19.5 C
İstanbul
KategorilerFantastikLoki 4. Bölüm - Gözden Kaçan Asıl Kırılma Anı

Loki 4. Bölüm – Gözden Kaçan Asıl Kırılma Anı

Loki 4. bölüm yayınladı. Bence ilk dört bölüm içerisinde en heyecanlısı buydu. Loki dizisi görünüşe göre bizleri gerçekten çok büyük, evrensel kıyametlere, kaoslara ve yeni kötülere hazırlıyor.

Hazırsanız başlıyoruz… Yazı spoiler içeriyor.

İki Loki’nin Buluşması

Zaman Varyantı elemanları, Roxxcart adındaki makinede Loki’leri ele verecek bir zaman kırılması beklerken zaman şeridinde onları bile şaşırtacak kadar büyük bir kırılma gerçekleşti. Gözlerine inanamıyorlardı. Böylesine büyük bir kırılmaya ne sebep olabilirdi?

Ancak onları ilgilendiren kaçak varyantları yakalamaktı ve bu fırsatı değerlendirerek Loki ve Loki’yi yakaladılar.

Zamandaki bu kırılma anını oluşturan etki görünüşe göre Loki’lerin buluşmasıydı. İki Loki birbirine yaklaştığı anda (duygusal yakınlaşmayı kastediyorum) bir zaman kırılması yaşandı. Loki’nin bir başkasını sevmesi onun narsis tarafına uymuyor gibi ama bu durumu onun kendisini sevmesi olarak görebiliriz.

Loki’nin sorguda Sylvie’yı zorlu ve sinir bozucu birisi olarak nitelemesi gerçeği yansıtmıyor. Belki başta öyleydi ama iki Loki birbirini tanıdıkça sanki kaderleri buymuş gibi yakınlaşmaya başladı…

Bu beraberliğin zamanda inanılmaz bir kırılmaya yol açması bir tesadüf olamaz. Hiç kimsenin kurtulamadığı bir kıyametin hemen öncesinde hatta yok olmanın bir adım gerisinde iki Loki birbirine dokunuyor ve boom… Her şey planlanmış sanki…

Loki’yi Loki yapan şey her durumda, her şartta hayatta kalabilmesi… Ne sinsilik, ne kurnazlık ne de başka bir özelliği… Hayatta kalması… Tam da onların bu özelliği vurgulanırken, bir kıyametin ortasında bir zaman kırılması yaşanması Loki’leri de aşan bir gücün varlığına mı işaret ediyor?

Bence buradaki olay çok enteresan. İlk bölümlerde gizemli bir varyans çıktı ortaya. Sonra adım adım onun gizemi çözüldü. Loki kendisiyle tanıştı… Sonra Lady Loki’nin planının Zaman Koruyucuları’nı öldürmek olduğu anlaşıldı ya da en kötü olasılıkla Kutsal Zaman çizgisini darmadağın etmek ve kaos… Bunu evren istiyordu… Sylvie’nın kendisi söyledi bunu…

Ama ne var ki dördüncü bölüm sonunda inanılmaz bir kırılma yaşandı

Hayır, zaman çizgisinde görüşen şu kırılmadan bahsetmiyorum… Bahsettiğim kırılma Sylvie’nin planının çöp olması.

Bu inanılmazdı; çünkü çocukluğundan beri hazırladığı plan bir anda elinde kaldı. Zaman Koruyucuları denilen olağanüstü varlıklar aslında beyinsiz birer android.

Planın büyüklüğünü fark ettiniz mi? Loki’nin dördüncü bölümü bence bu yüzden inanılmazdı. Tüm bu sistemi kuran, insanları kaçırarak onları hafızası silen, sonra onları sistemin kölesi haline getiren ve bu sistemi acımasızca devam ettiren birisi ya da birileri var.

Bu arada sistemin yılmaz bekçisi Rovanna’nın ne kadar acımasız olduğunu gördünüz değil mi? “Hepimiz birer varyantsız”  İşte bu düşünce onun için bir virüstü ve bu virüsün sistemde yayılmasını engellemek için en gözde ajanını bile gözünü kırmadan, ya da belki biraz kırparak, yok etmekten çekinmedi.

Yoksa Rovanna her şeyi biliyor muydu?

Bence Rovanna çoğu şeyin farkındaydı. Çünkü onun verdiği bu reaksiyon, klasik bir sistem yönetici davranışı. Herkesi manipüle et. Doğruya yaklaşanları yalanla. Gazeteleri kapat. İnsanları korkut. Bilgi sadece senden çıksın ve o a gerçek olmasın. Gerekirse yalan söyle. Beyinleri yanlış yönlendir. Doğruları sakla… Eğer tüm bunlara rağmen gerçeğe ulaşma konusunda ısrarcı olanlar çıkarsa ortaya Hunter C-20 gibi ya da Mobius gibi onları yok etmekten çekinme…

Rovanna bence en baştan beri bu düzenin sahte olduğunu biliyordu. Çünkü sistemin yürümesi için böyle ajanlara ihtiyaç vardır. Herkesi kandıramazsınız. Sisteme bir şeyleri bilen birilerini yerleştirmek zorundasınız.

Rovanna’nın Zaman Koruyucuları’nın yanına girdiğini görüyoruz ama onlarla ne konuştuğunu görmüyoruz. Bölüm sonunda Lady Loki’ye beni öldür, demesi onun artık bu düzeni devam ettiremeyeceğini anlamasından ileri geliyor. Bence o, Zaman Koruyucuları’nın android olduğunu da biliyor. Onun bu durumu Snowpiercer’da Melanie’nin herkesi trenin asıl sahibinin trende olduğuna inandırmasına benziyor. Melanie bunu sistemin bozulmaması adına yapıyordu. Bu, tıpkı Rovanna’nın Mobius’a seni korumak istiyorum, demesi gibi bir durum.

Rovanna, Mobius’u gerçekten korumak istiyor olabilir. Bunda sorun yok ama Mobius ve sistem karşı karşıya geldiği zaman, ikisinden birisini seçmek zorunda kaldığı zaman gözünü bile kırpmadan sistemi seçti. İşte bu durum onun doğrulardan ne kadar korktuğunu gösteriyor.

Eğer birisi doğrulardan korkuyorsa, insanları susturmaya çalışıyorsa emin olun ki o kişi altını pisletmiştir ve sakladığı şeyler vardır.

Söylediğim gibi Rovanna en baştan beri Mobius’u manipüle etmeye çalışıyordu ve bunu yapamayacağını anladığı anda onu acımasızca yok etti.

Şöyle bir durum da yaşanabilir. Rovanna belki de geçmiş hayatında çok da önemli olmayan birisiydi. O bu sistemde en tepedeki yönetici konumunda. Hatta Zaman Koruyucuları’nın yanına bile doğrudan girerek onlarla konuşuyor. O muhtemelen bu hediyeyi, bu konumu kaybetmek istemiyordu. Bu nedenle sistemi canla başla savunuyordu. Bu senaryoda Rovanna kendisinin de bir varyant olduğunu bilse de Zaman Koruyucuları’nın gerçek olmadığını bilmiyor olabilir. Bu sistemi gerçekten de onların kurduğunu düşünüyor olabilir.

Bakalım gelecek bölümde o neler anlatacak? Konuşacak mı? Konuşursa ne kadar konuşacak?

Finalde Görününler Kimdi?

Cehennem’de miyim? Henüz değil…

Görünüşe göre bunlar Loki’nin farklı varyantları… Bize göre en sağdaki zaten Loki’nin 1960’lardaki çizgi romanlarda gördüğümüz kostümü… Klasik Loki kostümü… Ortadaki Kid Loki ya da nam-ı diğer hileci çocuk… Kid Loki, çizgi romanlarda Loki’nin yeniden doğmuş versiyonu. Çizgi roman serisinde orijinal Loki, bir Asgard kuşatması sırasında ölüyor; ancak bunun öncesinde Loki, Ölüm Tanrıçası Hela’yı ikna ederek kendisini Cehennem kitabından çıkartmış ve yeniden doğabilmesi için onu ikna etmişti. Elinde çekiç olan kişi de aslında Loki’nin bir başka varyantı.

Bu kısa görüntüden anladığımız kadarıyla bunlar, aynen Lady Loki’nin daha önceden yaptığı gibi kıyametlerin sonrasında saklanıyorlar ve yakalanmamaya çalışıyorlar. Kime mi? Henüz bilmiyoruz… Şöyle de düşünebiliriz: Bu Loki varyantları, Kıyamet sonrasında bir gelecekte Zaman Koruyucuları’nın ardında kim varsa onun eliyle orada toplanmış da olabilirler. Orada olmayı istemedikleri anlaşılıyor. Belki de bunların hepsi bir çeşit kaza sonrasında aynen bizim Loki gibi oraya düştüler ve oradan çıkmak istiyorlar.

Buraya Kıyamet sonrası dedim ama eğer buradan kaçamazsak öleceğiz gibi bir anlam da çıkıyor yaşlı Loki’nin sözlerinden… Bu Kıyamet’in de ötesinde bir şeyler olacak demek ki…

Burada yaşanmış kıyamet o korkunç zaman kırılması sonrasında geçiyor olabilir. Arkalarında harabeye dönmüş bir New York var. Ayrıca Avengers Tower ya da Stark Tower’ın yerle bir olduğu görülüyor. Yani burada tüm süper kahramanların öldüğü bir kıyametten söz ediyor olabiliriz.

Zaman Koruyucuları bile yalan çıktığına göre Kutsal Zaman çizgisi diye bir çizgi de yalan olacaktır diye düşünüyorum. Bu durumda burası muhtemelen alternatif bir zaman çizgisi…  

Peki bu durumda; New York paramparça olduysa, süper kahramanlar öldüyse, Loki’lere kurtarıcı rolü mü yüklenecek? Zamanı onlar mı kurtaracak? Kıyamet’i onlar mı geriye çevirecek?

Neden olmasın?..

Son olarak; her şeyin ardında, Kıyamet’in ardında Marvel’ın kötü karakterlerinden birisi olan Kang mı var, sorusu üzerine konuşmak bence çok erken. WandaVision’da yaşadığımız Mephisto geliyor, ha çıktı ha çıkacak, tüm bunlar Mephisto’nun başının altından çıkıyor, gibi hüsranları ben henüz unutmadım…

Son Eklenenler

En Popüler

The Continental Bölüm 2 Anlatımı | Neler Yaşandı?

0
The Continental 2. bölümde Winston, Cormac'ın (Mel Gibson) peşine düşecek ve Continental'i onun elinden alacak bir ekip kurmaya çalışıyor. Bölümde, Charon'un patronuna olan sadakati...

Ayzek ile Bir Gece | “Karaya Oturduk”

0
Cem Yılmaz'ın Karakomik Filmler'de 2 Arada adlı bölümde yer verdiği Metin Arıcı karakteri bu kez uzun metrajlı bir filmle karşımızda. Ahsen Eroğlu ve Nilperi...

11 Kaliteli Film Önerisi | Bu Filmleri Listene Ekle

0
İşte sizlere tam 11 tane kaliteli ve listenizde yer alması gereken film önerisi. Yazıda spoiler yer almıyor.11. Next (IMDb: 6,2): Netx, inanılmaz bir oyuncu...

Winnie the Pooh: Kan ve Bal İncelemesi ve Detaylar

0
2023 yapımı korku filmi Winnie-the-Pooh: Blood and Honey- Winnie the Pooh: Kan ve Bal Pooh, Bear ve Piglet adlı, yarı insan yarı hayvan iki...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,304TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img