22.5 C
İstanbul
KategorilerFantastikLoki 2. Bölüm İncelemesi (Full spoiler)

Loki 2. Bölüm İncelemesi (Full spoiler)

Loki 2. bölümün en büyük sürprizi Lady Loki’yle tanışmamızdı. Gerçi Marvel fanları dizi setlerinden sızan fotoğraflara bakarak onun geleceğini çoktan tahmin etmişlerdi ama olsun.

Lady Loki’yi İngiltere doğumlu bir oyuncu olan Sophia Di Martino canlandırıyor. Lady Loki, çizgi romanları takip edenler için tanıdık bir yüz. Loki’nin şekil değiştirme yeteneklerini sık sık kullandığı biliyor. Bu değişimlere kadın formları da dahildi. Loki 2008’de özellikle uzun bir süre kadın formuna büründü. Amacı Marvel kahramanlarını manipüle etmekti. Ancak çizgi roman versiyonunun ilginç yanı, bu formun hala Loki olması ve karakterin alternatif bir versiyonu olmaması.

Ancak görünüşe göre en azından şu an için Disney+ senaristleri bu karakteri çizgi romanlardan farklı olarak tamamen ayrı bir karakter olarak tasarlamışlar.

Bu bölümde dikkatimi çeken birkaç noktaya kısaca değinmek istiyorum.

Dragonfly ve Agatha

1985 yılına ait panayır alanında dragonfly yazısı hemen dikkat çekiyor. Bu karakter çizgi romanlarda önce X-Men’le daha sonra Kaptan Amerika’yla savaşıyor. Flydragon sonraki zamanlarda uzaylılar tarafından kaçırılıyor ve mutasyona uğradıktan sonra Dünya’ya dönüyor. Ona yapılan gönderme muhtemelen sonraki Marvel yapımlarında karşımıza çıkabileceğine yönelik bir göz kırpmaydı.

Panayır alanında görülen ve zaman ajanlarını görünce hiç şaşırmayan bu kadın Agatha olabilir mi? Agatha karakterini anlattığım videoda onun ne kadar yaşlı olduğundan bahsetmiştim. Dolayısıyla burada görülen kadın Agatha’nın ta kendisi olabilir.

 Lady Loki’nin Gerçek Planı Nedir?

Loki kendisine şans verildiği zaman ne kadar zeki olduğunu bir kez daha gösteriyor. Lady Loki’nin kıyametlerin ardına saklandığını keşfediyor. Bilindiği üzere zaman ajanları herhangi bir zamanda gerçekleşen en küçük bir zaman kırılmasını bile fark ediyorlar. Ancak Loki şunu keşfediyor: Herhangi bir yerde gerçekleşen bir felaket sonucunda orada bulunan herkes ölüyorsa zaman onlar için orada sona eriyor demektir. Yani zaman akışı devam etmediği için orada ne yapılırsa yapılsın bu zamanda bir kırılmaya yol açmayacak. Bu durum Lady Loki’ye mükemmel bir saklanma imkanı sunuyor.

Loki ve Mobius bu teorinin doğru olduğunu anladıktan sonra işleri kolaylaşıyor. Ancak görünen o ki Layd Loki onları zaten bekliyordu ve onların oraya gelmesi planının bir parçasıydı. Onun master planının ne olduğunu bilmiyoruz. Ancak onun bizim Loki gibi Zaman Varyansı Birliğini kontrol etmek, ya da onun açıklarını bulmak gibi bir amacı olmadığı net.

Bölümün sonunda onun Kutsal Zaman Şeridi bombaladığını gördük. Bu zaman akışında sonsuz denebilecek sayıda kırılmaya yol açıyor. Bu durum Zaman Koruyucuları tarafından kontrol atına alınamazsa belki de onların da sonunu getirecektir. Çünkü ilk bölümden öğrendiğimiz kadarıyla onların amacı zaten bu şeridin düzenini korumak. Eğer bunu başaramazlarsa var olmalarının bir anlamı da kalmıyor.

Mobius, Zaman Koruyucularından Ayrılacak mı?

Mobius ve Loki arasında gerçekleşen konuşma bir yerde özgür irade konusuna geliyor. Ancak daha önce Loki onun bu sisteme olan inancını sorguluyor. Aslında Mobius tüm bu sisteme inandığını söylemekten ziyade onu kabullendiğini anlatıyor. Verdiği örneklerle yaratılışın bir kaos olduğunu ve onun ardında mantık aramamak gerektiğini vurguluyor. Özet olarak bu sistemi sorgulamıyorum, kendimi burada buldum; bu yüzden onun için çalışıyorum, diyor.

Loki işte tam burada sözü özgür iradeye getiriyor, Mobius’un söylediklerine göre özgür iradenin olmadığını söylüyor ve belki de farkında olmadan Mobius’u en hassas yerinden yakalıyor. Mobius az önce odadayken bardak altlığını kullanmıyor ve bir uyarı alıyor. Bu küçük bir davranış gibi görünse de bunun altında sistemi sorgulama yatıyor. Bardağı öyle bıraksam ne olacak ki, demeye getiriyor ama yine de sistemin dayatmasının dışına çıkamıyor.

Tüm bunlar aslında buradaki ajanların bir yönden birer köle olduğunu gösteriyor. Özgür iradeleri olmayan, sadece sistem için çalışan köleler. Bir teori olarak söylüyorum: Belki de günün sonunda Mobius sistemi sorgulamaya başlayacak ve bir şekilde onun yok edilmesine ses çıkarmayacak… Loki’nin kaçışından ötürü epeyce zorda kalacağı kesin. Bu onun değişiminde ilk adım olabilir.

Sonuç

Sonuç olarak henüz dizinin ikinci bölümündeyiz. Lady Loki, gerçekten Lady Loki mi? Yoksa bir başka Loki’nin form değiştirmiş hali mi? Onun ana planı ne? Kutsal Zaman Çizgisine saldırdığı zaman eline ne geçecek? Kaçırdığı ajanı nereye götürdü ve neden geri getirdi? Loki’yle bir anlaşma yapacak mı? Tüm bu soruların en azından birkaç tanesinin cevabını umarım gelecek bölümde alırız.

İkinci bölüm ilki kadar heyecanlı olmasa da gelecek bölümlere yapılan yatırımlar noktasında çok doluydu. Loki dizisi güzel gidiyor. Gelecek bölümü merakla bekliyorum.

Son Eklenenler

En Popüler

Winnie the Pooh: Kan ve Bal İncelemesi ve Detaylar

0
2023 yapımı korku filmi Winnie-the-Pooh: Blood and Honey- Winnie the Pooh: Kan ve Bal Pooh, Bear ve Piglet adlı, yarı insan yarı hayvan iki...

No One Will Save You- Uzaylı İstilası Başladı

0
No One Will Save You, sonlara doğru duyulan birkaç cümle haricinde hiçbir konuşma geçmeyen ilginç bir bilimkurgu, gerilim ve fantastik film. Filmde yalnız yaşayan...

The Continental 1. Bölüm- John Wick Evreninin Öncesi

0
John Wick evreninden The Continental mini dizisi ilk bölümüyle ortalığı dağıtmaya başladı. Continental 1. bölüm, 1970'lerin New York'unda geçen hikayede yer alan temel karakterleri...

Suç ve Gizem: Agatha Christie’den Venedik’te Cinayet

0
Kenneth Branagh'ın canlandırdığı Dedektif Hercule Poirot, A Haunting in Venice- Venedik'te Cinayet adlı macerayla üçüncü kez karşımızda. Dedektifi daha önce Murder on the Orient...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,300TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img