17.9 C
İstanbul
En YenilerBu Ayın AnalizleriÖlümcül Oyun: Bazı Oyunlar Hiç Oynanmamalı

Ölümcül Oyun: Bazı Oyunlar Hiç Oynanmamalı

Bu yazıda Avusturya yapımı bir gizem filminden bahsetmek istiyorum. Türkçesi Ölümcül Oyun. İngilizce posterlerde Goodnight Mommy isminin kullanıldığı görülüyor. Orijinal adının (Ich seh, Ich seh) Türkçe karşılığı ise Anlıyorum, Anlıyorum. Ortalama ya da ortalamanın bir tık üstünde bir film. Parçaları birleştirerek bir sonuca varmanız gereken bir yapım.

Filmde bir yüz değişimi ameliyatından sonra yüzünde sargılar bulunan bir anneyi ve onunla aynı evde yaşayan ikiz çocukları seyrediyoruz. Çocuklar annelerinde bazı tuhaflıklar olduğunu düşünmek ve onu tanımakta zorlanmaktadırlar.

Ölümcül Oyun, teorilere ve farklı okumalara son derece açık bir film. Benim burada tüm olasılıklardan bahsetme amacım yok. Sadece en güçlü olasılıklardan bahsetmeyi planlıyorum. Filmi seyrettikten sonra kendi yorumlarınızı-teorilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Orijinal Adı: Ich seh, Ich seh
Tür: Korku, gizem, gerilim
Yönetmenler: Severin Fiala, Veronika Franz
Ülke: Avusturya
Türkiye Gösterim Tarihi: 8 Nisan 2016
Oyuncular: Lukas Schwarz, Elias Schwarz, Susanne Wuest, Hans Escher
Süre: 1 saat 39 dakika

Lucas’ın Ölümü

Lucas’ın nasıl öldüğüne dair filmin sonunda anneden duyduklarımız dışında hiçbir ipucumuz yok. Anne, Elias’a “Onun ölmesi senin suçun değildi” diyor. Buradan hareketle şunları söylemek mümkün.

Elias kardeşinin ölümünden kendisini sorumlu tutuyor ve bunu bir şekilde bizim görmediğimiz bir zamanda annesiyle paylaşmış. Filmin başında bir göl sahnesi görmüştük. Gölde suyun üzerindeki hareketlilik hemen dikkat çekiyor. Buradan hareketle Lucas’ın bir oyun sırasında gölde boğulduğunu söyleyebiliriz. Buna emin olamayız ama hem bu sahne hem de Elias’ın kardeşinin ölümünden kendisini sorumlu hissetmesi bu tezi güçlendiriyor.

Ancak benim Lucas’ın ölümüyle alakalı başka bir teorim var ve filmde bu tezimi destekleyecek hayli argüman bulunuyor.

Ben kedinin gerçek olmadığını düşünüyorum. Elias bir kere onu mezarı andıran içerisinde insan kemikleri bulunan karanlık bir yerde buluyor. Dikkat ederseniz oranın girişi kapalıydı. Bir kedinin ormanda bulunan böyle bir yere oraya girebilmesi ve sonra orada kapalı kalması düşük bir olasılık.

Filmin başında aynen göl sahnesi gibi dikkat çeken bir karanlık mekan sahnesi var. Çocuklar böyle bir yere giriyor. Sonra oradan çıktıkları gösterilmiyor. Ekranı bir karanlık kaplıyor.

Şimdi parçaları birleştirelim. Çocuklar belki de ormanda oynarken muhtemelen böyle karanlık bir yere girdiler. Sonra da karanlıktan ötürü Lucas’ın ayağı kaydı ya da düştü; başını çarptı yani bir kaza oldu. Elias belki bunu hemen kimseye söylemedi ya da söyleyecek kimsesi yoktu. Anne babası ayrıldı ve annesi belki de o sırada hastanedeydi ya da evde olsa da onunla iletişim kurmuyordu. Belki de annesinin bahsettiği kaza buydu. Biz otomatikman araba kazası gibi bir kaza düşünüyoruz ama hayır. Bu da bir tür kaza… Belki de bu kazada sonra oranın etrafı taşlarla örülmüş ve kapatılmıştı. Kim bilir…

Çocuğun cesedi bir süre orada kalmış ve onu böcekler yemeye başlamış olabilir. Elias bu yüzden tekrar o karanlık yere gidiyor ve orada ölmek üzere olan bir canlıyı kurtarıyor. Kardeşinin ölmediğini düşündüğü için böyle bir yansıtma yoluna gitmiş olabilir. Bilinçaltı onu oraya çekiyor ve yaralı kediyi kurtarıp eve götürüyor.

Az önce kedinin gerçek olmadığını düşünüyorum demiştim. Akvaryum sahnesini dikkatle izleyebilirsiniz. Anne, kediye dair hiçbir şey söylemiyor. Elias suyun içerisinde kedinin olduğunu düşünse de (aynen kardeşinin yanında olduğunu düşünmesi gibi) bence orada sadece su dolu bir akvaryum vardı. Peki, anne akvaryuma neden tepki gösteriyor? Nedeni şu: Burada anne ve çocuk arasında bir tür savaş yaşanıyor.

İkisinin de psikolojik durumun kötü olduğunu ve sağlıklı iletişim kuramadıklarını düşünüyorum.

Elias  muhtemelen kardeşinin ölümünü inkar etmeden önce onun suda boğulduğunu, gölde kaybolduğunu söyleyerek zihninde bu sorumluluktan bir kaçış yolu meydana getirmişti. Annesi, Elias’ın oyunlarını daha fazla oynamak istemiyor. Onun gerçeklerle yüzleşmesini istiyor. İşte bu nedenle böcekleri suyun içerisine döküyor. “Gerçeklerle yüzleş. Kardeşin orada öldü ve onun bedenini böcekler yedi” demek istiyor. Yöntemi acımasız olsa da Elias’la kendi anladığı dille konuşuyor; çünkü onun oyunlarından bıktı…

Lucas’ın ölümü üzerine bu kadar konuşmak yeterli… Net bir sonuca varamıyoruz; ama parçaları birleştirince bu tarz teoriler üzerinde konuşabiliyoruz.

Ölümcül Oyun film incelemesinin tamamına 25. Kare Youtube kanalından ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Mothers’ Instinct | Etkileyici Bir Psikolojik Gerilim

0
Drama ve gerilim filmi Mothers' Instinct, iki yıldız oyuncuyu Anne Hathaway ve Jessica Chastain'i aynı filmde seyretme fırsatı sunuyor. Yan yana evlerde yaşayan Alice...

Netflix’in Monster Filmi | Konusu ve Detaylar

0
Rako Prijanto'nun yönettiği, Endonezya yapımı korku ve gerilim filmi Monster, bir "canavar" tarafından kaçırılan Alana ve Rabin isimli iki çocuğun hikayesini aktarıyor. Alana ve...

Gizem Filmi The Fare Final Anlatımı

0
The Fare, D.C. Hamilton tarafından yönetilen 2018 yapımı psikolojik gizem filmi. Hikayemizin kahramanı bir tür zamansal döngüye hapsolmuş bir taksi şoförü. Harris adındaki bu...

Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık | Ceasar’ın Anısına

0
Wes Ball'ın yönettiği; aksiyon, bilimkurgu ve macera etiketlerine sahip Kingdom of the Planet of the Apes- Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık yeni bir üçlemenin ilk...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

1 Yorum

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img