The Box-kutu-film-1

The Box- Kutu (2009) filminin yazarı ve yönetmeni Richard Kelly aynı zamanda Jake Gyllenhaal’un yer aldığı ünlü Donnie Darko filminin de yazar ve yönetmeni. Kutu adlı filmde evli ve çocukları olan bir çiftin kapılarının önüne bir kutu bırakıldığını görüyoruz. Kutunun üzerinde bir düğme vardır ve ona basarlarsa kendilerine bir milyon dolar verilecektir; ancak dünya üzerinde bir yerde hiç tanımadıkları birisi ölecektir.

Filmde insanların özgür iradelerini kullanarak yapacakları seçimlerin sonuçları anlatılıyor. Bir seçim yapıldıktan sonra geriye dönüş yoktur ve onun meydana getireceği zincirleme reaksiyonların nerede duracağını ve nerelere mâl olacağını kimse kestiremez… Belki bu seçimi sunan kişiler bile…

The Box- Kutu, hiç şüphesiz Donnie Darko kadar gizemli ve karanlık bir film değil. Richard Kelly bu filmde daha çok insan doğasına odaklanıyor. Bu durum “Bir yabancıya ne kadar güvenebilirsiniz” sorusundan başlıyor; daha karmaşık daha zor konuları da içine alarak ilerliyor (spoiler olmaması için bunlara değinmiyorum).

Ben filmin mantıksal örgüsünü net olarak beğendim. Ancak sorun filmin akıcılığında… Neredeyse iki saat süren bu yapım o kadar yavaş ilerliyor ki sıkılmadan izlenilmesi gerçekten çok zor görünüyor. Filmin akıcılıktan ve sürükleyicilikten uzak olması filmin başarısını ve mesajını gölgelemiş. IMDB puanının 5,6 olmasının en büyük nedenlerinden birisi bence bu.

Cameron Diaz ve James Marsden’ın oyunculukları bile filmi en azından 6,0- 7,0 puan aralığına bile çıkaramamış.

The Box- Kutu (2009) sonuç olarak bence sıkıcı bir yapım. Mesajının ve odaklandığı noktanın doğru bir seçim olduğuna inanıyorum ama sonuç olarak ortaya çıkan bir yapım sizi içerisine alan, kendisine çeken ve izlettiren bir film olmayı başaramamış.

Filmi seyrettikten sonra aklımda kalanlar bunlardı. Filmi seyrettiyseniz düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz