8.6 C
İstanbul
KategorilerBilim KurguAlien Serisi Anlatımları 2: Alien: Covenant (2017)

Alien Serisi Anlatımları 2: Alien: Covenant (2017)

Alien Covenant, kronolojik olarak serinin ikinci filmi. Bu filmde bir taraftan Mühendis’lerin aracına binerek onların gezegenine doğru yola çıkan David ve Dr. Elizabeth ikilisinin hikayesini seyrediyoruz diğer taraftan da söz konusu gezegene gelen yeni mürettebatla tanışıyoruz. Ayrıca bu bölüm David’in bir tür android Tanrı’ya dönüşümü anlatılıyor.

Orijinal Adı: Alien: Covenant
Tür: Korku, gerilim, bilim-kurgu
Yönetmen: Ridley Scott
Ülke: Amerika, İngiltere
Türkiye Gösterim Tarihi: 12 Mayıs 2017
Oyuncular: Michael Fassbender, Katherine Waterston, Billy Crudup, Danny McBride, Demián Bichir, Carmen Ejogo
Süre: 02 saat 02 dakika
IMDB: 6,4 – 25. Kare puanı: 6,5

Bozulan Anlaşmalar

Filmin adı olan Covenant sözlü ya da yazılı anlaşma anlamına geliyor. İncil’deyse Tanrı ile eski İsrailliler arasında yapılan ve eğer onlar anlaşmaya sadık kalırlarsa Tanrı’nın onları koruyacağına söz verdiği anlaşma demek… İlk film de dikkate alırsa Mühendisler ve insanlar arasındaki anlaşmanın bozulduğunu düşünebiliriz; çünkü Mühendis’ler tüm insan ırkını yok etme planı yapıyorlardı. Bence filmde bozulan ikinci anlaşma David ve insan ırkı arasında gerçekleşiyor. David bu filmde öğrendiğimiz üzere onu yapan insanları rahatsız edecek kadar insancıl bir model ve türünün tek örneği. Bir önceki filmde David insanların onu basite indirgemesine, hizmetçi seviyesine çekmesine karşı bir isyan başlatmıştı ve kendi yaratıcısı da dahil olmak üzere hepsine yalan söyleyerek onların sonunu hazırlamıştı.

Serinin ikinci filminde David’in insanlardan tiksinerek bahsettiğini görüyoruz. David, onların yok olmak üzere olan bir ırk olduğunu ve kendilerini toparlamalarına izin vermeyeceğini söylüyor. Zaten bu filmdeki gemi bilindiği üzere yeni bir gezegene koloni kurmak üzere yola çıkmıştı ve gemide pek çok embriyo bulunuyordu.

Android Tanrı

Filmin başında David yaratıcısına Tanrıların Valhalla’ya Girişi bestesini çalar. Dikkat ederseniz Yaratıcısı onu burada bile takdir etmez. David gibi çok üstün bir robotu belki de içerisinde ruh olmadığı için onu aşağılama olarak bakabiliriz bu davranışa.

David filmin sonunda embriyoların bulunduğu bölüme girerken Anne’den aynı besteyi çalmasını ister. David verdiği mücadele sonunda kendisini Tanrı olarak görmeye başlamıştır. O zaten defalarca yaratılışa inandığını ifade etmişti (01:23:13). Bu nedenle onun yaratıklarla kendi arasında bir bağ kurmaya çalıştığını ve onlara hayranlık beslediğini görüyoruz.

Kendisini yaratan insanı yok etmeye ant içmiş, insan ırkını küçümseyen ve onlara değer vermeyen ayrıca bir tanesi hariç hiçbirisini sevmeyen David, yaratıklar üzerinde genetik deneyler yaparak, yeni yeni mutasyonlar geliştirerek onların Tanrısı olmayı arzu ediyor ve bir bağlamda bunu başarıyor diyebiliriz.

Bu arada David, hiçbir insandan iyilik görmediğini bunu tek istisnasının Dr. Elizabeth olduğunu söylüyor. Onun doktora olan sevgisi gerçekti. David’in her ne kadar ruh taşımadığını duysak da onun sevebilmesi, nefret edebilmesi, kızabilmesi, yalan söyleyebilmesi ve kendi iradesiyle inanılmaz kararlar alabilmesi onun içinde belki de sonradan bir tür ruh oluştuğunu gösteriyor olabilir. David’in gerçekten çok karmaşık bir düşünsel yapısı var. Eğer ayrıca bir video yaparsam David’i uzun uzun analiz etmeyi düşünüyorum.

Mühendis’lerin Sonu ve Dr. Elizabeth

Dr. Elizabeth’e gerçekte ne olmuştu? Onun iniş sırasındaki bir kazada öldüğü yalanını söyleyen David ne saklıyordu? Ona aslında ne olduğunu David’in ikizi Daniels, doktorun bedenini bulduğunda net olarak anlayabiliyoruz (01:24:30). Bu, açıkça mutasyona uğramış bir bedendi.

Ben Dr. Elizabeth’in Mühendis’lere soykırım fikrine karşı çıktığını düşünüyorum. Öncelikle onun böyle bir düşüncesi yoktu. Onun amacı onlarla konuşmaktı; onlara savaş açmayı düşünmüyordu. Zaten Mühendis’ler yok olurken orada sadece David’i görüyoruz. Soykırım kararı ona aitti. Bu kararı kimin aldığı önemli olduğu için filmde bu nokta karanlıkta bırakılmıyor ve Daniels, David’e bu soruyu açıkça soruyor. David’in verdiği cevap az önce söylediklerimi destekliyor. Ayrıca şunu unutmayalım ki David insan ırkından nefret ediyor; artık onlara hizmet etmek istemiyor. Dolayısıyla sonuç olarak Dr. Elizabeth ve Mühendis’lerin diyaloga girmesi onun işine gelmezdi.

Peki, David soykırım esnasında neden gözyaşı döküyor?

Alien Covenant incelemesinin tamamını 25. Kare üzerinden seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Bilimkurgu Dizisi Constellation 3. Bölüm Anlatımı

0
Başrolünde Noomi Rapace'ın yer aldığı Apple TV+ bilim kurgu dizisi Constellation yılın en iyi dizilerinden birisi olmaya aday görünüyor. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Jo ve...

Freud’s Last Session | Freud’un Son Dersi

0
Anthony Hopkins'in başrolünde yer aldığı Freud's Last Session Eylül 1939'da, Hitler'in Polonya'yı işgal ettiği zamanlarda geçiyor. Ateist Freud, böylesine mükemmel bir zekanın Tanrı'ya nasıl...

Masters of the Air Gerçek Bir Hikaye mi?

0
Bombardıman pilotlarını konu alan yeni bir 2. Dünya Savaşı draması Masters of the Air, 26 Ocak'ta Apple TV+'da gösterime girdi. Mini dizinin yapımcılığını üstlendiği...

Pinhead mi, Pennywise mı? | Kim Kazanır?

0
Bir önceki yazıda (ve videoda) Hellraiser serisinin 1987 yapımı ilk filminden bahsetmiştim. Şimdi Cenobite’ların lideri gibi hareket eden Pinhead’in güçlerini konuşma zamanı…Cehennem’in bekçisi Pinhead...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img