2021 oscar

Sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Oscar ödüllerine kimlerin ve hangi filmlerin aday olacağı bugün belli oldu.

Oyuncu Priyanka Chopra ve müzisyen eşi Nick Jonas adayları internetten de canlı yayınlanan bir programla duyurdu.

Akademi’nin dağıttığı ödüller bu yıl pandemi nedeniyle nisan ayına ertelenmişti. Pandemi nedeniyle bu yıl ödül törenleri genelde sinema dünyasının önemli isimlerinin, yönetmenlerin ve oyuncuların evlerden bağlandığı programlar aracılığıyla gerçekleştirildi.

En iyi film:
The Father
Judas and the Black Messiah
Mank
Minari
Nomadland
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

En iyi erkek oyuncu:
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Gary Oldman – Mank
Steven Yeun – Minari

En iyi kadın oyuncu:
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Andra Day – The United States vs Billie Holiday
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

En iyi yardımcı erkek oyuncu:
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah
Leslie Odom Jr – One Night in Miami…
Paul Raci – Sound of Metal
Lakeith Stanfield – Judas and the Black Messiah

En iyi yardımcı kadın oyuncu:
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Glenn Close – Hillbilly Elegy
Olivia Colman – The Father
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh-jung – Minari

En iyi yönetmen:
Thomas Vinterberg – Another Round
David Fincher – Mank
Lee Isaac Chung – Minari
Chloé Zhao – Nomadland
Emerald Fennell – Promising Young Woman

En iyi uyarlama senaryo:
Borat Subsequent Moviefilm
The Father
Nomadland
One Night in Miami…
The White Tiger

En iyi özgün senaryo:
Judas and the Black Messiah
Minari
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

En iyi animasyon:
Onward
Over the Moon
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Soul
Wolfwalkers

En iyi belgesel:
Collective
Crip Camp
The Mole Agent
My Octopus Teacher
Time

Yabancı dilde en iyi film:
Another Round
Better Days
Collective
The Man Who Sold His Skin
Quo Vadis, Aida?

En iyi sinematografi:
Judas and the Black Messiah
Mank
News of the World
Nomadland
The Trial of the Chicago 7

En iyi kostüm tasarımı:
Emma
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Mulan
Pinnochio

En iyi film kurgusu:
The Father
Nomadland
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

En iyi makyaj ve saç tasarımı:
Emma
Hillbilly Elegy
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Pinocchio

En iyi özgün müzik:
Da 5 Bloods
Mank
Minari
News of the World
Soul

En iyi özgün şarkı:
“Fight for You” – Judas and the Black Messiah
“Hear My Voice” – The Trial of the Chicago 7
“Husavik” – Eurovision Song Contest
“Io Si (Seen)” – The Life Ahead
“Speak Now” – One Night in Miami…

En iyi yapım tasarımı:
The Father
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
News of the World
Tenet

En iyi ses kurgusu:
Greyhound
Mank
News of the World
Soul
Sound of Metal

En iyi görsel efekt:
Love and Monsters
The Midnight Sky
Mulan
The One and Only Ivan
Tenet

En iyi kısa animasyon:
Burrow
Genius Loci
If Anything Happens I Love You
Opera
Yes-People

En iyi kısa belgesel:
Colette
A Concerto Is a Conversation
Do Not Split
Hunger Ward
A Love Song for Latasha

En iyi kısa film:
Feeling Through
The Letter Room
The Present
Two Distant Strangers
White Eye

1 Yorum

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz