21.9 C
İstanbul
KategorilerFantastikLucifer 5. Sezon Part 2: Anlatımlar, Teoriler

Lucifer 5. Sezon Part 2: Anlatımlar, Teoriler

Lucifer 5. sezon part 2 üzerine spoiler içeren bir değerlendirme yapmak istiyorum. Görünen o ki Lucifer’ın babasının yeryüzüne dönüşü ve emekli olacağını söylemesi en baştan beri ayarlanmıştı ve Tanrı’nın planını tüm yaşananları kapsıyordu.

Akşam yemeğinde her şey kötü gitse de özellikle Tanrı’nın insan olmayı seçtiği bölüm ve daha sonrasında yaşananlar Lucifer ve babasının arasındaki buzları eritmişti. Babası Lucifer’a bir başka evrene geçmeden önce onu sevdiğini söyledi. Bu sözler aslında Lucifer’ın yemeğin sonunda söylediği “Sen bizi sevmeyeceksin, çünkü sevmekten acizsin” sözlerinin doğru olmadığını gösteriyordu. Lucifer buradan hareketle kendisinin Chloe’yi sevemeyeceğini düşünüyordu. Ancak babasının bu sözü onu son derece şaşırttı ve sevindirdi. Demek ki onun içinde de sevgi  potansiyeli vardı. Zaten Lucifer, Cennet’te yanmadan önce şu ana kadar söyleyemediği cümleyi söylemeyi başarmıştı. “Seni seviyorum Chloe”

Lucifer, Tanrı Oldu

Lucifer, babasının emekli olarak başka bir evrene geçişinden sonra aynen kardeşi Michael gibi Tanrı olmayı istiyordu ve bunu saklamıyordu. Onun tanrı olma isteğinin altında Chloe’ye olan aşkı yatıyordu; çünkü Chloe öldükten sonra tabii ki Cennet’te gidecekti. Lucifer bu durumda onu sonsuza kadar kaybedecekti; çünkü kendisi ilk isyandan sonra babası tarafından Cennet’e girerse yanmakla cezalandırılmıştı.

Tanrı olmak isteyen Michael’in, Espinoza’nın ölümünden ötürü Chloe’nin kendisini suçlamasını sağlama çabası aslında Lucifer için sağlam bir tuzaktı. İlahi kurallara göre Chloe ölürken kendisini suçlu hissederse Cennet’e gidemeyecej ve Cehennem’e düşecekti. Michael bunu başarmıştı yani Chloe, Espinoza’nın ölümünden kendisini fena halde sorumlu hissediyordu. İşte tam bu durumda Michael, Lucifer’a Cehennem krallığını önerdi. Ben tanrı olayım, orayı sen al ve sevgilinle orada yaşa, teklifini götürdü. Tabii Lucifer bunu kabul etmedi.

Tanrı seçimi oylaması gladyatörlerin dövüşlerine sahne olan arena tarzı bir yerde gerçekleşti. Michael kapışmada üstün görünüyordu; çünkü Alevli Kılıç ondaydı. Daha önceden Lucifer bu kılıcı annesini bir başka evrene gönderirken kullanmıştı. Bu sırada daha önceden de gördüğümüz Azrail ortaya çıktı. Azrail birisi ölmek üzereyken görünüyor. Lucifer onu görünce önce onun kendi tarafına geçtiğini düşünse de yanıldığını ve Chloe’nin öleceğini anlıyor.

Sonuç olarak kül olmayı bile göze alarak sevgisinin peşinden Cennet’e kadar giden Lucifer, Chloe’yi Dünya’ya dönmeye ikna ediyor. Chloe, gözlerini dünyada açıyor ve Lucifer’ı sonsuza kadar kaybettiğini düşünüyor. Ancak bu sırada Lucifer şaşırtıcı bir şekilde Dünya’ya dönüyor ve Tanrı olduğunu ilan ediyor.

Peki, Lucifer Nasıl Hayatta Kaldı?

Bu sorunun cevabını görünüşe göre Lucifer da bilmiyor. Benim teorim özetle şöyle: Tanrı emekli olmadan önce her şeyi planlamıştı. O baştan beri Lucifer’ın sonraki Tanrı olmasını istiyordu. Bu nedenle Michael’i Dünya’dan zorla gönderirken kendisi Lucifer’in yanında kalmıştı.

Bence Tanrı doğal olarak olacak her şeyi biliyordu. Planı son derece karmaşık ve kapsayıcıydı. Chloe’nin temelde Lucifer için yaratıldığını biliyoruz yani bir tür armağan gibiydi ki bunu daha sonra Chloe’nin kendisi de öğrenmişti. Hatta ilk görüşmelerinde bu konuda Tanrı’yla tartışmaya bile girmek üzereydi. Sonuçta Tanrı için zaman söz konusu olmadığına göre o olacak her şeyi bildiği için ilahi kanunları en başta zaten bu olaylara göre ayarlamıştı. Tabii ki ne Lucifer ne de başkasının bu kanunlardan haberi yoktu. Lucifer Cennet’te ölümü pahasına bir fedakarlıkta bulundu. İkimiz dönemeyiz, sen dön, dedi ve Chloe’yi sevdiğini söyleyerek kül olmayı kabul etti. Bunun da kendi seçimi olduğunu söyledi. İşte bu seçimi bir anahtardı. O, Tanrı olmayı herkese hükmetmek için değil; aşkı için istiyordu. Bunu ölümü pahasına ispatladı ve Tanrı olmayı hak etti.

Altıncı Bölüm Teorileri

Altıncı sezon belki de son sezon olabilir diye düşünüyorum. Muhtemelen Mazikeen en sonda Cehennem’e bekçi olacaktır. Amenadiel ise oğlu ölümlü olduğu için belki de dünyada Linda’yla beraber kalmayı ve ölümlü olmayı seçecektir. Sonuç olarak Lucifer’ın bunu yapma gücü olacak. Bunun sonunda da Amenadiel, Linda ve çocukları ölümden sonra Cennet’te tekrar birleşecektir.

Ancak eğer altıncı sezon son olmayacaksa bu durumda yeni ve sağlam bir düşman olması gerekiyor. Bu da ancak olaya diğer boyutların karışmasıyla oluşabilir diye düşünüyorum. Çünkü Azrail de dahil olmak üzere tüm Melekler Lucifer’ın önünde diz çöktüğüne göre onun tanrılığını kabul etmişler demektir. Bu durumda kanatları kesinlen Michael’in hamle şansı kalmıyor. Kim bilir belki de diğer boyuttaki emekli Tanrı ve Havva çeşitli sorunlarla karşılaşacaklar ve çocuklarından yardım isteyecekler.

Gelecek sezon dizinin hangi yöne evirileceğini gerçekten merak ediyorum.

Son Eklenenler

En Popüler

Winnie the Pooh: Kan ve Bal İncelemesi ve Detaylar

0
2023 yapımı korku filmi Winnie-the-Pooh: Blood and Honey- Winnie the Pooh: Kan ve Bal Pooh, Bear ve Piglet adlı, yarı insan yarı hayvan iki...

No One Will Save You- Uzaylı İstilası Başladı

0
No One Will Save You, sonlara doğru duyulan birkaç cümle haricinde hiçbir konuşma geçmeyen ilginç bir bilimkurgu, gerilim ve fantastik film. Filmde yalnız yaşayan...

The Continental 1. Bölüm- John Wick Evreninin Öncesi

0
John Wick evreninden The Continental mini dizisi ilk bölümüyle ortalığı dağıtmaya başladı. Continental 1. bölüm, 1970'lerin New York'unda geçen hikayede yer alan temel karakterleri...

Suç ve Gizem: Agatha Christie’den Venedik’te Cinayet

0
Kenneth Branagh'ın canlandırdığı Dedektif Hercule Poirot, A Haunting in Venice- Venedik'te Cinayet adlı macerayla üçüncü kez karşımızda. Dedektifi daha önce Murder on the Orient...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,300TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img