7.6 C
İstanbul
En YenilerBu Ayın AnalizleriNightmare: Rüya Aleminin Hükümdarı

Nightmare: Rüya Aleminin Hükümdarı

Bu yazıda size Marvel evreni filmlerinde yakın bir zamanda boy göstermesi beklenen bir karakteri tanıtmak istiyorum: Nightmare ya da Türkçe adıyla Kabus… Nightmare, düş boyutunun ya da rüya boyutunun hükümdarıdır ve korku krallarından birisidir. Mephisto’yu anlatırken onun içerisinde iyilik adına hiçbir şey yok demiştim. Bu cümleyi Nightmare için de kullanabiliriz.

Nightmare’in Doctor Strange 2 filminde kötü adam olarak karşımıza çıkması bekleniyor. Bu bağlamda onu WandaVision’ın son bölümlerinde karşımızda görürsek şaşırmamak gerekiyor. Pek çok süper kahramanla inanılmaz bağlantılara sahip olan Nightmare Marvel Evreni filmlerine hızlı bir giriş yapacak gibi. İşte bu nedenle tanınması ve bilinmesi gereken bir karakter olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Nightmare ve Doctor Strange

Nightmare karakteri ilk kez günümüzden 70 yıl önce 1951’de Strange Tales serisi no 110’da görüldü. Nightmare, pek sağlam ayakkabı olmayan bir iş adamının rüyalarına musallat oluyor. Bu adam son çare olarak Strange’e geliyor ve ondan yardım istiyor. Böylece Strange rüya boyutunda bu amansız düşmanı ile ilk kez karşılaşıyor.

Aslında bu ilk karşılaşma bile Strange için çok zorlu geçiyor; çünkü Strange, Nightmare’in neler yapabileceğini bilmiyordu. Strange, adamın rüyalarına girince Nightmare onu kendi boyutunda bir tuzağa çekiyor ve Strange’in fiziksel bedenini savunmasız bırakmayı başarıyor. Yardım isteyen adam kendi pisliklerinin ortaya çıkacağı korkusuyla Strange’in savunmasız bedenini öldürmeye çalışıyor. Korkunç bir tuzağa çekilen Strange ancak Kadim Olan’ın yardımıyla Nightmare’in boyutundan kaçmayı başarıyor ve ölümden kurtuluyor.

Doctor Strange ve Nightmare’in ortak haraket etmek zorunda kaldıkları bir macera bile bulunuyor (Doctor Strange-vol.2 #53). Strange, mistik diyarlarda  yaptığı bir yolculukta Nightmare ile yüzleşiyor. Strange aslında geçmişe yolculuk yapan Morgana Blessing’i aramaktadır. Morgana, Strange’in hayatını yazan bir yazar ve arkadaştır. Bunun da ötesinde Strange’le potansiyel bir aşk ilgisi vardı.

İşte bu Morgana, geçmişe yaptığı yolculuğunda zincirleme reaksiyonlara neden olur. Morgana o kadar eskiye gitmek üzeredir ki ve eğer bu devam ederse tüm insanlığın ve Nightmare’in krallığının yok olması kaçınılmazdır. Nighmare işte bu durumda isteksiz de olsa Strange’e yardımcı olmayı kabul eder ve Morgana’nın gittiği zamanları net olarak Strange’e söyler. Sonra da Strange’i Morgana’ya ulaşması için Eski Mısır’a gönderir.

Genel olarak Doctor Strange ve Ghost Rider’ın en büyük düşmanlarından birisi olarak tasvir ediliyor.  Ancak onun Örümcek Adam, Kaptan Amerika, Wolverine ve Hulk gibi karakterler de savaştığı biliniyor.

Nightmare’in Düş Boyutu ve Sleepwalker’lar

 Az önce söylediğim gibi o düş boyutunun hükümdarıdır. Normal koşullarda o uyanık bir kişiyi etkileyemez. Ancak insanlar uyumak zorunda olduğu için eninde sonunda onunla karşılaşmaları kaçınılmazdır. Onun krallığı Mindscape olarak adlandırılan uyurgezerlerin boyutu değildir. Bilindiği üzere Mindscape, Marvel Evreni’nde astral alemle rüya alemi arasındaki yere verilen addır ve rüya polisi olarak adlandırılan Sleepwalker’ların yani Uyurgezer’lerin bazılarının evidir.

Sleepwalker’lar ve Nightmare birbirlerinin doğal düşmanlarıdır. Sleepwalker’lar rüyalarda sinsice dolaşan bu düşmanın farkındadır ve onu avlamaya çalışırlar. Sleepwalker’lar uyumadığı için Nightmare onları etkileyemez. Çizgi romanlarda bu ikili arasında inanılmaz savaşlar gerçekleşir. Örneğin bir tanesinde Nightmare, Sleepwalker Rick adındaki bir insanın beynini kullanırken bu insana erişim sağlar. Nightmare, Rick’i kendi boyutuna çeker ve ona bağlanarak rüya aleminde bulunan Sleepwalker’ı çılgına çevirmek ve Sleepwalker’ın kullandığı diğer insanların zihinlerine de erişim sağlayabilmek için ona işkence yapar.

Bu plan aslında işe yarayacaktır ama Sleepwalker, Nightmare’i durdurmak ve kendi ırkını korumak için kendisini feda eder ve kendi boyutuna dönmez ve kendisini feda eder.

Nightmare’in Diğer Bazı Mücadeleleri

Nightmare, çeşitli maceralarda insanların zihinlerine erişim sağlamak için uğraşmaya devam eder. İnanılmaz Hulk’un bir macerasında Nightmare, Hulk’u uzun zaman halüsinasyonlarla yönlendirir ve onun gerçekliği kaybetmesine neden olur. 

Başka bir hikayede Herkül ve Tanrılardan oluşan ekibi, bir haritaya erişebilmek için Nighmare’den yardım isterler. Nightmare, bu isteklerini beş tanrının kabuslarına erişim karşılığında kabul eder. Amacı bu korkuları kullanarak dünyayı fethetmektir.

Ancak beş tanrıdan birisi kendisinin bir sahtesini yaratır ve Nightmare’i kandırmayı başarır. Nightmare onların peşine canavar ordusunu salar ama onları yakalayamaz.

Daha önce söylediğim gibi Nightmare, rüya boyutunun hükümdarıdır. Oradaki her şeyi o yönetir. Ancak Nightmare, insanların dünyasındaki her şeyi bilen hemen hemen her yerde var olan esrarengiz bir varlıktır.

Nightmare incelemesinin tamamına 25. Kare Youtube kanalından ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Bilimkurgu Dizisi Constellation 3. Bölüm Anlatımı

0
Başrolünde Noomi Rapace'ın yer aldığı Apple TV+ bilim kurgu dizisi Constellation yılın en iyi dizilerinden birisi olmaya aday görünüyor. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Jo ve...

Freud’s Last Session | Freud’un Son Dersi

0
Anthony Hopkins'in başrolünde yer aldığı Freud's Last Session Eylül 1939'da, Hitler'in Polonya'yı işgal ettiği zamanlarda geçiyor. Ateist Freud, böylesine mükemmel bir zekanın Tanrı'ya nasıl...

Masters of the Air Gerçek Bir Hikaye mi?

0
Bombardıman pilotlarını konu alan yeni bir 2. Dünya Savaşı draması Masters of the Air, 26 Ocak'ta Apple TV+'da gösterime girdi. Mini dizinin yapımcılığını üstlendiği...

Pinhead mi, Pennywise mı? | Kim Kazanır?

0
Bir önceki yazıda (ve videoda) Hellraiser serisinin 1987 yapımı ilk filminden bahsetmiştim. Şimdi Cenobite’ların lideri gibi hareket eden Pinhead’in güçlerini konuşma zamanı…Cehennem’in bekçisi Pinhead...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img