21.9 C
İstanbul
KategorilerDramJohn Malkovich Olmak Filmi Üzerine...

John Malkovich Olmak Filmi Üzerine…

Being John Malkovich- John Malkovich Olmak (1999) filmi yer yer komedi unsurları da taşıyan fantastik bir drama filmi. Filmde yeni bir işe başlayan bir kukla ustasının iş yerindeki odasında ustaca gizlenmiş bir kapıyı keşfetmesi sonrasında gelişen gizemli olaylar aktarılıyor. Kukla ustası bu kapıdan geçtiği zaman ünlü oyuncu John Malkovich’in bedenine girdiğini anlıyor. Sonuç olarak bu kapı bir portaldır ve oradan geçen herkes 15 dakika boyunca bir sinema starı olan John Malkovich’in zihnine girmektedir. Bu durumu John Malkovich’in zihnindeki bir kamera gibi düşünebiliriz.

Being John Malkovich gerçekten sıra dışı bir film. Sıradanlıktan sıkıldıysanız ve farklı bir deneyim yaşamak isterseniz bu filme “giriş yapabilirsiniz.”

Filmin senaryo yazarı Charlie Kaufman. Kendisi aynı zamanda son derece sıra dışı ve çok güzel filmlerin hem yönetmeni hem de senaristi. Kaufman, New York Yanılsamaları (2008) ve Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum (2020) gibi önemli filmlerin hem yazar hem de yönetmeni. Her iki filmin de analizini 25. Kare Youtube kanalından izleyebilirsiniz. Yazının altına videoları ekliyorum.

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Finalde Ne Oldu?

Kaptan Mertin’den öğrendiğimiz bilgiler ışığında şunları söyleyebiliriz: John Malkovich’in 44. yaş günü bu portal olayı için önemli bir dönüm noktası. Kaptan Mertin 90 yıl önce bu kapının aslında taşıyıcı bir bedene açılan geçit olduğunu keşfetmiş. Geçidin nasıl ortaya çıktığının bir önemi yok ve filmde buna hiç değinilmez.

Mertin bu geçidin işlevini çözünce bedenden bedene geçerek sonsuza kadar yaşayabileceğini anlıyor. Doktor Lester’ın bedeni bir taşıyıcı bedendir ve sıradaki taşıyıcı beden John Malkovich’tir. O 44. yaşına girince kıvama gelecektir. Böylece Mertin ve diğerleri onun içerisinde istedikleri kadar kalacaktır. Yani 15 dakika kalıp ayrılmak zorunda kalmayacaklar. Eğer 44. yaş gününün gece yarısına kadar Malkovich’in bedenine geçilmezse geçidin işlevi değişiyor. Oradan geçen kişi taşıyıcı olarak belirlenen kişinin “yeni oluşan bebeğinin” zihninde hiçbir müdahale yapma şansı olmadan sonsuza kadar hapsolacak.

Şimdi bu ön bilgi iyice anlaşıldıktan sonra finale geçelim. Finalde Craig, köprüde geçide tekrar gideceğini ve Malkovich’in kontrolünü tekrar alacağını söylüyor. Böylece Maxine ile beraber olabilecektir. Ancak o az önce anlattıklarımı Lotte’nin aksine hiçbir şekilde bilmiyor. Bize gösterilmiyor ama o tekrar geçide gidiyor. Malkovich’in bedenine gireceğini düşünüyor ama hayır… Maxine ve Lotte’un bebeğinin zihnine hapsoluyor ve çaresiz bir şekilde karısı ile sevdiği-aşık olduğu kadının beraber olmasını izlemek zorunda kalıyor.

Kaptan Mertin ve arkadaşları ise yeni taşıyıcı bedenlerinde yaşamlarına devam ediyorlar.

Şimdi biraz da senaryonun detaylarına inelim.

Hayatın Acımasızlığı

Hayat acımasızdır. Zayıf olan, sahipsiz kalan ezilir. Maalesef bu kural hayatın bir gerçeği. Hayvanlar dünyasında da böyle insanlar arasında da… Craig aslında muhteşem bir kukla sanatçısı. Gösterileri harika, yeteneği inanılmaz. Ancak aldığı ödül işsizlik, parasızlık, değerinin bilinmemesi ve üstüne üstlük sokak ortasında gösterinin içeriğinden dolayı dayak yemektir. Lotte’nin sözlerinden onun bu dayağı birkaç kez yediği anlaşılıyor.

Ancak aynı gösteri Malkovich’in elinden çıktığı zaman dünya çapında üne kavuşuyor. Ünlü Hollywood oyuncuları bile keşke biz de kukla sanatçısı olsaydık tarzında sözler sarf ediyorlar.  İşte bu hayatın acımasızlığı… Craig kendisi olarak kalsaydı bu sanatına dönüp bakan bile olmayacaktı; ancak ünlü birisinin ellerinde bu gösterisi sayesinde bir tür devrim yapıyor.

Oyuncu olmaktan vazgeçtiğini söylediği sahnede her şeyin bu kadar kolay olması karşısında Maxine ve Malkovich ikilisinin kahkaha atmaları güzel bir detaydı. Onlar muhtemelen belli orada bir dirençle karşılaşacaklarını düşünüyorlardı; ancak karşılarına en küçük bir zorluk bile çıkmadı.

Maxine ve Lotte İkilisi Arasındaki Aşk

Maxine karakteri öncelikle baştan çıkarıcı ve çekici birisi. Maxine, istediği erkeği isteği zaman elde eden, kendisine güveni inanılmaz yüksek ve Craig’in deyişiyle şeytani birisi. Şeytani olarak nitelenmesi istediği alması ve geride kalanları hiç düşünmemesi ve umursamamasından kaynaklanıyor. Craig, ona deli gibi aşık ama Maxine onun bu hislerini zerre kadar umursamıyor.

Aslında böyle bir kadının Craig’i çözmek için onunla bir şeyler içmeye gitmeyi öyle ya da böyle kabul etmesi, insanların bilinmeyeni çekici bulmasından kaynaklanıyor. Maxine, bardaki konuşmada çok kısa bir süre içerisinde Craig’i çözüyor. Sonrasında onu adeta siliyor. Bir daha ona şans vermiyor. Ancak onun kendisine aşık olduğunun, onu istediği zaman bir kukla gibi yönetebileceğinin de farkında. Malkovich’in bedeninde bulunan Craig’i kastederek “O, Malkovich’i ben de onu yönetebiliyorum.” demişti. Sonrasında gelişen olayları biliyoruz.

Being John Malkovich- John Malkovich Olmak incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Winnie the Pooh: Kan ve Bal İncelemesi ve Detaylar

0
2023 yapımı korku filmi Winnie-the-Pooh: Blood and Honey- Winnie the Pooh: Kan ve Bal Pooh, Bear ve Piglet adlı, yarı insan yarı hayvan iki...

No One Will Save You- Uzaylı İstilası Başladı

0
No One Will Save You, sonlara doğru duyulan birkaç cümle haricinde hiçbir konuşma geçmeyen ilginç bir bilimkurgu, gerilim ve fantastik film. Filmde yalnız yaşayan...

The Continental 1. Bölüm- John Wick Evreninin Öncesi

0
John Wick evreninden The Continental mini dizisi ilk bölümüyle ortalığı dağıtmaya başladı. Continental 1. bölüm, 1970'lerin New York'unda geçen hikayede yer alan temel karakterleri...

Suç ve Gizem: Agatha Christie’den Venedik’te Cinayet

0
Kenneth Branagh'ın canlandırdığı Dedektif Hercule Poirot, A Haunting in Venice- Venedik'te Cinayet adlı macerayla üçüncü kez karşımızda. Dedektifi daha önce Murder on the Orient...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,300TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img