Shang-Chi-and-The-Legend-of-the-Ten-Rings

Shang-Chi, Marvel çizgi roman evreninde yer alan kurgusal bir karakterdir. Shang-Chi, 9 Temmuz 2021’de yayınlanacak bir filmle Marvel sinematik evrenine dahil olacak. Filmin adı Shang-Chi ve On Yüzük Efsanesi.

Karakterin Ortaya Çıkışı

Shang-Chi karakterinin çizgi romanlarda ilk kez görüldüğü tarih Aralık 1973’tür (Çizgi Romanların Bronz Çağı’nda Özel Marvel Sürümü # 15). Yani neredeyse 50 yıldır var olan bir karakterden bahsediyoruz.

Karakterin fiziksel görünüşü zaman içerisinde değişim gösterdi ve Bruce Lee’ye benzetildi. İlk sayılarda saçının uzun olduğu görülüyor. 1970’lerde Amerika’da popüler hale gelen dövüş sanatları çılgınlığı furyasında karakter tuttu ve çizgi roman serisi 1983 Haziran’ına kadar sürdü. Daha sonra başka süper kahraman maceralarında zaman zaman kendisini göstermeye devam etti.

Çocukluğu, Gelişimi ve Sonrası

O, bir suç dehasının varisi olarak dünyaya geliyor. Babasının adı Fu Manchu. Bu adam küresel bir kötü. Daha önce defalarca dünyayı fethetme teşebbüsünde bulunmuş.

Çin’de bulunan gizli ve çok eski bir kalede, hem pek çok dövüş sanatında hem de felsefi disiplinlerde ustalaşıyor. O çocukken babasının karanlık tarafından suç dünyasına bakan yüzünden habersizdi. Onu yardımsever birisi olarak görüyordu.

Onun babasının bu karanlık yüzüyle ilk tanışması İngiltere’de gerçekleşiyor. Bir suikast görevi için Londra’ya gönderiliyor ve yolu, görevi ifa ettikten sonra, babasının baş düşmanlarından birisiyle kesişiyor. Bu adam ona babasının da dahil olduğu bir topluluğun küresel karanlık faaliyetlerini anlatıyor. Shang-Chi ona tam olarak inanamasa da New York’ta annesiyle görüştükten sonra babasının ne olduğunu net olarak görmeye başlıyor. Bu arada onun annesi Amerikalı bir kadın.

İşte bu andan sonra onun hayatının tamamen değişiyor. Babası da dahil olmak tüm geçmişine savaş açıyor.

Daha sonra üç arkadaşıyla beraber (Tarr, Reston ve Wu) merkezi İskoçya’da bulunan bir kalede yer alan bağımsız bir casusluk ajansı kuruyorlar: Freelance Restorations. Şirket doğası gereği Shang-Chi’ın babasının faaliyetleriyle de mücadele etmeye başlıyor. Bir süre sonra Shang-Chi babasının ölüm haberini alıyor; ancak babasının aslında ölmediği daha sonra ortaya çıkacaktır.

Bu ölüm sonrasında Shang-Chi şirketi bırakıyor ve onlarla olan bağlarını koparıyor. Sonrasında da yaşamını bir balıkçı olarak devam ettirmek için Çin’in bir şehrinde gözlerden uzak bir köye yerleşiyor.

Shang-Chi’ın Dönüşü

Ancak biraz sonra bahsedeceğim o inanılmaz yeteneklerle donanmış bir savaşçı olan Shang-Chi’ın yaşamı böyle sakin devam etmiyor. Eski grup arkadaşlarından birisi onu buluyor ve büyük bir terör saldırısında yardımına ihtiyaçları olduğunu söylüyor.

Shang-Chi bunun üzerine arkadaşlarının yanına geri dönüyor. Çok çetin savaşlara katılıyor. Hatta zehirleniyor ve ölmekten son anda kurtuluyor.

Bu sırada o ana kadar bilmediği üvey kardeşinin de dahil olduğu bir görev sırasında Shang-Chi’ın  babası oğlunun kollarında hayata veda edecektir.

Heroes for Hire – Kiralık Kahramanlar

Yaşadığı karmaşadan sonra o ortamdan uzaklaşmak için New York’a göç ediyor. Bir Çin mahallesinde bulunan Balık pazarında çalışmaya başlıyor. Onun Demir Yumruk’la tanışması işte bu döneme denk geliyor. Çin mahallesi sakinleri arasında gerçekleşen çete savaşlarında masumları korumak için mücadele verirken yolu Demir Yumruk’la kesişiyor.

Shang-Chi bu sırada Kiralık Kahramanlar adındaki küçük bir işletmede çalışmaya başladı. Bu işletme New York’ta yer alıyor. Şirketin mantık olarak avukat kiralayan şirketlerden bir farkı yoktu. Tam kapsamlı profesyonel araştırma ve koruma hizmeti sunuyordu ve bu işi ücret karşılığında yapıyordu.

Shang-Chi incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz