10.1 C
İstanbul
KategorilerFantastikThe Falcon and the Winter Soldier Tüm Detaylar

The Falcon and the Winter Soldier Tüm Detaylar

The Falcon and the Winter Soldier dizisinin ilk bölümü yayınlandı. WandaVision’ın başarısından sonra bu yapımın nasıl olacağını gerçekten merak ediyorduk. Bence dizinin ilk bölümü gerçekten iyiydi. Yavaş ancak sağlam ilerleyen ve karakterlerin duygusal yönlerine de ağırlık veren çok dengeli ve beğenilen bir dizi olacağı şimdiden belli…

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Yeni Kaptan Amerika

 Sanırım ilk bölümün en dikkat çekici detayı buydu. Bölümün sonunda ısmarlama bir Kaptan Amerika’mız oldu. Peki, kim bu adam ve o kostümün içerisinde ne işi vardı?

Bilindiği üzere Sam, bölümü başlarında kalkandan ve Kaptan Amerika’nın kostümünden vazgeçiyor ve onları bir müzede saklanmak üzere bağışlıyor; çünkü bunların bir kalkandan ya da bir kostümden öte bir şey olduğunu, bunların bir insana ait olduğunu ve sembol olarak görülemeyeceğini söylüyor. Sam, Steve’in mirasına o kadar değer veriyor ki bırakın kalkanı ve kostümü muhafaza etmeyi Steve’in kendisine verdiği kalkan çantasını bile saklıyor.

Ancak bir süre sonra hükümet ülkenin bir kahramana ihtiyacı olduğunu söyleyerek bir basın toplantısıyla yeni Kaptan Amerika’yı tanıtıyor. Bu adam çizgi romanlardan öğrendiğimiz kadarıyla John Walker adında bir ajan.

Çizgi romanlarda Nick Fury, yeni kaptan olarak Sam’i öneriyor; ancak siyahi olmasından ötürü toplumun buna nasıl yaklaşacağına emin olamıyorlar ve Sam’dan vazgeçerek bekliyorlar. Bir süre sonra hükümet kendi kararıyla John Walker adındaki bu adamı yeni Kaptan Amerika olarak seçiyor. Walker, aynen Steve gibi bir asker ve muhtemelen onu seçmelerinin en önemli nedeni onu kontrol edebileceklerini düşünmeleri.

Bu arada ilginçtir ki dizi boyunca Steve’in yaşayıp yaşamadığı ve ona ne olduğu söylenmiyor. Onun ayda olduğuna yönelik ciddiye alınmayacak teoriler olsa da bu teoriler onun yaşadığını gösteriyor.

Yeni kaptanı dizide kısa bir süre de görsek onun giydiği kostüme baktığımızda bunun Steve’in orijinal kostümü olmadığını fark ediyoruz. Steve’in kostümü muhtemelen müzedeki yerinde duruyor.

Kostümde farklı bir yıldız işareti var. Yıldız ve A harfi iç içe geçmiş. Çizgi romanlarda John Walker’ın Steve’e yakın güçlerinin olduğu görülüyor. Ancak onu Steve’den ayıran en temel fark onun acımasızlığı. Çevresindeki insanları ya da görev sırasında zarara uğrayanları neredeyse hiç umursamayan bir karakter.

Dizideki karakterin birebir aynı olup olmayacağını gelecek bölümlerde göreceğiz.

Bayrak Parçalayanlar

Bunlar muhtemelen göründüklerinden daha çok etkili ve tehlikeli olacak bir tür örgüt. Bunlar dünya üzerindeki sınırların kalkmasını savunuyorlar. Kaos çıkarmayı hedefliyorlar.

Bu düşünceleri aslında devletlerin ortadan kalması anlamına geliyor ve bunu hedefliyorlarsa dünyanın çeşitli ülkelerinde eylemler yapacakları söylenebilir. Bu bölümde onları zaten İsviçre’de bir bankayı soyarken gördük.

Çizgi romanlarda Bayrak Parçalayanlar grubunun üyeleri kimliklerini bir tarafa bırakarak tek kişi olarak tek kişi gibi düşünerek hareket ediyorlar. Dizide onların aynı maskeyi takınmalarının bir mantığı da muhtemelen buydu.

Liderleri olduğu söylenen bu adamın sıradan birisi olmadığı net. Yüksek bir yerden rahatlıkla atlıyor ve yere hiçbir şey olmamış gibi düşüyor. Tekmesinin gücü açıkça görülebiliyor. Adamı resmen kuş gibi uçuruyor. Zaten bu adamın gücünü Sam de görüntüleri görür görmez fark ediyor.

Burada Sam aslında Torres’le konuşmaya devam etmiyor ve sözünü kesiyor. Torres’in şu cümlesine dikkat. Sanki burada “Onun süper insan olacağını düşünmüyor musun?” gibi bir şey söyleyeceği anlaşılıyor. Kaptan Amerika’ya süper güçlerini veren serumun tekrar üretilmeye başlandığını varsayabilir miyiz? Neden olmasın?

Buradan hareketle Bayrak Parçalayıcılar adlı terörist grubun liderinin derin bağlantıları ortaya çıkabilir diye düşünüyorum. Olaylar bir şekilde gerçek bir süper asker olan Kış Askeri ve bu adamı karşı karşıya getirecektir.

Kim bilir belki de bu adamın üzerine ilk olarak yeni Kaptan Amerika salınacaktır. Ancak onun muhtemelen başarısız olacağını ön görebiliriz.

Bilindiği üzere Sam Sivil Savaş sonrasında kaptan Amerika’yle beraber aynen Kış Askeri Bucky gibi bir kanun kaçağı olarak yaşıyordu. Ancak sonraki gelişmelerde dünyayı kurtaran tarafta her aldıkları için Sivil Savaş sırasındaki hiçbir olaydan sorumlu tutulmuyorlar ve haklarındaki tüm suçlamalar düşüyor.

Sam askeri görevlerde bulunmaya devam ederken Bucky terapi görüyor ve geçmişiyle hesaplaşmaya devam ediyor. Sam tam altı aydır hava kuvvetlerinde çalıştığını söylüyor. Buradan hareketle dizi zaman çizgisinin End Game’den yaklaşık 6 ay sonrası olduğu söylenebilir.

Bu arada Sam’in kullandığı muhteşem teknoloji Stark teknolojisi. Askeri güçlerin kullandığı teknolojinin çok ötesinde…. The Falcon and the Winter Soldier bölüm 1 incelemesinin tamamına 25. Kare Youtube kanalından ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı- Orijin Hikayesi

0
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes- Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı, serinin (sonradan yazılan) aynı isimli ön kitabına dayanıyor ve...

Merakla Beklenen Film Paranoya’nın Çekimleri Başladı

0
Yılın merakla beklenen, iddialı filmi Paranoya sete çıktı. Onur Buldu’nun canlandırdığı Muntazam adlı bir gazetecinin paranoyası nedeniyle başına açtığı komik ve tuhaf işleri konu...

Russell Crowe’ın Yeni Filmi Sleeping Dogs

0
Russell Crowe'ın başrolünde yer aldığı; suç, gerilim ve gizem etiketlerine sahip Sleeping Dogs, alzheimer hastası olan eski bir cinayet masası dedektifinin (Russell Crowe) bir...

The Greatest Hits Filmi | Zaman Yolculuğu ve Romantizm

0
Hulu'da yayınlanan The Greatest Hits, bilim kurgu konseptine romantik bir yaklaşım getiriyor diyebiliriz. Ned Benson tarafından yazılan ve yönetilen filmde, Harriet isimli bir kadın...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img