save ralph-tavşan-ralph-1

Save Ralph- Ralf’ı Kurtar (2021), kozmetik ürünleri test etmek amacıyla kullanılan hayvanlara dikkat çekmek için tasarlanmış kısa bir animasyon. İnsan denilen bu acımasız canlı türü maalesef sessiz dostlarımıza karşı en aşağılık işkenceleri yapmaktan geri durmuyor. Onları kullanırken de test hayvanı yakıştırması yapıyor. Böylece kendi iğrençliğine bir kılıf uyduruluyor.

Animasyonun başında aslında bir test hayvanı olan Ralf’la önce oturma odasında olmak üzere onun evinde bir görüşme yapıldığını anlıyoruz. Tavşanın insansılaştırılmasının, yani Ralf’in bir evin içerisinde gösterilmesinin ve tavşana insan kıyafetleri giydirilmesinin ve tabii ki onun konuşturulmasının insanlarda empati duygusunun uyarılmasını amaçladığını düşünüyorum. Gerçek hayatta kendilerini konuşarak anlatamayan bu dilsiz dostlarımıza görünüşe göre kendisini anlatması için bir şans verilmiş.

Bir kulağı bantlı ve bir gözü kırmızı olan bu tavşan az sonra gözünün kör olduğunu ve bantlı kulağının da duymadığını sadece çınlandığını söylüyor. Bu sırada çıkardığı ses oldukça rahatsız edici. Zaten amaç da bu. Onun kulağındaki bu çınlama kesintisiz sürüyor, bizse buna birkaç saniye bile dayanmakta zorlanıyoruz.

Ralf, diş fırçalamaya geçtiği zaman sağ tarafta kullanılmış fırçalar olduğunu görüyoruz

Onlar Ralf’in ölen aile bireylerine ait fırçalar. Şimdi hiçbirisi orada yok. Annesi, babası, kardeşleri… Hepsi insanlar tarafından kozmetik ürün deneyleri sonucunda katledilmiş.

O kendisine yapılan işkenceleri anlatmaya devam ediyor. Kürkü traş edilerek sırtından kimyasal dökülmüş. Onun az sonraki sahnede sürekli sırtını kaşımasının nedeni işte bu. Final sahnesindeyse onun sırtının ne durumda olduğunu göreceğiz.

Ralf aslında öğrenilmiş çaresizlik içerisinde bir kabulleniş sergiliyor. Çünkü gerçekten de adı bile iğrenç ama test hayvanlarının insanların elinden kurtulma şansları yok. Ancak öldükleri zaman…

Ralf sırtının biraz kaşındığını söylüyor önce. Sonra önemli değil yaşıyorum ya diyor kendi tarzıyla ve ekliyor acıtmıyor. Halbuki az sonra diş fırçalarken minicik bir darbede bile canının nasıl yandığını görüyoruz. Test hayvanlarının canının yandığını bile unutan iğrenç insanlar bu sahneye iyi baksınlar. Onlar da can taşıyor aynen sizin gibi ve onların da canı yanıyor aynen bizim gibi.

Şu sahne görülen saç kurutma makinesi, kitaplar, kaktüs detayı ve uzay gemisi fotoğrafı kısaca yaşanılan bir ev ortamı yine onunla empati yapabilmemiz için özenle hazırlanmış ve bilinçaltımıza onun da temelde insanlar gibi bir canlı olduğu mesajını iletiyor.

 Save Ralph- Ralf’ı Kurtar (2021) incelemesinin tamamına 25. Kare Youtube kanalından ulaşabilirsiniz.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz