Fear-Street-Korku-Sokagi-poster-2

Son nefesinden önce çelme taktı ölüme…

Kesti şeytani elini, kaybetmedi hakimiyetini.

Uzanır iyilere mezardan,

köleler yapar onlardan.

Fear Street- Korku Sokağı aslında 1989-1997 yılları arasında yayınlanan tam olarak 51 tane kitaptan oluşan bir seri. Netflix’te görünüşe göre bir üçleme olarak yayınlanacak.

Serinin ilk filminde 90’ların o nostaljik havası aktarılmaya çalışılmış. Bence bunda AVM sahnesi dışında çok başarılı olamamışlar…  Kıyafetler, konuşma ve hitap tarzları ayrıca saç stilleri 90’ları yansıtmaktan hayli uzak. Bunu en başta söylemek istedim; çünkü filmin 90’larda geçtiği duyunca, nostaljik bir film izlemeyi umarsanız hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Filmin konusu kısaca şu: Shadyside adındaki bir kasabada vahşi cinayetler işlenmektedir. Üstelik tam 300 yıldır… 50’lerde, 60’larda, 70’lerde… Bir grup genç, bu kasabaya geldiklerinde kendilerini birden bire bir kabusun içerisinde bulurlar. Hem hayatta kalmaya hem de gizemleri çözmeye çalışırlar.

Bu filmi bence mantığınızı bir tarafa koyarak sadece eğlenmek amacıyla ya da korkmak için seyredebilirsiniz. Bunu yapmazsanız film size saç baş yoldurabilir… Son derece ağır bıçak yaraları sonrada hiçbir şey olmamış gibi davrananlar, bu kadar da olmaz denebilecek kadar beceriksiz katiller ve söylediğim gibi 90’ları canlandırdığından habersiz olan oyuncular…

Şimdi Tüm bunları bir tarafa bırakarak filmin çözümüne yönelik birkaç detayı paylaşmak istiyorum.

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Orijinal Adı: Fear Street
Tür: Korku, gizem
Yönetmen: Leigh Janiak
Ülke: Amerika
Türkiye Gösterim Tarihi: 02 Temmuz 2021
Oyuncular: Maya Hawke, Charlene Amoia, Kiana Madeira, David W. Thompson, Noah Bain Garret, Darrell Britt-Gibson
Süre: 1s47dk
IMDB: 6,3 – 25. Kare puanı: 5,9

Finalde Ne Yaşandı?

En başta şunu öğrendik ki tüm bu olaylar temelde bir cadının laneti. Sarah Fier…

Cadı kendisini cadılıktan ötürü idam eden Shadyside halkından intikam alıyor. Fier, ölüm ona geldiği zaman muhtemelen cadılık güçlerini kullanarak bu tarafta kalıyor. İnsanları etkisi altına alarak onlara cinayetler işletiyor. Olayın temeli bu.

Sam, yanlışlıkla onun mezarının üzerine geliyor ve onu rahatsız ediyor. Cadı işte bu andan sonra tamamen Sam’in peşine düşüyor. Sam’ın arkadaşları, cadıyı gören ve buna rağmen hayatta kalan C Berman’ın kalbinin önce durduğunu, sonra masaj yapılarak atmaya başladığını öğreniyorlar. Yani Sam bir şekilde ölürse filmdeki üçlü manyak onun peşini bırakacaktır.

Sam’in arkadaşları bir süre sonra Sam’in ölmesini sağlıyorlar ve gerçekten de Sam’in kalbi durduğu anda katiller bir anda yok oluyorlar. Ancak kuralları koyan kişi Cadı Fier’dır. C Berman, telefonda Deena’yı uyarır; bu iş daha son ermedi, der.

Bu sırada Cadı, Sam’i etkisi altına alır ve onu Deena’ya saldırtır. Deena, yaralansa da onu bağlamayı başarır.

Gelecek filmde muhtemelen Berman’la tanışacağız ve Sam’in kurtarılması mücadelesini seyredeceğiz. Bu kadar mı? Evet, bu kadar. Korku Sokağı 1. film işte bu kadar.

Fear Street- Korku Sokağı Üçlemesi incelemesini 25. Kare üzerinden seyredebilirsiniz.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz