Forgotten-film-kapak-1

Bu yazıda Forgotten (2017) üzerine konuşmak istiyorum. Güney Kore sineması senaryo bağlamında gerçekten çok özgün ve orijinal filmler çekebiliyor. 25. Kare Youtube kanalı üzerinde pek çok Güney Kore yapımı filmi hem inceledim hem de öneride bulundum. Şimdi bu önerilere bir yenisi eklemek istiyorum. Filmin adı Türkçede Unutulmuş anlamına geliyor.

Filmde anne ve baba ayrıca iki çocuktan oluşan bir aileyi seyrediyoruz. Bu ailenin filmin hemen başında yeni bir eve taşındığı görülüyor. Aile buraya taşındıktan bir süre sonra iki çocuktan birisi büyük olanı bir gece vakti kaçırılıyor. Polisin gayretleri ve ailenin çabaları sonuç vermiyor. Çocuk bulunamıyor. Kaçırılan bu çocuk 19 gün sonra birdenbire geri dönüyor. Ancak kendisini ne kaçıranları hatırlamaktadır ne de nerede bulunduğunu…

Orijinal Adı: Gi-eok-ui bam
Tür: Korku, gizem, gerilim
Yönetmen: Hang-jun Jang
Ülke: Güney Kore
Gösterim Tarihi: 29 Kasım 2017 (Güney Kore)
Oyuncular: Kang Ha-Neul, Yeon Je Hyung, Mu-Yeol Kim, Na-ra Lee
Süre: 1 saat 48 dakika

Ancak asıl sorun bu değildir. Asıl sorun geri dönen bu çocuğun tuhaf davranışlar sergilemeye başlamasıdır. Onun kardeşi onun bir değişim geçirdiğini anlar ve ona fark ettirmeden abisini takip etmeye başlar.

Bu andan sonra da kolay kolay tahmin edilemeyecek sırlar ortaya dökülmeye başlayacaktır.

Bu filmi izlemenizi tavsiye ediyorum. Filmin duygusal yönü de sağlam. Senaryoda özellikle birkaç sahnede senaristin yaptığı tercihleri anlamakta zorlansam da yani öyle yapmasa daha iyi olurdu desem de sonuç değişmiyor; film gayet güzel ve sıkılmadan izlenebilecek kadar iyi.

Çözümüne yönelik herhangi bir şey söylemiyorum; çünkü zaten final gayet net ve her şey anlaşılıyor.

Evinizde geceleri uyanan ve evden çıkan birisi varsa ve hele hele o kişi bunu yaptığını inkar ediyorsa dikkatli olun derim.

2 YORUMLAR

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz