Mayor Grom Chumnoy Doktor

Mayor Grom Veba Doktoru Rus yapımı bir suç, macera ve aksiyon filmi. St. Petersburg’dayız. Tek başına tüm polis teşkilatından daha fazla suçlu yakalayan polis Igor Grom, tek başına çalışmayı seven, yetenekli birisidir. Şehirde Veba Doktoru’nun maskesinin takan gizemli birisi ortaya çıkar. Şehrin kanunsuzluk vebasından ötürü hasta olduğunu ilan eden bu gizemli kişi, suç işledikten sonra toplumdaki yüksek statülerini kullanarak (rüşvet, çıkar, tehdit vs.) ceza almaktan kurtulan kişileri öldürerek “tedaviye” başlar. Halk tedirgindir. Polisler bu yeni nesil suçluya karşı çaresizdir. Igor, bu gizemli adamın peşine düşer.

Mayor Grom: Veba Doktoru baştan sona kadar Hollywood özentisi klasik bir konuyu işleyen son derece basit, hiçbir orijinal yönü bulunmayan bir film. Aksiyon sahneleri son derece klişe. Süper suçlu, suç işleme mantığı Hollywood’da sayısız baskısı yapılan klasik bir tipleme. Grom adlı dedektifin zihninde olasılıkları hesaplayarak onları adeta yaşıyor gibi hayal kurabilme yeteneği büyük olasılıkla Hannibal Lecter serisinden Will Graham’den ilham alınarak düşünülmüş.

Mayor Grom: Veba Doktoru özet olarak baştan sona kadar sıradanlıktan ve taklitten öteye geçemeyen basit bir yapım. Ruslar kendi potansiyellerini böyle taklitlere harcamaktansa umarım orijinal ve sağlam filmler çıkarırlar. Bu gibi filmler Rus sinemasını bir süre sonra (aynen bizim yerli dizi sektörü gibi) çöplüğe çevirebilir.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz