8.6 C
İstanbul
KategorilerDramServant 2. Sezon İncelemesi: Teoriler, Gizemler, Çözümler

Servant 2. Sezon İncelemesi: Teoriler, Gizemler, Çözümler

Bu yazıda Servant dizisinin ikinci sezonu üzerine konuşmak istiyorum. Cevaplanması gereken pek çok soru ve açıklama bekleyen sahneler bulunuyor. İlk iki sezonun neredeyse tamamı bir evin içerisinde geçiyor. İkinci sezon 10 bölüme tamamlanmak için biraz uzatılmış gibi duruyor ama bu tarz eleştirileri tamamen göz ardı ederek sadece dizinin çözümü üzerine konuşmak istiyorum.

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Tarikat Üyeleri ve Melek Profili

Söz konusu tarikatın ikinci şans verilenlerden oluştuğunu duymuştuk. Leanne’in evinde çıkan yangın sonrasında onu ölümden kurtaran kişiler muhtemelen Uncle George ve Aunt May’di. O zaten bu ikisi aile olarak seçtiğini söylemişti.

Bunlar görünüşe göre zararsız kişiler. Yaşamın değerini biliyorlar, paraya önem vermiyorlar, belli ritüellerin dışına çıkmıyorlar. Bu bağlamda onları melek gibi düşünebiliriz. Meleklerin kanat sahibi, havada uçan, olağanüstü varlıklar gibi tasvir edilmemesi ve insansılaşması yönetmenin tarzıyla birebir uyumlu. Bu kanalda incelemesini yaptığım filmlerine göz atarsanız ne söylemek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. Süper kahramanlara bile kendince bir şekil veren Night Shyamalan meleklere de insansı bir biçime yaklaştırırsa hiç şaşırmam.

İnsanlara yardım etmek için çabalayan, zaafları olmayan, kutsal ritüelleri birebir taviz vermeden takip eden bu insanlar melek profilline büyük oranda uyuyorlar. Zaten tamamen uymaları gerekmiyor; çünkü onlar aynı zamanda insan.

Bu arada George bir mekanlarının bulunmadığını, her köşede, her sokakta yer aldıklarını söylemişti. Yani onlar şehre dağılıyorlar ve ihtiyacı olanlara yardım ediyorlar. Belli bir yerlerinin olmaması da melek profiline uyuyor diyebiliriz.

Bilindiği üzere melekler kendileri karar almazlar. Söyleneni yaparlar. George’un para konusundaki tavrı çok dikkat çekiciydi. Dorothy ona bu parayı al istersen bir hayır kurumuna ver, istersen bununla ihtiyacı olanlara yardım et, demesine rağmen o bunu kabul etmiyor. Yapılacak yardımı da kafalarına göre yapamıyorlar.

Leanne’in İsyanı Ne Anlama Geliyor?

“Meleklerin” arasında bulunan Leanne onlara isyan ediyor. Dikkat ederseniz o aslında kurallara ve kendisine verilen emirlere isyan ediyor; aynen Şeytan gibi. Şeytan da uzunca bir süre meleklerin arasındaydı ve onlar gibi yaşıyordu. İyi ya da kötü olup olmadığını bir tarafa koyarsak Leanne başına buyruk birisi. Kendi isteklerini yapmak istiyor. Çocukluğundan beri bu tarikatın içerisinde bulunmasına rağmen belli bir yaşa gelince onlara isyan etmesi inanılmaz.

Demek ki onun içerisinde karanlık bir taraf var. Zaten kendisi bunu ikinci sezonun sonunda itiraf ediyor. Bence Leanne’in içerisinde henüz tamamen silinmeyen iyi taraflar bulunsa da o karanlık birisi. İyi taraflarının tamamen silinmediği şu sahnede net olarak veriliyor. Sıkıştığı anda köşeye çekiliyor, dua ediyor ve Sean’ın kapısı açılıyor. O bu duasından önce Tanrı’ya isyan etmişti. Demek ki bu yönü öyle kolay kolay silinip gitmeyecek kadar güçlü.

Ancak yine de ne olursa olsun onun bu yaşadıklarından sonra Tanrı’yı ya da en azından onu icraatlarını kabul etmemesi ve bunu dillendirmesi inanılmazdı. Çünkü bu dönüşüm onun için çok büyük bir adım.

O bebeğin ölmesi özelinde kötü bir işin sorumluluğunu hep insanlarda arıyordu. Bu bağlamda Julian’le konuşması onun fikirlerinin değişmesine neden oldu. Dikkat ederseniz Julian en baştan beri bir ateist ve gösteriş olarak bile dua etmeyi bile reddediyor. Bir ateistin Leanne’in fikirlerini değiştirmesi ve onu kendi tarafına çekmesi gelecekte yaşanacak savaşın ipuçlarını taşıyor.

Burada dikkat etmemiz gereken nokta şu: Leanne, Tanrı’ya isyan etmesine rağmen onun güçleri silinip gitmiyor. Bu nedenle onun güçlerinin kökeni karanlık tarafa dayanıyor olabilir. Annesi ona iyi davranmıyordu. Ona kaba davrandığını görmüştük. Sonrasında Leanne fotoğrafa baktığında annesinin kendisini sanki düşürmek ister gibi tuttuğunu söylemişti.

Belki de Leanne’in annesi kızında ters bir şeylerin olduğunu fark etmiş ve onu dışlamaya başlamıştı. Normal şartlarda psikolojik sorunları bulunmayan normal bir anne ne olursa olsun kendi çocuğuna kötü davranamaz. Hatırlarsanız Leanne’in sevmediği kişilere zarar verdiğini duymuştuk. O belki de çocukluğundan beri böyle bir özellik taşıyordu ve evdeki yangını çıkaran bizzat oydu. Çünkü annesini sevmiyordu. Ama bu karanlık yönünü tarikat en başlarda fark edememişti.

Bu arada minik bir parantez açayım. Leanne hala kendisini annesine kabul ettirmeye çalışıyor. Annesi onun özel olmadığını söylüyordu. Bu görünüşe göre Leanne’i delirtiyordu. Çünkü yıllar sonra bile annesini hatırlatan mankenin önünde pastanın içerisindeki minik heykeli bulmaya çalışıyordu. Bu bir çaba… Yaşadıklarını hala unutamamış; annesiyle olan hesaplaşması hala sona ermemiş.

Leanne’in Amacı Ne?

Dorothy, Leanne’in çocukluk hayali. Yani o Dorothy’yi hep bir anne figürü olarak görmüş. Küçükken onu haberlerden takip etmeyi sürdürmüş. Dorothy onu eve kilitliyor, dövüyor, hatta canlı canlı gömüyor. Tüm bunlara rağmen Leanne’in ondan vazgeçmemesi inanılmaz. Aslında Leanne bir ara hatta bir ara değil uzun bir süre Dorothy’i cezalandırmak için uğraşıyor. Bunun temel nedeni Dorothy’nin kendisini sevmediğini hatta kendisine yalan söylediğini düşünmesi. Tobe ile buluşmasından sonra işler istediği gibi gitmeyince doğrudan Dorothy’yi suçlamıştı. Ona zarar vermek için acı çektirmek için kolyesinin bir parçasını yutmuştu. Daha sonra ona inceden inceye laf geçirmeye başladı. Daha farklı şeyler de yaptı. Bunun temel nedeni Dorothy’nin onu sevmediğini düşünmesi.  

Ancak Dorothy’nin onu kurtarması Leanne’in düşüncelerini tamamen değiştiriyor. Josephine’in az önce söylediği sözler onun aklından çıkmamıştı. Josephine bu aile seni sevmiyor, demişti. Şimdi ona bakarak bunun doğru olmadığını söylüyor.

Servant 2. Sezon incelemesinin tamamına 25. Kare üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Bilimkurgu Dizisi Constellation 3. Bölüm Anlatımı

0
Başrolünde Noomi Rapace'ın yer aldığı Apple TV+ bilim kurgu dizisi Constellation yılın en iyi dizilerinden birisi olmaya aday görünüyor. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Jo ve...

Freud’s Last Session | Freud’un Son Dersi

0
Anthony Hopkins'in başrolünde yer aldığı Freud's Last Session Eylül 1939'da, Hitler'in Polonya'yı işgal ettiği zamanlarda geçiyor. Ateist Freud, böylesine mükemmel bir zekanın Tanrı'ya nasıl...

Masters of the Air Gerçek Bir Hikaye mi?

0
Bombardıman pilotlarını konu alan yeni bir 2. Dünya Savaşı draması Masters of the Air, 26 Ocak'ta Apple TV+'da gösterime girdi. Mini dizinin yapımcılığını üstlendiği...

Pinhead mi, Pennywise mı? | Kim Kazanır?

0
Bir önceki yazıda (ve videoda) Hellraiser serisinin 1987 yapımı ilk filminden bahsetmiştim. Şimdi Cenobite’ların lideri gibi hareket eden Pinhead’in güçlerini konuşma zamanı…Cehennem’in bekçisi Pinhead...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

1 Yorum

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img