Spanish-Xtremo

Netflix orijinli bir film olan Xtremo temelde bir intikam yapımı. Mafya içi bir hesaplaşmada harcanan bir tetikçi… Oğlu öldürülse de kendisi hayatta kalmayı başarıyor ve tam iki yıl sonra “kendi kardeşinden” intikam almak için kolları sıvıyor.

Xtremo; silahların konuştuğu, esas oğlanın öldürdüğü kişileri saymanın imkansız olduğu, çatışma ve kavga sahnelerini izlerken genel olarak mantığınızı bir tarafa koymanız gereken, kan sıçramalarının yer yer kameraya kadar ulaştığı bir yapım. Aksiyonun dozu filmin tamamına orantılı bir şekilde yayılamamış ve zirveye ulaştıktan sonra uzunca bir süre aşağılarda kalabiliyor. Kesintisiz aksiyon sunabilme bağlamında benzer bir kategoride olan John Wick Serisi serisi kadar başarılı değil.

Xtremo, türün meraklıları için eğlenceli bir intikam filmi denebilir. Yüksek beklentilere girmeden izlenebilecek bir film. İspanyollar suç ve gizem tarzında gerçekten iyiler; Xtremo henüz yeterli seviyede olmasa da doğru yolda ilerlediklerini gösteriyor.

Bu arada şu notu düşmek isterim: Bu tarz filmlerde iyi adamların adil dövüş takıntısı beni çok rahatsız ediyor. Bu film üzerinden fazla spoiler vermeden şöyle anlatayım. Kötü adamımız, iyi adamın arkasından iş çeviriyor, onu sırtından bıçaklıyor (mecazi anlamda), oğlunu öldürüyor, üzerine sayısız adam gönderiyor; ancak gelin görün ki finalde kötü adam kılıç kapışması istediği için iyi adamımız silahını bırakarak eline kılıç alıyor. Bu beni deli ediyor; bir kere adil dövüşten bahsedecek adam bir kişinin üzerine 50 kişi salmaz. Onun evine kalleşçe silahlı adamlar göndermez. Ona ihanet etmez. Sen tüm bunları yap, sonra da finalde adil dövüşelim teklifini götür. Bu teklifin kabul edilmesi gerçekten iyi adam için çok aptalca bir hareket. Zaten bu aptallığının cezasını aynı yerden darbe alarak bir kez daha ödüyor. Finali izlerken benim gibi çıldırabilirsiniz.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz