21.5 C
İstanbul
KategorilerBilim KurguAlien Serisi Filmleri İzleme Sırası

Alien Serisi Filmleri İzleme Sırası

Alien serisi şu an için toplam 6 filmden oluşuyor. Filmlerin, Alien evrenine göre kronolojik sıralaması şu şekilde:

1. Prometheus (2012)

Prometheus, Allien serisinin kronolojik sıralamasında en tepede yer alıyor. Prometheus, Alien serisinin hikayesini belli bir noktadan başlatıyor ve bizleri insan ırkını yaratan Mühendis’lerle tanıştırıyor. Filmdeki olaylar keşif aracının yola çıktığı tarihi baz alırsak 2093 yılında gerçekleşiyor.

2. Alien: Covenant- Yaratık: Covenant (2017)

Alien Covenant, kronolojik olarak serinin ikinci filmi. Bu filmde bir taraftan Mühendis’lerin aracına binerek onların gezegenine doğru yola çıkan David ve Dr. Elizabeth ikilisinin hikayesini seyrediyoruz diğer taraftan da söz konusu gezegene gelen yeni mürettebatla tanışıyoruz. Ayrıca bu bölüm David’in bir tür android Tanrı’ya dönüşümü anlatılıyor. Film 2104 yılında geçiyor.

3. Alien (1979)

Alien serisinin ilk çekilen filmi olsa da kronolojik olarak üçüncü sırada bulunan bu yapım 1979 yılına ait. Bu filmde yedi mürettebatı bulunan bir kargo gemisinin Dünya’ya dönerken aldığı bir sinyali takip etmesi sonrasında yaşananlar aktarılıyor. Ana gemi protokol gereği sinyalin geldiği gezegene yöneliyor. Sonrasında yavaş yavaş bunun bir imdat sinyali olmadığı bir tür uyarı olduğu görülüyor. Alien, 2122 yılında geçiyor.

4. Aliens- Yaratığın Dönüşü (1986)

Allien serisi kronolojisinde dördüncü sırada bulunan filmin yönetmeni James Cameron. Bu filmde Ripley’in şirket tarafından tam 57 yıl sonra bulunduğunu ve kurtarıldığını görüyoruz. Şirket gezegendeki üsle irtibatın kesildiğini söyleyerek oraya bir kurtarma ekibi göndermek ister. Yaratıkları konusunda tecrübeli olan Ripley’in de bu ekibe katılması istenir. Ripley, oradaki yaratıkların yok edilmesi karşılığında bu görevi kabul eder. Aslında şirketin bu operasyondaki amacı oradaki çalışmaları ve verileri kurtarmaktır. Ancak askeri birlik oraya ulaştıktan bir süre sonra kendisini bir kabusun ortasında bulacaktır.

Tesislerin tamamı aynen Mühendis’lerin gemileri gibi yaratıklar tarafından darmadağın edilmiş ve minik bir kız dışında herkes çoktan ölmüştür. Filmin sonunda Ripley, bir asker, minik kız ve ayrıca bir android olan Bishop kurtulmayı başarıyorlar ve yuvaya dönmek için uykuya dalıyorlar. Aliens, 2179 tarihinde geçiyor.

5. Alien 3 (1992)

Alien 3 bana göre bu harika bilimkurgu serisinin en başarısız filmi ya da tek başarısız filmi.

Bir önceki filmin sonunda Ripley, minik bir kız çocuğu ve android Bishop’ın dönüş yolculuğuna başladıklarını ve uykuya daldıklarını görmüştük. İşte bu gemi, içerisine gizlenen bir yaratığın neden olduğu sorunlar yüzünden yere çakılmıştır. Ripley dışındaki herkes ölmüştür. Geminin düştüğü bu gezegende Weyland-Yutani şirketinin yönettiği Fury 161 C Tipi Cezaevi bulunmaktadır.

Gemide gizlenen yaratık yavaş yavaş mahkum kolonisini avlamaya başlar. Ripley bu yaratıkla mücadele ederken karnında bir embriyo taşıdığını anlıyor. Anlaşılan o ki Ripley uykudayken gemide gizlenen yaratık onun karnına yumurta bırakmayı başarmıştır. Muhtemelen geminin düşmesine neden olan yangın bu sırada meydana geliyor. Filmin sonunda Ripley yaratığın şirketin eline geçmemesi için kendisini ateşin içerisine bırakıyor. Aliens 3 de aynen Aliens gibi 2179 yılında geçmektedir.

6. Alien: Resurrection- Yaratık: Diriliş (1997)

Alien serininin altıncı yapımı ve şu an için serisinin kronolojik sıralamasında bulunan son film. Bilindiği üzere Ripley içerisindeki yaratığın şirketin eline geçmemesi için kendisini ateşin içerisine atmıştı. Film bu olay üzerinden 200 yıl sonrasını anlatıyor. Bir ucu hükümete bağlı olsa da sistem dışı ve yasal olmayan araştırmalar yapan tıbbi araştırma gemisinde çalışan bilim insanları bir önceki filmde gördüğümüz ve sonradan kapatılan o hapishaneden Ripley’in donmuş kan örneğini alıyorlar ve onu klonluyorlar. Alien: Resurrection, 2381 yılında geçiyor.

Son Eklenenler

En Popüler

Godfather Part 3- Baba 3 İncelemesi

0
Godfather Part 3, bir taraftan Michael’ın yalnızlık senfonisi; diğer taraftan da içerisinden çıkmaya çalıştığı karanlığın onu tekrar dibe çekme süreci… Michael Corleone’nin acaba-larının ve...

The Continental Bölüm 2 Anlatımı | Neler Yaşandı?

0
The Continental 2. bölümde Winston, Cormac'ın (Mel Gibson) peşine düşecek ve Continental'i onun elinden alacak bir ekip kurmaya çalışıyor. Bölümde, Charon'un patronuna olan sadakati...

Ayzek ile Bir Gece | “Karaya Oturduk”

0
Cem Yılmaz'ın Karakomik Filmler'de 2 Arada adlı bölümde yer verdiği Metin Arıcı karakteri bu kez uzun metrajlı bir filmle karşımızda. Ahsen Eroğlu ve Nilperi...

11 Kaliteli Film Önerisi | Bu Filmleri Listene Ekle

0
İşte sizlere tam 11 tane kaliteli ve listenizde yer alması gereken film önerisi. Yazıda spoiler yer almıyor.11. Next (IMDb: 6,2): Netx, inanılmaz bir oyuncu...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,304TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img