26.4 C
İstanbul
KategorilerDramNomadland- Modern Göçebeliğin Etkili Anlatımı

Nomadland- Modern Göçebeliğin Etkili Anlatımı

Nomadland, 2021 En İyi Film Oscar adayları arasında yer alıyor. Bu nedenle filmden biraz bahsetmek istedim. Amerika ve Almanya ortak yapımı bir film bu. Filmde 2011 yılında ekonomik nedenlerle kapatılan bir şirkette çalışan bir kadının işini ve her şeyini kaybettikten sonra yaşadıkları anlatılıyor. Orta yaşlarda bulunan Fern isimli bu kadın Öncü (Vanguard) adını verdiği bir karavanda yaşamaktadır ve modern bir göçebedir.

Nomadland, Amerikalı gazeteci Jessica Bruder’ın kitabından uyarma. Kitap, Büyük Durgunluk (Great Recession) adı verilen küresel ekonomik gerilemeyi takiben Amerika Birleşik Devletleri’nde mevsimlik iş arayışı amacıyla seyahat eden geçici yaşam tarzlarını (modern göçebelik) benimseyen yaşlı Amerikalılar olgusu üzerinedir.

Filmin yönetmeni Amerikan bağımsız sinemasında son yılların en dikkat çekici isimlerden birisi olan Çinli Chloé Zhao. Kendisi aynı zamanda bir film yapımcısı ve onun western film ekolünü takip ettiği biliniyor.

Nomadland, aynen 2007 yapımı No Country For Old Man filmi gibi neo-western tarzında. Neo Western filmler batı kültürünün geleneklerini ve yaşam tarzlarını yansıtırlar; ancak çağdaş ve kentsel yerlerde hatta Amerika’nın Batı’sında ya da sınır ötesinde geçerler. Nomadland’daki Fern karakteri dikkat ederseniz zaten Amerika’nın Batı bölgesinde bir yolculuğa çıkıyor. No Country For Old Man de Meksika sınırında yaşanan bir hikayeyi aktarıyordu. Bu filmin detaylı incelemesini 25. Kare üzerinde bulabilirsiniz.

Fern, kendisinin bir evsiz (homeless) olmadığını sadece evi bulunmadığını söyler. Onun Amazon’da depo bölümünde çalıştığını görüyoruz. Bundan önce de pek çok yarı zamanlı iş deneyimine sahip olduğu söylenir ki bunlardan birisi de öğretmenliktir. Bu filmde belli bir yaşa gelmiş insanların medeni dünyada sadece bir iş gücü olarak görüldüklerinin altı çiziliyor. Evsiz, göçebe insanların yaşam deneyimlerini etkili bir sinematik dille aktarıyor.

Ancak bu filmin sosyal yaralara ya da sorunlara odaklandığını söylemek yanlış olur. Film daha çok Fern karakterine ve onun hislerine, kendi dünyasını nasıl şekillendirdiğine, tercihlerine, yolculuğu sırasında “yolda karşılaştığı” insanlarla olan iletişimine odaklanıyor. Fern kendi içine kapanmış, dünyadan kopmuş birisi değil. Aksine sosyal yaşamın içerisinde ve çalışmayı seven birisi. Yalnızlığı ve bu yaşamı bir tercih; zorunluluk değil. Samimi ya da değil onu önemseyen insanlar var; ama Fern karavanda yaşamayı tercih ediyor.

Nomadland film tanıtımının tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

In A Violent Nature İncelemesi | Benzersiz ve Korkunç

0
Karşımızda alışageldiğimiz slasher klişelerini altüst eden bir film bulunuyor. In A Violent Nature, Johnny adında ölümsüz, maskeli bir katilin hikâyesini aktarıyor. Peki, bu film...

Winnie The Pooh 2 İnceleme | Katil Ayı Artık Daha Güçlü

0
Winnie the Pooh serisinin slasher-ı katil ayı Winnie gerçekten harika bir dönüş yaptı. Serinin ilk filmi Şubat 2023’te gösterime girmişti. Yaklaşık bir buçuk yıl...

Elm Sokağında Kabus Serisi | Freddy Krueger’ın Bilinmeyenleri

0
Elm Sokağı serisi incelemelerine devam ediyoruz. Bir önceki yazıya buraya tıklayarak ya da aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://sinemasayfam.com/2024/06/26/elm-sokaginda-kabus-tum-dehsetiyle-freddy-krueger-2 5. Elm Sokağı Kabusu 5: Hayal Çocuk (1989) Serinin beşinci...

Elm Sokağında Kabus | Tüm Dehşetiyle Freddy Krueger

0
Elm Sokağı serisinin ölümsüz slasher karakteri Freddy 1984’ten itibaren kabuslarımıza musallat olmaya devam ediyor. Freddy, sizi kabuslarınızda öldürürse gerçek yaşamda da ölmüş oluyorsunuz. Kırmızı yeşil...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

2 YORUMLAR

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img