tribes of europa-netflix-6

Netflix’in Alman yapımı yeni dizisi Tribes of Europa Türkçede Avrupa Kabileleri anlamına geliyor. Dizinin hemen başında verilen bilgiler şu bağlamda: 2029’da gizemli (nedeni belirsiz) bir küresel kesinti onlarca yıllık kaosa ve anarşiye yol açıyor. Eski uluslar bilinen ve anlamdaki devletler yok oluyor. Bunun sonrasında kendi inançları ve kültürleriyle-kurallarıyla oluşan sayısız mini devlet ortaya çıkıyor. Bunlar dizinin adında geçen Kabileler’i oluşturuyorlar. Bu arada yapım 2074 yılında geçiyor.

Dizi bu kabilelerden yani devletlerden birisi olan Originler’e mensup Liv, Kiano ve Elja karakterleri (bunların üçü kardeş) başta olmak üzere farklı kabilelerden öne çıkan bazı karakterler üzerinden ilerliyor.

Dizide temelde çok farklı ve alışılagelmedik bir senaryo bulunmuyor. Kimisi vahşi, kimisi barışçıl, kimisi gizlenerek yaşayan sayısız kabile var. Bu kabileler arasındaki güç mücadelesi gibi bir klişe ayrıca gizemli birkaç durum üzerinden devam eden bir senaryo var.

Dizi sanki Almanya’nın terk edilmiş bölgelerinde çekilmiş ve hem efektler hem de ortam için fazla masrafa girilmemiş gibi görünüyor.

Diziyi seyrettim. Bence karşımızda zaman geçirmelik, ortalama kalitede, senaryo bağlamında klişelerle dolu, ilk bölümlerdeki nispeten kaliteli atmosferini sonraki bölümlerde sıradanlığa bırakan bir dizi var. Finali güzel sayılabilir ama bir o kadar da beklendikti ve beni neredeyse hiç heyecanlandırmadı diyebilirim.

Dizinin kurgusal mantığı güzel ama öyle yüksek kalitede bir yapım olmak için yapılmadığı hemen belli oluyor. Zamanınız varsa yüksek beklentilere girmeden izlenebilecek bir dizi.

Dizinin gelecek sezonda daha farklı ve fantastik bir yöne evirilme potansiyeli var; ancak bu ilk sezon hakkındaki düşüncelerimi değiştirmiyor. Bu arada dizide unutulmaz dizi Dark’ın Ulrich Nielsen’ı Oliver Masucci’de rol alıyor.

İlk sezon hakkındaki düşüncelerim bunlar. Yazdıklarım objektif olmayabilir ama bunlar dizinin bende oluşturduğu izlenimler. Bu dizi yerine eğer seyretmediyseniz Behind Her Eyes’ı (Netflix-2021) seyretmenizi öneriyorum. Aşağıya inceleme videosunu ekliyorum.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz