26.4 C
İstanbul
KategorilerFantastikLoki 5. Bölüm - Olamaz!! Herkes Yanıldı (mı?)

Loki 5. Bölüm – Olamaz!! Herkes Yanıldı (mı?)

Loki 5. bölümde cevaplardan çok sorular vardı. Timsah Loki’yi yakından tanımak ve Mobius’un ölmediğini görmek keyifliydi. Onun artık yüce bir amacı var. Loki’lerin buluşması sevindiriciydi ama kalıcı olmayacağını düşünüyorum. Zaman birliğinin ardında kimin olduğunu öğrenmeye sadece bir bölüm kaldı… Kang mı geliyor? Yoksa tüm bunlar oyun içinde oyun mu?

Oyun İçinde Oyun

Mobius, timsah Loki hakkında konuşurken son derece kritik bir cümle söylüyor. Ben bu cümlenin bizi sağlam bir ters köşeye hazırladığını düşünüyorum. Cümle şu: “Sizin olayınız hep oyun içinde oyun… Buna saygı duyuyorum.”

Bu bölümde devasa boyutlardaki mor kafayı görmemiz Kang teorilerini güçlendirdi. Buna şüphe yok. Mor kafa yani Alioth sayesinde doğrudan Kang’la bağlantı kurabiliyoruz. Alioth çizgi romanlarda dokunduğu her şeyi yok eden, tüm boyutlarda yıkıma neden olan muazzam bir bulut ve zaman-ötesi bir varlık olarak anlatılıyor.

Kang’la olan bağlantısı dikkat çekici. Şöyle ki Alioth çizgi romanlarda aslında kendi imparatorluğu bulunan bir varlık ve bir sömürgeci gibi yayılıyor. Bir süre sonra Kang’ın sınırlarını zorlamaya başlıyor ve Kang onun kendi bölgesine girmesini engellemek için bir tür bariyer meydana getiriyor. Kang’ın ölümüne kadar bu bariyer Alioth’ı durdurabiliyor; ancak ölüm sonrasında bu devasa yaratığın önü alınamıyor. Bu nedenle Kang tekrar hayata döndürülüyor.

Loki’ye gelirsek dizide ısrarla Alioth’ın bir bekçi köpeği olduğu söyleniyor. Onun arkasında birisi olmalı. Loki ve lady Loki bunu öğrenmek için can atıyorlar. Zamanın sonundaki bu boşluktan ayrılma şanslarını kullanmıyorlar ve tüm bunların arkasında kimin olduğunu öğrenmek için orada kalyorlar.

Burada şöyle düşünebiliriz. Finalde ucu gösterilen kalenin ya da şatonun içinde Kang var.

Marvel Evrenine yeni bir kötü katılıyor ve Loki dizisinin geniş evrendeki amacı bizi bu kötüyle tanıştırmaktı. Alioth’la karşılaştığımıza ve bir de bunun üzerine şato türü bir yapı gördüğümüze göre gelecek bölümde Kang’la tanışabiliriz. Zaman Varyansı Birliği ve tüm bu düzeni Kang kurmuştur. Zamanın sonu olarak gösterilen yer hem Alioth’ı hapsetmek için hem de Zaman Varyansı sistemini tehlikelerden korumak için yapılmış sahte bir mekan olabilir. Çünkü 5. bölümde işaret edildiği üzere zaman yazılmaya devam ediyor. Son denilen yer aslında son değil. Çünkü zaman aslında sonsuza doğru akan bir çizgi. Bu çizgi üzerinde kurulan sistem böyle sahte bir mekanla korumaya alınmış olabilir.

Bu teori elde var bir olsun. Ancak işler böyle gitmeyebilir; çünkü karşımızda Loki var ve oyun içinde oyunla karşılaşmamız olası… Az önce bahsettiğim teori Loki’yi bir anlamda pasifize ediyor. Adı Loki olan bir dizide her şeyin ondan daha büyük bir güce bağlanarak sona ermesi bana mantıklı gelmiyor.

Marvel’ın çizgi romanlardaki kurguları birebir takip etmediğini defalarca gördük. Yine bir farklılığın yaşanması bizi şaşırtmamalı diye düşünüyorum. Ne olacağını kestirmek zor; ancak Kang’ı hiç görmediğimiz daha farklı bir sonla karşılaşırsak hiç şaşırmamamız gerekiyor.

Bu oyunun kurucularından bir tanesi yaşlı Loki çıkabilir. Onun çocuk Loki’nin emirlerini uygulaması bizim Loki’nin dikkatini çekmişti. Burada olağan olmayan bir şeyler var. Tüm bu bölge nasıl oluyor da çocuk Loki’nin krallığı olabiliyor? Yaşlı Loki, Loki’lerin yeteneğinin hayatta kalmak olduğunu söylemişti. Ancak bölüm sonunda onun görünüşe göre öldüğünü gördük. Bu bir hile miydi? Bence evet. Yaşlı Loki ölmedi. Zaten onun kullandığı gücün inanılmaz boyutlarda olduğunu gördük. Bizim Loki onun sandıklarından daha güçlü olduğu söyledi.

Muhtemelen yaşlı Loki bir oyun kurucu ve tüm bu sistemin ardında onun olması olasılığı var. Şu an için ortadan kayboldu ama gelecek bölümde onu şatonun içerisinde tahtın üzerinde otururken görürsek şaşırmayalım. Yaşlı Loki’ye yapılan bu yatırımlar ve göndermeler onun sadece hayatta kalmaya odaklanan bir Loki olmadığı anlaşılabiliyor. Sanki diğer Loki’leri pasifleştirmeye yönelik adımlar atan birisiydi. Her neyse… Bunu gelecek bölümde daha net olarak göreceğiz.

Ravonna’nın Derdi Nedir?

Ravonna karakteri göründüğünden çok daha derin ve yetenekli birisi. Bu bölümün en büyük sürprizlerinden birisi buydu. Sylvie’yı bir süreliğine de olsa kandırabilmesi, zaman ajanları gelene kadar onu oyalamayı planlaması gerçekten iyiydi. Görünüşe göre Ravonna bu sisteme adeta tapıyor. Onun ne olduğunu ve ardında tam olarak kimin bulunduğunu bilmiyor. Bu net. Ancak sistemdeki herkesi kandırabilecek bir donanım sahibi olduğu görülüyor.

Diğer tarafa gidenlerden ve boşluk denilen o mekandan haberi var. Bu inanılmazdı. Onun gizemi artıkça artıyor. Ravonna muhtemelen sistemdeki herkesin kandırıldığını da biliyordu. Bir önceki videoda bundan bahsetmiştim. Onun sisteme olan bağlılığı kendi kişiliğinden de kaynaklanıyor olabilir. Şöyle ki o gerçekten de oraya nasıl geldiğini ve tüm bunların ardındaki kişi bilmiyor. Ancak bunu umursamıyor. Bir gücün varlığının farkında ve o güce tapıyor. Çünkü o güç kendisine bu sistemi yönetme gücü bahşediyor.

Bu anlamda Ravonna’nın bir kukla olduğu kesinleşse de onun ihtiraslarının büyüklüğü ve sisteme olan bağlılığının gücü tahminimizden çok daha yüksek. Tüm sistemi yıkmaya gelen Mobius’un işi zor. Ravonna’yı yapabilirse etkisiz hale getirmek zorunda. Ancak onların arasındaki bir savaş sonunda bir ölüm olacağını düşünmüyorum. Eğer Mobius başarılı olursa ki muhtemelen olacaktır Ravonna’yı zamanın sonundaki boşlukta hapsedilmiş olarak görebiliriz. Onun gibi bir karakter gelecek filmde ya da dizilerde Marvel’ın çok işine yarayacaktır; ona bu kadar yatırım yapılmasının nedeni bence bu.

Ravonna, sistemin kurucusunun kim olduğunu öğrenmek için dosyaları araştırmaya başladı. Bu çabaları eğer onu bir noktaya ulaştırırsa gelecek bölümde Ravonna’yı tüm sistemi kurtarmak için Loki’lerin keşfettiği kaleye geçiş yaparken görürsek şaşırmam. Sistemi kurtarmak için elinden geleni yapacaktır.

Loki 5. bölüm incelemesinin tamamına 25. Kare üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

In A Violent Nature İncelemesi | Benzersiz ve Korkunç

0
Karşımızda alışageldiğimiz slasher klişelerini altüst eden bir film bulunuyor. In A Violent Nature, Johnny adında ölümsüz, maskeli bir katilin hikâyesini aktarıyor. Peki, bu film...

Winnie The Pooh 2 İnceleme | Katil Ayı Artık Daha Güçlü

0
Winnie the Pooh serisinin slasher-ı katil ayı Winnie gerçekten harika bir dönüş yaptı. Serinin ilk filmi Şubat 2023’te gösterime girmişti. Yaklaşık bir buçuk yıl...

Elm Sokağında Kabus Serisi | Freddy Krueger’ın Bilinmeyenleri

0
Elm Sokağı serisi incelemelerine devam ediyoruz. Bir önceki yazıya buraya tıklayarak ya da aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://sinemasayfam.com/2024/06/26/elm-sokaginda-kabus-tum-dehsetiyle-freddy-krueger-2 5. Elm Sokağı Kabusu 5: Hayal Çocuk (1989) Serinin beşinci...

Elm Sokağında Kabus | Tüm Dehşetiyle Freddy Krueger

0
Elm Sokağı serisinin ölümsüz slasher karakteri Freddy 1984’ten itibaren kabuslarımıza musallat olmaya devam ediyor. Freddy, sizi kabuslarınızda öldürürse gerçek yaşamda da ölmüş oluyorsunuz. Kırmızı yeşil...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img