Wish_Dragon-sihirli-ejderha-1

Wish Dragon- Sihirli Ejder (2021) Çin, Amerika ve Kanada ortak yapımı bir animasyon filmi. Yapıma Alaaddin’in Sihirli Lambası’nın modern versiyonu diyebiliriz. Wish Dragon aslında Türkçede dilek ejderhası, istek ejderhası gibi anlamlara geliyor. Ancak filmin adı Türkçeye çevrilirken daha çok ilgi çekmesi için sihir kelimesi tercih edilmiş.

Orijinal Adı: Wish Dragon
Tür: Animasyon, macera, komedi
Yönetmen: Chris Appelhans
Ülke: Çin, Amerika, Kanada
Türkiye Gösterim Tarihi: 11 Haziran 2021
Süre: 01 saat 38 dakika
IMDB: 7,2 – 25. Kare puanı: 7,3

Filmde Din adındaki bir çocuğun ve onun en sevdiği arkadaşı Li Na’nın hikayesini seyrediyoruz. Bu ikili çocukluk dönemlerinde çok sıkı arkadaş olurlar. O kadar uyumludurlar ki tüm zamanlarını beraber geçirirler ve bu süre zarfında çok eğlenirler. Ancak Li Na’nun ailesi evden taşınınca ikili arasındaki bağ kopar ve 19’lu yaşlarına kadar bir daha görüşemezler.

Din fakir bir aile çocuğu olarak kalmıştır. Li Na ise çok zengin bir ailenin çocuğu olmuştur. Bu sırada tuhaf bir adam Din’e bir lamba verir. Bu sihirli bir lambadır ve içinden çıkan ejderha Din’e üç dilek hakkı olduğunu söyler.

Wish Dragon, büyükleri bile eğlendirebilecek kadar başarılı bir yapım olmuş… Ben aslında animasyonları seyretmek istesem de genel olarak sıkılır ve bir süre sonra izlemeyi bırakırım. Wish Dragon’u sonuna kadar seyrettiğimi ifade edeyim. Belki de eski bir masalın modern versiyonunu seyrettiğim için… Bilemiyorum.

Yapımın en büyük eksisi temanın sıradanlığı. Wish Dragon’un teması paranın mutluluğu satın alamayacağı ve insanların etraflarındakilere değer vermeleri gerektiği… Tabi bu tema çocuklar için değerli ve önemli bir konuyu işliyor. Bunda sorun yok. Ancak yapım bu bağlamda belli bir yaşın üzerindekilere sıkıcı gelebilir ve yapımın etkisini azaltabilir.

Sonuç olarak Wish Dragon kesinlikle eğlenceli ve başarılı bir yapım olmuş. İlgililer merakla ve ilgiyle seyredecektir.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz