Marrowbone-new-poster-1

Bu yazıda Türkçeye Karanlık Sır olarak çevrilen Marrowbone adlı İspanyol filminin çözümü üzerine kısaca konuşmak istiyorum. Filmde 2020’nin en iyi mini dizi olabilecek kadar sağlam bir yapım olan The Queen’s Gambit’ın Beth’i Anya Taylor da önemli bir rolde yer alıyor.

Filmin konusu şu: Jack isimli bir genç ve ondan küçük üç kardeşi annelerinin ölümünden sonra büyük bir evde yalnız yaşamaya başlıyorlar. Eğer annelerinin ölümü duyulursa ev ellerinden alınacak ve kardeşler ayrılmak zorunda kalacaktır. Bunu engellemek için Jack’in 21. yaş gününe kadar böyle yaşamaktan başka yolları yoktur. Ancak evin içerisinde bulunan hayalet türü bir varlık onları rahatsız etmektedir.

Filmin süresi 1 saat 50 dakika. Yapımın en büyük eksisi tüm heyecanı son yarım saatte saklamış olması. Son yarım saate kadar zaten az çok olan biteni tahmin edebiliyorsunuz; ancak yine de finalde oluşan gizem üzerine biraz konuşmak gerekiyor. Finalin gizemi gayet güzel ve filmin tüm durağanlığını unutturabilecek kadar iyi.

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Orijinal Adı: Marrowbone
Tür: Drama, korku, gizem
Yönetmen: Sergio G. Sánchez
Ülke: İspanya, Amerika
Türkiye Gösterim Tarihi: 6 Nisan 2018
Oyuncular: George MacKay, Anya Taylor-Joy, Charlie Heaton, Mia Goth, Nicola Harrison
Süre: 1 saat 50 dakika

Gerçeğin Çizgisi

Filmin en beğendiğim noktası gerçek yaşamla Jack’in zihninde yaşananları birleştirmedeki başarısı. Buna ek olarak bu ince çizgiyi ayırabilmek için bize verdiği ipuçlarının başarısı. Film bu konuda çok iyi. Filmde şu üç zaman çizgisini takip ediyoruz.

a. Birinci zaman çizgisi Jack’in annesinin çocuklarıyla beraber eve gelişi. Burada seyrettiklerimiz tamamen gerçek. Zalim babalarından kaçarak bu eve geliyorlar; ancak anneleri İngiltere’den Amerika’ya yapılan bu yolculuktan ötürü muhtemelen hastalanıyor ve ölüyor. Sonra babaları onları buluyor. Hatırlarsanız onun hapishaneden kaçtığı haberini okumuştuk. Eşine ait bu evi biliyor ve intikam için onların peşinden geliyor. Neden intikam istediğini biliyoruz. Bunlar anlatılıyor.

b. Filmdeki ikinci zaman çizgisi tam olarak şurada başlıyor. Zalim baba onları buluyor ve burada filmin sonunda flashback’lerle göreceğimiz olaylar yaşanıyor. Burada iki noktaya dikkat etmemiz gerekiyor. Birincisi altı ay sonra notu. Jack altı ay boyunca kişilik bölünmesi sorunu yaşadığı sırada evde yalnız yaşıyor. Bu arada kasabaya gidiyor. Allie ile görüşüyor. Avukat eve geliyor. İmza olayı yaşanıyor. Burada dikkat edilmesi gereken ikinci nokta sizce ne olabilir? Size biraz zaman vereyim. Az sonra bundan bahsedeceğim zaten.

c. Üçüncü ve son zaman çizgisi ise Allie’nin eve taşındıktan sonra oluşan zaman çizgisi ki bunun yaklaşık altı ay olduğunu göreceğiz.

Finalde Ne Yaşandı?

Finale kadar yaşananları hızlıca özetlemek istiyorum. Jack’in annesi çocuklarını alarak Amerika’ya kaçıyor. Zalim baba o sırada hapse düşünüyor. Bu sırada anne hastalanıyor ve ölüyor. Jack’e paranın yerini söylüyor. Ayrıca 21 yaşına kadar benim öldüğümü kimseye söyleme yoksa ev elinizden gider, siz de ayrılırsınız diyor.

Jack ve diğerleri evde yaşamaya başlıyor. Bu sırada baba onları buluyor. Jack, kardeşlerini tava arasına kilitliyor. Jack babasına parayı al, bizi rahat bırak diyor ama adamın derdi para değil. Sadist ve hasta bir tip. Amacı hepsini öldürmek. Jack’i yüksekten aşağıya doğru itiyor ve sonra eve gidiyor.

Onların tavan arasında saklandıklarını anlıyor. Kapı kilitli olduğu için bacadan aşağıya sarkıyor ve onları orada öldürüyor.

Jack’in notları arasında görülen “Çok geçti” ifadesi işte buna vurgu yapıyor. Bunları Jack’in yazdığını unutmayalım. Jack geç kalıyor. Kardeşlerini kurtaramıyor. Orada babasını elindeki silahla öldürüyor.

Jack bu andan sonra aynayı kırdığı anda aynen annesinin eve geldiklerin söylediği gibi yeni bir hayata başlıyor. Dikkat ederseniz camı kırdığı anda zihninden çıkmayan çığlık sesleri kesiliyor. Burada muhtemelen onun zihni yaşananları inkar etmek için kendisine yeni bir gerçeklik meydana getiriyor.

Böyle yaşamaya devam ederken ve kardeşleri güya evin dışına çıkmazken o Allie’ye aşık oluyor. Filmin kırılma noktası bu zaten. Allie de ona aşık oluyor. Bunu en başta söylemedim ama şimdi söyleyebilirim. Aslında bu bir aşk filmi. Jack ve Allie’nin aşkını seyrediyoruz.

Marrowbone- Karanlık Sır film incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz