love-death-robots-season-2

Love, Death & Robots’un ilk sezonu 2019’da yayınlanmıştı. İkinci sezonun gösterime gireceğini duyduğumda doğrusu heyecanlanmıştım ve bu merakla tüm bölümlerini tek oturuşta seyrettim.

İkinci sezon da aynen ilk sezon gibi kısa kısa bölümlerden oluşuyor. İlk sezon (ya da orijinal adıyla ilk cilt;) 18 bölümden oluşurken ikinci sezonda toplam sekiz bölüm bulunuyor.

Love, Death & Robots bilindiği üzere bir animasyon. Her bölümde farklı bir konu işleniyor. Örneğin ikinci sezon birinci bölümde bir temizlik robotunun katile dönüşümü anlatılıyor. Bir başka bölümdeyse Snow isimli birisinin çölde geçen bir macerası aktarılıyor.

Bölümlerin ortak özelliği kurguların robotların üzerinden ilerlemesi…

Ben lafı hiç dolandırmadan ikinci sezonu beğenmediğimi söylemek istiyorum. Bölümlerin tamamı şaşırtıcı derece felsefi derinlikten ve orijinallikten uzaktı. İlk sezonun tam aksine konu bağlamında birbirine yakın bölümler vardı (Örneğin robotların katil olması teması…). Ayrıca bölümler etkileyici bir sona sahip değiller. Bu beni hayli şaşırttı. Neredeyse hiçbir sürpriz yaşanmadan sona eren bölümlerin senaryoları o kadar sıradandı ki ilk sezonu mumla aradım diyebilirim.

Bölümlerin konuları içerik olarak belki de 50. baskısını gördüğümüz konuların figüranların değiştirerek aktarılmasından ibaret. Bölüm senaryolarına o kadar az kafa yorulmuş ki ilk bölüm ve Acil Durum Barınağı adlı bölüm birbirinin neredeyse kopyası diyebilirim. Yüksek Otlar adlı bölüm tam bir faciaydı. Sürpriz Noel Baba adlı 7 dakikalık bölüm böyle bir diziye yakışmayacak kadar sıradan, basit ve son derece kötüydü.

Sonuç olarak sezonun başarısının ardından böyle sıradan ve hiçbir orijinalliği bulunmayan bir sezon görmek beni hayal kırıklığına uğrattı. İlk sezonun ardından “Umarım ikinci sezon gelir” demiştim. İkinci sezonun ardından “Umarım 3. sezon gelmez” diyorum.

Not: Özellikle bazı bölümlerdeki animasyon teknikleri gerçeğe çok yakındı. Dizinin bu bağlamdaki başarısını not olarak düşmek gerekiyor. Ancak bu kaliteli animasyon teknolojisi içerikle desteklenememiş.

Yazık etmişler Love, Death & Robots’a…

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz