19.7 C
İstanbul
KategorilerFantastikRagnarok Dizi Finalinde Ne Olacak? (3. Sezon)

Ragnarok Dizi Finalinde Ne Olacak? (3. Sezon)

Bir önceki yazıda Ragnarok sezon 2 üzerine çok kısa bir değerlendirme yapmıştım. Şimdi Ragnarok’un finalinden ve Thor’un sonundan bahsetmek istiyorum. Bilindiği üzere dizi İskandinavların ya da diğer adıyla Vikinglerin büyüleyici mitolojilerine bağlı olarak ilerliyor.

İskandinav mitolojilerinin temellerini ve tarihsel kaynaklarını anlatan pek çok makale okudum. Bu videoda sizi sıkmadan bunların sadece Thor’la alakalı yönlerine kısaca değinmek ve sözü dizinin finaline getirmek istiyorum.

İskandinav Mitolojisinin Tarihsel Kökenleri

Vikinglerin tarihine baktığımızda onların genel olarak Ortaçağ boyunca Avrupa’ya korku salan korsan ve tüccar bir kavim olarak anıldıklarını, göçebe ve savaşçı olduklarını, özellikle 8. ve 11. yüzyıllarda Kuzeybatı Avrupa’da pek çok bölgeye akınlar yaptıklarını öğreniyoruz.

Bu savaşçı kavim Orta Çağ’da Hristiyanlık’a geçmeden önce pagan dinlerine inanıyorlardı. İşte bu dinlerin temelinde Ragnarok dizisinde minik bir kısmının anlatıldığı İskandinav mitolojileri vardı. Bu mitler genel olarak Odin, Thor, Freya ve Loki gibi etkileyici güçlerle donatılmış tanrılar ve tanrıçalar etrafında dönüyordu.

Şimdi gelelim Thor’a…

İskandinav Mitolojisinde Thor

Thor, pek çok kaynağa göre İskandinav mitolojisinin en önemli isimlerinden birisidir. Gök gürültüsü ya da şimşek tanrısı olarak anılan Thor, onurlu savaşçı modellemesidir. Tüm savaşçıların arzuladığı yani hayran olduğu bir idealdir.

Thor, bazı kaynaklara göre yedi halkalı yılandan birisidir. O bu yılanlar arasında Perşembe veya Jupiter gününü temsil eden yılana denk gelen bir tanrıdır. Thor’un asıl görevi Asgard’ın özellikle devlerin saldırılarına karşı savunucusu olmasıdır.

Thor’un eşsiz cesareti ve emsalsiz fiziksel bir gücü vardır; ancak isimsiz bir güç kemerine sahiptir ve onu taktığı zaman gücü iki katı fazlalaşır. Kaynaklar onun asla kılıç ve mızrak türü bir silah taşımadığında hemfikirdir. Onun en güçlü ve tek silahı eşsiz benzersiz çekicidir. Çekicinin adı Türkçede yıldırım anlamına geliyor. Thor onun nadiren yanından ayırır. Çekiç her zaman onun yanındadır.

Mitolojilerde Thor’un çekici sadece savaş için kullanılmaz. Çekiç yok etmek için eşsiz bir silahtır ama aynı zamanda insanları ve mekanları kutsamak için de kullanılıyordu. Örneğin bir bina inşa etmeden önce binanın temelini ya da ekin ekilmeden önce arazileri kutsamak için veya düğünleri kutsamak için Thor’un çekici kullanılıyordu. Ayrıca bu çekiç ölen hayvanları sağlıklı bir şekilde hayata döndürebiliyordu.

Thor’un mitolojilerde adı az geçen bir eşi vardır

Sif adındaki bu kişi bir tanrıçadır. Altın sarısı saçları bulunan bu tanrıçanın saç rengi tahılların rengini simgeliyor. Thor bilindiği üzere şimşeklere, gök yüzüne, rüzgarlara ve yağmurlara hükmediyor. Bu nedenle Thor ve Sif beraberliği gök yüzünün ve yer yüzünün birlikteliği olarak anlatılıyor. Onları birleşmesi toprağa bereket, insanlara refah ve huzur getirmiştir.

Thor’un en büyük ve en özel düşmanı devasa bir deniz yılanıdır. Yılanlar İskandinav mitolojisinde önemli bir güce karşı tehlikeli, sinsi ve kurnaz bir gücün varlığını temsil eder.

Loki’nin ikinci sezonun sonunda denize saldığı yılan muhtemelen ilerde devasa boyutlara ulaşacak. Kaynaklarda Thor’un başından geçen sayısız savaş ve macera anlatılmaktadır.

Thor tüm bu maceraların ardından bu devasa deniz yılanı ile tekrar karşılaşıyor. Onunla denizde kapışan Thor çekicini kullanarak bu devasa yılanı denizin altında öldürmeyi başarıyor. Ancak yılan ölmeden önce zehirli kuyruğunu Thor’a sürmeyi ve onu zehirlemeyi başarmıştır.

Böylece efsanevi savaşçı Thor, bir yılanın zehri sonucunda hayatını kaybediyor.

Evet; dizi eğer ki kendi mitolojilerine uygun devam eder ve öyle sona ererse ki şu ana kadar öyle olduğunu gördük, Thor’un sonu devler ya da Loki’nin elinden olmayacak. Loki’nin çocuğu denebilecek efsanevi bir yılanın dokunuşu sonucu yaşama veda edecek.

Son Eklenenler

En Popüler

Godfather Part 3- Baba 3 İncelemesi

0
Godfather Part 3, bir taraftan Michael’ın yalnızlık senfonisi; diğer taraftan da içerisinden çıkmaya çalıştığı karanlığın onu tekrar dibe çekme süreci… Michael Corleone’nin acaba-larının ve...

The Continental Bölüm 2 Anlatımı | Neler Yaşandı?

0
The Continental 2. bölümde Winston, Cormac'ın (Mel Gibson) peşine düşecek ve Continental'i onun elinden alacak bir ekip kurmaya çalışıyor. Bölümde, Charon'un patronuna olan sadakati...

Ayzek ile Bir Gece | “Karaya Oturduk”

0
Cem Yılmaz'ın Karakomik Filmler'de 2 Arada adlı bölümde yer verdiği Metin Arıcı karakteri bu kez uzun metrajlı bir filmle karşımızda. Ahsen Eroğlu ve Nilperi...

11 Kaliteli Film Önerisi | Bu Filmleri Listene Ekle

0
İşte sizlere tam 11 tane kaliteli ve listenizde yer alması gereken film önerisi. Yazıda spoiler yer almıyor.11. Next (IMDb: 6,2): Netx, inanılmaz bir oyuncu...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,304TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img