7.6 C
İstanbul
KategorilerAksiyon10 Unutulmaz Aksiyon Filmi- Listenize Ekleyin

10 Unutulmaz Aksiyon Filmi- Listenize Ekleyin

Bu yazıda az bilinen ama kaliteli ve seyredince iyi ki izlemişim diyeceğiniz aksiyon filmlerini bulacaksınız.

1. Face/Off- Yüz/Yüze (1997- IMDB: 7,2)

Face/Off uzun zaman önce çekilmiş ama eskimeyen filmlerden bir tanesi. Filmde John Travolta ve Nicolas Cage gibi iki muhteşem oyuncu rol alıyor. Her ikisi de bu yapımda oyunculuk döktürüyorlar diyebilirim. Ancak Nicolas Cage bu konuda sanki bir adım daha önde gibi. İzlemeye doyulmayacak sahneleri var.

Afişte iki yarım yüz sanki bir tam yüzü oluşturuyormuş gibi bir hava verilmiş. Bunun nedeni şu: Şehrin bir yerine gizlenmiş çok büyük bir bombanın yerini öğrenebilmek için bir suç dehasının yüzü bir FBI ajanına transfer ediliyor. Kendi yüzü de bu tehlikeli adama aktarılıyor. Konusundan bu kadar bahsedeyim. Eğer unutulmaz bir aksiyon filmi arıyorsanız Yüz Yüze doğru seçim.

Orijinal Adı: Face/Off
Tür: Aksiyon, suç, bilim-kurgu
Yönetmen: John Woo
Ülke: Amerika
Türkiye Gösterim Tarihi: 21 Kasım 1997
Oyuncular: John Travolta, Nicolas Cage, Joan Allen, Alessandro Nivola
Süre: 02 saat 18 dakika

2. Kaplan ve Ejderha (2000- IMDB: 7,8)

Kaplan ve Ejderha sizi efsanevi savaşçıların, gizemli dövüş ustalarının dünyasına götüren bir yapım. Her şeyden önce eğlenceli ve gizemli. İçerisinde farklı bir formatta bir aşk hikayesi de bulunuyor. Konusu kısaca şöyle: Çok yetenekli, genç ancak çok tanınmayan gizemli bir dövüş sanatları ustası ülke çapında tanınan bir kılıç ustasının değerli bir kılıcı çalıyor. Filmin büyük bir kısmı çok eğlenceli bir kaçma kovalamaca macerası. Bu kovalamaca sırasında iki zıt kutbun aşkına da şahit oluyoruz.

Kaplan ve Ejderha dövüş sanatlarını fantastik denebilecek bir kurguyla sunuyor. Bu arada filmin yönetmeni olan Ang Lee, aynı zamanda Pi’nin Yaşamı’nın da yönetmeni. Henüz seyretmediyseniz kaçırmayın diyorum.

Orijinal Adı: Wo hu cang long
Tür: Aksiyon, macera, fantastik
Yönetmen: Ang Lee
Ülke: Taiwan, Hong Kong, USA, China
Türkiye Gösterim Tarihi: 23 Mart 2001
Oyuncular: John Travolta, Nicolas Cage, Joan Allen, Alessandro Nivola
Süre: 02 saat 18 dakika

3. Mad Max- Çılgın Max Serisi

Çılgın Max sizleri çölleşen, açlık ve susuzluğun kol gezdiği, hastalıkların, salgınların insanlığı esir aldığı, çetelerin söz sahibi olduğu bir yer hâline gelen bir dünyaya davet ediyor.

Çılgın Max’in şu ana kadar dört filmi çekildi. Serinin birinci filmi 1979 yılına ait ve Mel Gibson yer rol alıyor. Serinin Tom Hardy’nin yer aldığı son filmiyse 2015 yılında yayınlandı ve genel olarak serinin en iyisi olarak kabul ediliyor.

İlk üç film konusal olarak birbirinin devamıydı ve üçünde de Max karakterini Mel Gibson canlandırıyordu. Son filmde yeni bir Çılgın Max meydana getirildi. Serinin tüm filmlerini izleyebilirsiniz ama 2015’te çekilen son versiyonu gerçekten çok başka. Filmde görsel bir şovun yanında bitmek bilmeyen bir aksiyon var. Listenizde üst sıralara alabilirsiniz.

Orijinal Adı: Mad Max: Fury Road
Tür: Aksiyon, macera, bilim-kurgu
Yönetmen: George Miller
Ülke: Australia, South Africa
Türkiye Gösterim Tarihi: 15 Mayıs 2015
Oyuncular: Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult, Hugh Keays-Byrne
Süre: 02 saat

4. Van Helsing (2004- IMDB: 6,1)

Van Helsing ünlü bir canavar avcısı. Kendisi Dr. Frankenstein’ın araştırmalarını kendi amaçları için kullanan Kont Dracula’yı durdurmak için Transylvania’ya gönderiliyor. Hugh Jackman ve Kate Beckinsale gibi iki önemli ismin yer aldığı film son derece fantastik bir yapım. Filmin kurt adam ya da vampir tarzı yapımlar arasında üst sıralarda olduğunu söyleyemem ancak aksiyon bağlamında işin hakkını veriyor. Aksiyonu bol bir film. Fantastik bir yapım artı aksiyon arıyorsanız izleyince pişman olmasınız.

Orijinal Adı: Van Helsing
Tür: Aksiyon, macera, fantastik
Yönetmen: Stephen Sommers
Ülke: USA, Czech Republic, Romania
Türkiye Gösterim Tarihi: 07 Mayıs 2004
Oyuncular: Hugh Jackman, Kate Beckinsale, Richard Roxburgh, David Wenham
Süre: 02 saat 11 dakika

5. Bıçağın İki Yüzü 2 (2002- IMDB: 6,7)

Fantastik yapımlardan devam edelim. Blade üç filmden oluşan bir seri. İlki 1998, ikinci 2002 ve sonuncusu 2004’te çekildi. Her üç filmde gayet güzel. İkinci ve üçüncü yapım tabii ki görsel anlamda çok daha iyi. Blade, vampirleri avlayan ve onlara adeta geceleri dar eden bir vampir. Diğer vampirlerin aksine gün ışığına çıkabiliyor bu nedenle onun lakabı “Gündüzgezen.”

Blade izlenmesi gereken bir fantastik macera filmi.

6. Apokalipto (2006- IMDB: 7,8)

Apokalipto, Mel Gibson’un yazdığı ve yönettiği eşsiz bir aksiyon filmi. Şöyle söyleyeyim: Her bir sahnesi özenle hazırlanmış. Belli bir yerden sonra başlayan aksiyon film bitene kadar sona ermiyor. Filmin konusu aslında çok basit. Maya uygarlığında yaşayan barış dolu bir kabile, Tanrılarına kurban etmek üzere köle arayan savaşçılar tarafından basılıyor ve neredeyse hepsi katlediliyor. Esir alınanlarsa krallığa tanrılara kurban edilmek üzere götürülüyor.

Aksiyon ve kalite arıyorsanız açın izleyin diyorum.

Orijinal Adı: Apokalipto
Tür: Aksiyon, macera, drama
Yönetmen: Mel Gibson
Ülke: USA, Mexico, UK
Türkiye Gösterim Tarihi: 23 Mart 2007
Oyuncular: Gerardo Taracena, Raoul Max Trujillo, Dalia Hernández, Morris Birdyellowhead
Süre: 02 saat 19 dakika

7. Underworld- Karanlıklar Ülkesi Serisi

Underworld, fantastik bir macera serisi. Serisinin tam beş filmi bulunuyor. Altıncısının çekileceği de biliyor. Benim beğenerek seyrettiğim bu seride kurt adamlar ve vampilerin gizli tarihine ve bitmek bilmeyen üstünlük savaşlarına şahit oluyoruz. Underworld’un bence en büyük başarısı ya da en çok sevdiğim yönü kendi atmosferini oluşturabilmesi. Bu arada İngiltere doğumlu bir oyuncu olan Kate Beckinsale role gerçekten çok yakışıyor. Serinin kötü karakterleri de çok başarılı. Düşmanın güçlü olması filmin etkisini de artırıyor.

Fantastik macera türüne meraklıysanız Karanlıklar Ülkesi en doğru seçimlerden birisi.

8. The Bourne Identity (2002- IMDB: 7,9)

Bourne serisi aslında ilk olarak Amerikalı bir yazarın 1980’li yıllarda piyasaya çıkan üç romanından sinemaya aktarılmıştır. Bu kitaplardan yola çıkarak çekilen tam beş tane Bourne filmi var. Filmlerin bir tanesi dışında ki o filmde Bourne evrenine yeni bir CIA ajanının hikayesi dahil ediliyor, hepsinde Matt Damon yer alıyor. 

The Bourne Identity (2002) IMDB: 7,9
The Bourne Supremacy (2004) IMDB: 7,7
The Bourne Ultimatum (2007) IMDB: 8,0
The Bourne Legacy (2012) IMDB: 6,6
Jason Bourne (2016) IMDB: 6,6

Serinin mantığı kısaca şöyle: İlk filmde Bir İtalyan balıkçı teknesi, denizin üzerinde bulunan ve ölmek üzere bir adamı kurtarır. Genç adam iyileştiği zaman ciddi bir hafıza kaybı yaşadığı anlaşılır. Kim olduğunu, nereden geldiğini ya da nasıl yaralandığını hatırlamamaktadır. Adam geçmişini araştırmaya başlar ama bu sırada çeşitli olaylar sonucunda inanılmaz yetenekleri olduğunu fark eder.

Yakın dövüşte bir uzmandır ve yabancı diller konulabilmektedir. Bu sırada peşinde kendisini öldürmek isteyenler olduğunu fark eder. Ben size Bourne serisinin ilk üç filmini özellikle tavsiye ediyorum. Filmlerde katıksız bir aksiyon ve heyecan fırtınası bulacaksınız.

Orijinal Adı: The Bourne Identity
Tür: Aksiyon, gizem, gerilim
Yönetmen: Doug Liman
Ülke: USA, Germany, Czech Republic, France
Türkiye Gösterim Tarihi: 20 Eylül 2002
Oyuncular: Matt Damon, Franka Potente, Chris Cooper, Clive Owen
Süre: 01 saat 59 dakika

9. Sin City- Günah Şehri (2005- IMDB: 8,0)

Günah Şehri benim en favori filmlerinden birisi. Bence inanılmaz güzel, inanılmaz çekici ve son derece eğlenceli bir film. Serinin iki filmi var. İkisi de güzel ve aynı çizgide ilerliyor. Ben birincisini bir tık daha çok beğenmiştim.

Günah Şehri aslında bir çizgi roman uyarlaması; ancak filmi izleyince filmin mi çizgi romandan yoksa çizgi romanın mı filmden uyarlandığı konusunda aklınız karışabilir diye düşünüyorum. O kadar doğal, o kadar uyumlu, o kadar inanılmaz bir atmosferi, karakterleri ve hikayesi var ki izlemeye doyamıyorsunuz. Ben Günah Şehri’ni ilk izlediğimde adeta izlemeye kıyamamıştım film bitmesin diye. Ben izledikçe filmin sona yaklaştığını biliyordum ve bu beni üzüyordu. Bitmesin istiyordum.

Film temelde hayali bir şehirde yaşanan suç olaylarını anlatıyor. Bir anlamda polisiye bir macera. Üç tane sert adam üzerinden ilerliyor. Bu her birisinin aşık olduğu ve ikinci filmden esinlenerek söylersem uğruna öleceği kadınlar var. Kadınların peşinde olan akıl almaz katiller var. Bunların ötesinde baştan aşağıya günaha ve suça batmış sanıyorum kimsenin masum olmadığı bir şehir var.

İzleyin ve görün diyorum.

Orijinal Adı: Sin City
Tür: Suç, gerilim, aksiyon
Yönetmen: Frank Miller, Quentin Tarantino (konuk yönetmen)
Ülke: Amerika
Türkiye Gösterim Tarihi: 15 Temmuz 2005
Oyuncular: Jessica Alba, Mickey Rourke, Clive Owen, Bruce Willis, Devon Aoki, Alexis Bledel
Süre: 02 saat 04 dakika

10. The Jackal- Çakal (1997)

Çakal sanıyorum şu ana kadar yapılmış en başarılı kiralık katil filmlerinden birisi. Bir Rus mafya babasının oğlu FBI tarafından Moskova’da bir gece kulübünde öldürülüyor. Bunun üzerine bu Rus mafya babası efsanevi bir kiralı katili Amerika’da üst düzey birisini öldürmesi için tutar. Ancak bu efsanevi katilin gerçek kimliği bilinmemektedir. Bu nedenle FBI bırakın onu yakalamayı katili teşhis etmekten bile uzaktır. FBI bu katili yakalayabilmek için dünyada onun yüzünü gören iki kişiden birisi olan bir adamı hapisten çıkarır ve onunla işbirliği yapmaya başlar.

Bruce Willis ve Richard Gere’i izlemeye doyamayacaksınız. Bu unutulmaz filmi kesinlikle kaçırmayın diyorum.

Orijinal Adı: The Jackal
Tür: Aksiyon, suç, drama
Yönetmen: Frank Miller, Quentin Tarantino (konuk yönetmen)
Ülke: USA, UK, France, Germany, Japan
Türkiye Gösterim Tarihi: 16 Ocak 1998
Oyuncular: Bruce Willis, Richard Gere, Sidney Poitier, Devon Aoki, Mathilda May
Süre: 02 saat 04 dakika

Son Eklenenler

En Popüler

Bilimkurgu Dizisi Constellation 3. Bölüm Anlatımı

0
Başrolünde Noomi Rapace'ın yer aldığı Apple TV+ bilim kurgu dizisi Constellation yılın en iyi dizilerinden birisi olmaya aday görünüyor. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Jo ve...

Freud’s Last Session | Freud’un Son Dersi

0
Anthony Hopkins'in başrolünde yer aldığı Freud's Last Session Eylül 1939'da, Hitler'in Polonya'yı işgal ettiği zamanlarda geçiyor. Ateist Freud, böylesine mükemmel bir zekanın Tanrı'ya nasıl...

Masters of the Air Gerçek Bir Hikaye mi?

0
Bombardıman pilotlarını konu alan yeni bir 2. Dünya Savaşı draması Masters of the Air, 26 Ocak'ta Apple TV+'da gösterime girdi. Mini dizinin yapımcılığını üstlendiği...

Pinhead mi, Pennywise mı? | Kim Kazanır?

0
Bir önceki yazıda (ve videoda) Hellraiser serisinin 1987 yapımı ilk filminden bahsetmiştim. Şimdi Cenobite’ların lideri gibi hareket eden Pinhead’in güçlerini konuşma zamanı…Cehennem’in bekçisi Pinhead...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img