmişleri, şu anları ve aralarındaki ilişkiler aktarılıyor.

Diğer taraftan da widow sisteminin nasıl işlediği, nerede ve nasıl eğitim aldıkları, beyinlerinin nasıl yönlendirildiği aktarılıyor. Yelena ve Natasha, Kızıl Oda’nın yerini bulmak için birleşiyorlar. Ancak sorunları odanın yerini bilmemeleri.

Kızıl Oda’nın yerini bilen bir kişi vardır o da  hapiste çürümeye terk edilen red guardian, kızıl muhafızdan başkası değildir. Natasha ve Yelena üvey babalarını hapisteyen kaçırıyorlar. Son olarak da üvey annelerinin yanına gidiyorlar. İlerleyen dakikalarda Natasha’nın gerçek annesini de öldüren güç manyağı Dreykov ile tanışıyoruz ki bu adam Kızıl Oda’yı yöneten kişi…

Kızıl Gardiyan her ne kadar kostümü üzerine oturmasa da yine de grubunun kaba gücünü temsil eden kişi… O karmaşa sırasında Taskmaster’la dövüşüyor ve onu bir süre de olsa engelleyebiliyor.

Grubun beyin takımı Natasha ve Melina… Kızıl Oda’yı indirecek tüm planları ikisi yapıyor. Hatta Yelena’nın bile plandan sonradan haberi oluyor.

Filmin en sürpriz sahnesi tabii ki Natasha’nın yüz değişimi sahnesiydi. Onun kimliğinin açığa çıktığı sahne gerçekten güzeldi.

Ben önce onun Melina’yı etkisiz hale getirdikten sonra bu planı kendisinin yaptığını düşünmüştüm ama planda her ikisi de varmış. Film baştan sona kadar kadın kahramanların ön planda olduğu bir yapımdı. Süper kötü karakterimiz Taskmaster aslında şişko papates Dreykov’un kızı. Natasha yıllar önce Dreykov’u öldürme görevi sırasında ona da zarar vermiş. Bir anlamda büyük kötüyü öldürebilmek için onun kızın ölmesine göz yummuş. Natasha bunca yıl kızın öldüğünü düşünmüş ama hayır… Babası onu kurtarmış ve Taskmaster’a dönüştürmüş.

Natasha Neden Kendi Burnunu Kırdı?

Zeka küpü ve kontrol manyağı Dreykov, kendisini garantiye almak için tüm widow-lara bir tür hormonal kilit uygulamış. Widow’lar onun kokusunu aldığı sürece ona zarar veremiyorlar. Natasha ona zarar verme amacıyla dokunamıyor. Aslında Natasha’nın Dreykov’a dokunduğunu gördük ama iş zarar vermeye gelince kilit sistemi devreye giriyor.

Natasha onu tahrik ederek, onu kızdırarak kendisine vurmasını sağlıyor. Amacı koku almasını sağlayan sinirleri kökten ayırmak. Bunun için de burnunun kırılması gerekiyor. Ancak Dreykov yeterince sert vuramadığı için Natasha bunu kendisi yapıyor.

Peki, bunu neden daha önceden yapmıyor? Natasha bu kilit sistemini Kırmızı Oda’ya çıkmadan önce zaten öğrenmişti. Burada Dul’un klasik sorgu sistemi devreye giriyor. O rakibini konuşturmak için onun kazandığını düşünmesine izin veriyor. Bunu daha önce de görmüştük. Kazandığını düşünen Dreykov, Natasha’ya tüm sistemi ve sistemi nasıl çalıştırdığını gösterdi.

Eğer Natasha, oraya burunu kırık bir halde çıksaydı Dreykov’u zafer kazandığına ikna edemezdi ve sistemin nasıl çalıştığını göremezdi.

Taskmaster Üzerine…

Filmin sonlarında Natasha’nın, Taskmaster’ı ölüme terk edemediği sahne çok güzeldi. Orada Natasha geçmişte yaptığı hatayı telafi etmenin bir yolunu buldu. Bu sahne Natasha’nın geçmişle yaptığı belki de en büyük hesaplaşmaydı.

Taskmaster onu anlamıyordu. Beyni hâlâ babasının kontrolü altındaydı ve serbest kalır kalmaz, Natasha’ya saldıracaktı. Natasha bunu bilmesine rağmen bölmeyi açtı; çünkü Taskmaster bunu anlamasa da onun kendi kendini affedebilmesi için bunu yapması gerekiyordu. Yıllar önce ölümüne neden olduğunu düşündüğü kişinin bu kez hayatını kurtarıyordu; hem de kendi hayatını riske atmak pahasına… Ne olursa olsun bu Natasha için önemli bir andı. Onun yolculuğu için bu yüzleşmenin gerçekleşmesi gerekliydi; yoksa hep bir şeyler eksik kalacaktı.

Dreykov’u kendi kızına bile acımayan, insanlıktan çıkmış ve genel anlamda kadınlara düşman bir manyak olarak görebiliriz. Bir insan tanımadığı kişileri geçtim, kendi öz kızına nasıl böyle bir şey yapar? Onu resmen bir makineye dönüştürmüş, bir maskenin ardına hapsetmiş ve onu kendi pis emelleri için kullanmaktan çekinmiyor.

Taskmaster gibi bir karakterin bu filmin sonunda ölmemesi ve rehabilite edilmesi muhtemelen bu karakterin artık Marvel Sinematik Evreni’nde sık sık karşımıza çıkacağını gösteriyor. Onun belki de geride kalan ve iyileşen dulları eğitmeye başlayacağını söyleyebiliriz.

Bu arada diğer dullara ne olacak?

Beyinleri normale döndükten sonra Natasha’ya şimdi ne olacak diye soruyorlar. Natasha ne yaparsanız yapın ama Kırmızı Oda’dan uzaklaşın gibi şeyler söyledi. Onların hepsinin bir anlamda yeniden doğduğunu söyleyebiliriz. Bu etkiden kurtulmaları onlar için inanılmaz bir gelişme. Bu anlamda onların hepsini Kırmızı Oda’dan kurtulabilen bir başka uçağın içinde görmemiz onların bir takım gibi hareket edeceğini gösteriyor.

Grupta görünüşe göre Yelena, Antonia, Melina ve süper asker Alexei yer alacak. Onları gelecek Marvel film ya da dizilerinde bir takım olarak göreceğimiz anlaşılıyor.

Black Widow’un Vedası

Natasha’nın kardeşiyle, anne ve babasıyla gitmemeyi tercih etmesi ve onlara veda etmesi bir anlamda hepimize bir veda. O bu filmde geçmişiyle hesaplaştı, onun yaşamını öğrendik, ailesini tanıdık, onun hikayesindeki boşluklar dolduruldu ama en önemlisi onun varisini gördük. Yelena… Üvey kız kardeşi onun hareketlerini taklit etmeye çalışmıştı. Diğer taraftan en sonra yeleğini ona verdi. Tüm bunlar bizi olası bir vedaya hazırlıyordu ve bu gerçekleşti.

İki üvey kız kardeşin çatışmasında onların birbirlerine gerçek bir üstünlük sağlayamaması da belki gelecek adına bir yatırımdı. Yelena kardeşi kadar iyi dövüşen bir katil…

Kredi sonrası görülen sahne End Game olaylarından sonra geçiyor. Natasha’nın mezarını görüyoruz. Bilindiği üzere Natasha, Sonsuzluk Taşı’nı elde etmek için hayatını feda etmiş ve çok büyük bir fedakarlık sergilemişti. Aslında Şahingöz de kendisini feda etmek için atılmıştı ama sonunda aşağıya düşen Natasha olmuştu.

Filme dönersek Yelena orada çok yaşlı görünmüyor. Bu muhtemelen End Game sonrasında yaşanan zaman atlamasından kaynaklanıyor. Yelena, hayatına kiralık katil olarak devam ediyor ama daha da önemlisi bir organizasyondan maaş alıyor.

Burada Yelena’ya iş getiren Valentina’yı daha önce Disney Plus dizisi The Falcon ve Kış Askeri’nin son iki bölümünde seyretmiştik..

Aslında eğer pandemi kaynaklı gecikmeler olmasaydı Valentina karakterinin ilk olarak burada yani Black Widow’da görünmesi gerekiyordu. Ancak planlar değişti ve onu önceden görmüş olduk.

Valentina, Natasha’nın ölümünden sorumlu kişinin Clint Barton yani Şahingöz olduğunu söylüyor.O bir anlamda Yelena’yı yanlış yönlendiriyor. Yelena’nın yeni hedefi Şahingöz… Bu sahne muhtemelen bu yıl çıkması beklenen Şahingöz dizisiyle bağlanacak. Valentina muhtemelen Şahingöz’ü ortadan kaldırmak için Yelena’yı kullanmak istiyor. Valentina çizgi romanlarda çok karışık bir karakter. SHIELD için çalışıyor; ama sonradan Rusların uyuyan bir ajanı olduğu ortaya çıkıyor.

Onun planı şu an için belirsiz; ancak muhtemelen daha büyük kötüler için bir aracı konumunda ve gizemli bir figür.

Natasha Kesin Olarak Öldü Mü?

Söz konusu Marvel Sinematik Evren’i olunca kesinlik söz konusu olamaz. Hele hele paralel evrenler söz konusuysa. Pek çok karakterin öldükten sonra geri geldiğini gördük.

Kış Askeri’nde Nick Fury, Sebastian Stan’ın canlandırdığı Kış Askeri tarafından öldürülmüştü ama sonra bunun bir kandırmaca olduğu ortaya çıktı. Vision, Infinity War’da öldükten sonra WandaVision’da ne olursa olsun tekrar ortaya çıktı.

Loki saymıyorum bile… Thanos onu kalıcı olarak öldürdükten sonra bile yepyeni bir diziyle karşımıza çıktı. Bu nedenle Black Widow’un tamamen gittiğini söylemek için erken diyebiliriz. Evet, şu an için veda ederek ayrıldı ama her şey olabilir… Marvel çoklu evrenlere kafayı takmış durumda. Onu başka bir evrende de seyredebiliriz.

Black Widow incelemesini 25. Kare üzerinden seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Mothers’ Instinct | Etkileyici Bir Psikolojik Gerilim

0
Drama ve gerilim filmi Mothers' Instinct, iki yıldız oyuncuyu Anne Hathaway ve Jessica Chastain'i aynı filmde seyretme fırsatı sunuyor. Yan yana evlerde yaşayan Alice...

Netflix’in Monster Filmi | Konusu ve Detaylar

0
Rako Prijanto'nun yönettiği, Endonezya yapımı korku ve gerilim filmi Monster, bir "canavar" tarafından kaçırılan Alana ve Rabin isimli iki çocuğun hikayesini aktarıyor. Alana ve...

Gizem Filmi The Fare Final Anlatımı

0
The Fare, D.C. Hamilton tarafından yönetilen 2018 yapımı psikolojik gizem filmi. Hikayemizin kahramanı bir tür zamansal döngüye hapsolmuş bir taksi şoförü. Harris adındaki bu...

Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık | Ceasar’ın Anısına

0
Wes Ball'ın yönettiği; aksiyon, bilimkurgu ve macera etiketlerine sahip Kingdom of the Planet of the Apes- Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık yeni bir üçlemenin ilk...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img