12 C
İstanbul
KategorilerSinema HaberleriYerli Seri Katil Hikayesi Geliyor: Fatma

Yerli Seri Katil Hikayesi Geliyor: Fatma

Fatma; Burcu Biricik, Hazal Türesan ve Uğur Yücel gibi isimlerin yer aldığı yerli bir yerli dizi. Dizi, 27 Nisan’da Netflix’te açıklandığı kadarıyla 6 bölüm halinde yayınlanacak.

Dizi Fatma adındaki bir temizlikçinin uzman olduğu temizlik işini kullanarak cinayetlerden kolayca sıyrılabileceğini fark etmesi üzerine gelişen olayları anlatacak. Dizinin fragmanından anlaşıldığı kadarıyla Fatma bir sorgulama için polis merkezinde tutuluyor ve ona cinayetlere kurban giden bazı insanların fotoğrafları gösteriliyor. Fatma’nın psikolojisinin çok iyi olmadığı ve bir şeyler bildiği ama konuşmadığı anlaşılabiliyor.

Fatma’nın bir temizlikçi olduğu düşünürse başının dertte olduğu birisini ya da kendisine sarkıntılık vb. kötü davranışlar sergileyen birisini muhtemelen kazayla ya da anlık bir cesaretle öldürerek cinayet işlemiş olabilir. Sonrasında bu bir rutine binebilir ve içindeki kini ya da öfkeyi kendisine kötülük yapmış ya da yapmakta olan belli kişilere karşı yöneltiyor olabilir.

Diziyi görmeden fragmanlardan yorum yapmak yanıltıcı olacağını düşünüyorum. Bir kadının seri katile dönüşmesi gibi bir hikaye yerli sektörde pek alışılagelen bir konu olmasa da yabancı dizi ve film sektörü için gayet sıradan ve sayısız örneği bulunuyor. Önemli olan bu konunun sağlam bir senaryo ve etkileyici bir kurgu ile verilebilmesi. Diziyi orijinal hale getirecek olan şey bu.

Dizinin başrolünde yer alacak Burcu Biricik, en azından fragmanda görüldüğü kadarıyla iyi bir oyunculuk sergileyecek gibi duruyor. Bakışları ve davranışları Fatma karakterini başarıyla yansıtacağını gösteriyor. Ben Biricik’in ekrana yansıyan bazı görüntülerini Kayıp Kız’ın Amy’si Rosamund Pike’a benzettim. Umarım onun kadar etkili bir oyunculuk sergileyebilir ve rolüne yakışır.

Diziyi gerçekten merak ediyorum. Umarım bizleri güzel bir yapım bekliyordur.

Yazının bundan sonrasını diziyi izledikten sonra hazırladım. Aşağıdaki bölüme 25. Kare üzerindeki videodan da ulaşabilirsiniz.

Netflix’in ön gösterim açması sayesinde dizinin tüm bölümlerini dikkatle izledim. İlk sezonu toplamda altı bölümden oluşan Fatma, bazı noktalarda akıcılığı yitirse de kendisini seyrettirebiliyor. Yabancı dizileri hariç tutarsak Fatma farklı konu ve sıra dışı bir senaryosuyla yerli sektörde eşsiz bir yapım. Dizide bir taraftan Fatma karakterinin adım adım katile dönüşümü işlenirken diğer taraftan onun bugünü ile geçmişi arasında kurulan sağlam bağlar dizi senaryosunu oldukça güçlendirmiş. Senaryodaki bazı mantık hatalarına rağmen karakterlerin psikolojilerine yapılan dokunuşlar ve bunların finalde bir yere bağlanabilmesi dizinin başarısı adına önemliydi.

Fatma dizisinde yeni olan ne vardı, onu orijinal kılan şey nedir? Spoiler vermeden birkaç detay aktarabilirim.

Söylediğim gibi dizinin konusu yerli sektör için oldukça sıra dışı. Bir hizmetçinin katile dönüşümü… Sanıyorum Netflix olmasaydı böyle bir dizi senaryosunu hiçbir televizyon kabul etmezdi. Televizyonlardaki yerli dizi çöplüğünün hangi konulara yoğunlaştığını biliyoruz. Netflix gibi platformların değeri işte böyle durumlarda ortaya çıkıyor. Tekelin kırılması ve tek sesliliğin yok edilmesi adına önemli. Farklılık her zaman zenginliktir. Yoksa bu iş televizyonların ve onların ardındaki kalite yoksunu paragözlerin eline kalırsa 50 sene de geçse yerli sektör bir adım ileri gidemez.

İkinci olarak dizi bölümlerinin süresinden bahsetmek gerekiyor. Dizi bölümleri ortalama 40 dakika. Toplamda altı bölüm var ve bu da yaklaşık dört saate karşılık geliyor. Dört saat yine Burcu Biricik’in oynadığı Camdaki Kız gibi veya Maraşlı gibi bir bölümü iki buçuk saat olan yerli dizilerin ortalama 1,5 bölümüne karşılık geliyor. Bu dizilerin iki bölümü Fatma dizisinin ilk sezonundan daha fazla sürüyor.

Söylemek istediğim bir diğer nokta şu: Burcu Biricik gerçekten çok iyi. Karakterine adeta can vermiş. Böylesine üstün bir yeteneği seyretmek dizi boyunca bana büyük zevk verdi. Burcu Biricik’in kendisini gösterebildiği oyunculuğunu sergileyebildiği böyle bir senaryoda yer alması sevindirici.

Sonuç olarak Fatma dizisi yerli sektör için bir artı ve bizler için sevindirici bir gelişme. Neredeyse tamamını sıkılmadan seyrettim. Bu da dizi için bir artı. Senaryosu maalesef bazı noktalarda hata veriyor ve tatmin edici olamıyor. Bundan 25. Kare üzerinde yayınlayacağım spoiler içeren videoda bahsetmeyi düşünüyorum.

Sonuç olarak Fatma her şeye rağmen güzel bir dizi. İzlenmeye değer bir yapım. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Dizi tam bir hafta sonra yani 27 Nisan’da Netflix üzerinde gösterimde olacak.

Son Eklenenler

En Popüler

Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı- Orijin Hikayesi

0
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes- Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı, serinin (sonradan yazılan) aynı isimli ön kitabına dayanıyor ve...

Merakla Beklenen Film Paranoya’nın Çekimleri Başladı

0
Yılın merakla beklenen, iddialı filmi Paranoya sete çıktı. Onur Buldu’nun canlandırdığı Muntazam adlı bir gazetecinin paranoyası nedeniyle başına açtığı komik ve tuhaf işleri konu...

Russell Crowe’ın Yeni Filmi Sleeping Dogs

0
Russell Crowe'ın başrolünde yer aldığı; suç, gerilim ve gizem etiketlerine sahip Sleeping Dogs, alzheimer hastası olan eski bir cinayet masası dedektifinin (Russell Crowe) bir...

The Greatest Hits Filmi | Zaman Yolculuğu ve Romantizm

0
Hulu'da yayınlanan The Greatest Hits, bilim kurgu konseptine romantik bir yaklaşım getiriyor diyebiliriz. Ned Benson tarafından yazılan ve yönetilen filmde, Harriet isimli bir kadın...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img